צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

בשל המגבלות של היועמ"ש: חברי ועדת הבדיקה לפרשת הצוללות התפטרו

השופט בדימוס שמונה ליו"ר הוועדה ע"י גנץ שלח לו מכתב וציין את הקשיים שהעלה מנדלבליט על התנהלותה. "הוועדה נותרה עם סמכויות מוגבלות ביותר, שלא יאפשרו לה למצות את הבדיקה ולהגיע לחקר האמת", כתב. גנץ ליועמ"ש: "דורש לסיים את הבחינה"

 • האלמנה לקוית שמיעה ו4 הילדים נותרו ללא משען ומשענה

  תוכן מקודם

 • בנם של קדושים: נכד לרבי אלימלך מליז'ענסק מבקש עזרה

  תוכן מקודם

 • הרבו רחמים: אם לששה ילדים במצק קריטי

  תוכן מקודם

 • כשלבן שלך יהיה טוב, לך תהיה נחת: הרישום בישיבה שמשנה חיים בעיצומו!

  תוכן מקודם

חברי ועדת הבדיקה לפרשת הצוללות שמינה שר הביטחון בני גנץ הודיעו היום (שלישי) על התפטרותם. זאת, לטענתם, בעקבות קשיים שהעלה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על התנהלות הוועדה. יו"ר הוועדה שמינה גנץ השופט אמנון סטרשנוב שלח מכתב לשר הביטחון ובו ציין את הקשיים שהעלה היועמ"ש מנדלבליט על התנהלותה, והודיע על התפטרות החברים בה.

"לאחר מינוי הוועדה, ביקשת מהיועץ המשפטי לממשלה, לבדוק את הממשקים בין כתב המינוי לבין ההליכים הפליליים המתנהלים בנושא ולקבוע 'את תחומי הפעילות של הוועדה'", נכתב על ידי מי שמונה יחד עם האלוף במיל' אברהם בן שושן ועם ישראלה פרידמן לבדוק את הליכי רכש ספינות המגן סער 6 והצוללות.

"מהדיונים המתנהלים בנושא סמכויות הוועדה לטפל בנושאים השונים, בין היועץ המשפטי למערכת הביטחון לבין נציגי היועץ המשפטי לממשלה, הנני למד כי נוכח ההליכים הפליליים המתנהלים במקביל בנושאי הבדיקה, בדעתו של היועץ המשפטי להטיל מגבלות של ממש על עבודת הוועדה, בהינתן שלהליך הפלילי יש עדיפות על פני עבודת הוועדה. במצב דברים זה, חוששני כי הוועדה נותרה עם סמכויות מוגבלות ביותר, שלא יאפשרו לה למצות את הבדיקה ולהגיע לחקר האמת".

"בעת שנטלתי על עצמי את ראשות הוועדה, היה זה משום שחשתי כי מדובר במשימה לאומית וציבורית חשובה ביותר, ומתוך רצון כן ואמיתי להגיע לחקר האמת. בנסיבות שנוצרו, כמפורט לעיל, ונוכח המגבלות שהוטלו על עבודת הוועדה, חוששני כי אין כל אפשרות ממשית לבצע בדיקה אפקטיבית ואמינה בנושא כה חשוב וחיוני למדינת ישראל. בשמי ובשם חבריי לוועדה, הנני מודה לך על האמון, ומודיעך בצער כי לא נוכל להמשיך ולכהן כחברי הוועדה, שעה שסמכויותיה מוגבלות ביותר".

בעקבות כך, שר הביטחון בני גנץ שלח הבוקר מכתב דחוף ליועץ המשפטי לממשלה, בו הוא דורש ממנו לסיים את הליך הבחינה והסדרת הסמכויות של ועדת הבדיקה הממשלתית לפרשת הצוללות וכלי השיט. גנץ כתב ליועץ המשפטי לממשלה, כי "לאור החשיבות הרבה של הנושא, הוא מבקש ממנו לסיים באופן דחוף את הליך הבחינה ולאפשר את תחילת עבודת הוועדה משום שמדובר בנושא בעל חשיבות ראשונה במעלה- ביטחונית, כלכלית וציבורית".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן