צילום: פלאש 90

אחרי ההתפטרות: היועמ"ש מציג את התנאים לוועדת הבדיקה לפרשת הצוללות

מנדלבליט פרסם את המכתב ששלח לגנץ, שבעקבותיו התפטרו חברי וועדת הבדיקה שמינה. בין היתר, אסר היועמ"ש לפנות לחשודים בתיק 3000, להתייחס להליכי הרכש של הצוללות וספינות המגן, ואף לא להסכמה הישראלית למכור צוללות מתקדמות למצרים

 • בנם של קדושים: נכד לרבי אלימלך מליז'ענסק מבקש עזרה

  תוכן מקודם

 • האלמנה לקוית שמיעה ו4 הילדים נותרו ללא משען ומשענה

  תוכן מקודם

 • החיסון האמיתי לנזקי הקורונה הרוחניים: הישיבה שתציל את הילד שלך - כפר סיטרין

  תוכן מקודם

 • הרבו רחמים: אם לששה ילדים במצק קריטי

  תוכן מקודם

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיב הערב (שלישי) להתפטרות חברי ועדת הבדיקה לפרשת הצוללות ומסר כי "לאחר פרסום החלטתו של ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בדבר הקמת ועדת בדיקה ממשלתית לבחינת הליכי הרכש של ספינות המגן סער 6 והצוללות, פנה שר הביטחון ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה כי יוודא שתחומי הבדיקה של הוועדה אינם מפריעים להתנהלותו התקינה של ההליך הפלילי בפרשת 3000".

בהודעה שפרסמו במשרד המשפטים בשם מנדלבליט נמסר עוד כי "בהמשך לכך, התקיים שיח בין לשכת היועץ המשפטי לממשלה וגורמי פרקליטות המדינה העוסקים בתיק לבין הייעוץ המשפטי למערכת הביטחון, על מנת לקבוע את גדרי עבודתה של ועדת הבדיקה, כך שתוכל להגשים את הצורך החשוב שלשמו הוקמה ע"י שר הביטחון, ובו בזמן עבודתה לא תפגע בהליך הפלילי הצפוי".

"למרות שמנדט הוועדה חופף בהיבטים מסוימים לנושאים המצויים בליבת ההליך הפלילי, נעשה מאמץ רב בכדי לאפשר בכל זאת את עבודת הוועדה בהיקף הרחב ביותר האפשרי בנסיבות העניין. לשם כך התקיימו מספר פגישות, לרבות לפני יומיים, ובסיומן קבע היועץ המשפטי לממשלה את אמות המידה לעבודת הוועדה על מנת לאפשר לחברים שיתמנו לבצע את מלאכתם תוך מניעת פגיעה בהליך הפלילי".

במכתב לגנץ מציג מנדלבליט את התנאים לפעילות הועדה: "הוועדה לא תפנה אל החשודים ב"תיק 3000" ולא תגבה מהם כל גרסה, בכתובים או בעל פה. ב. הוועדה תוכל לזמן עדים ב"תיק 3000" לעדות, אך במהלך עדות זו לא תינתן להם אפשרות להתייחס לסוגיות הפליליות הקשורות לקידום עסקאות כלי השיט בין השנים 2009 – 2016, כמפורט להלן: 1) הליכי הרכש לצוללת השישית. 2) הליכי הרכש לספינות המגן. 3) הליכי הרכש לצוללות 9-7, עד שנת 2015 (מועד עזיבת אבריאל בר-יוסף את המל"ל). 4) הליכי הרכש לספינות נגד צוללות. 5) ההסכמה הישראלית למכירת צוללות גרמניות למצרים בשנת 2010".

"לצד האמור לעיל, מובן כי הוועדה תוכל לעסוק בכל יתר הנושאים העקרוניים המוגדרים במנדט שניתן לה וכן בנושאים פרטניים שונים. כך, לשם ההמחשה, תוכל הוועדה לעסוק בסוגיות הבאות: 1) הליכי רכש גומלין בין תאגיד טיסנקרופ למדינת ישראל. 2) היוזמה להפרטת מספנות חיל הים הישראלי. 3) ההסכמה הישראלית למכירת צוללות למצרים בשנים 2014-2015 – ללא התייחסות להסכמה משנת 2010. 4) הליכי רכש צוללות 9-7 – תהליכי קבלת החלטות בנושא החל מחודש אוגוסט 2015".

כזכור, חברי ועדת הבדיקה לפרשת הצוללות שמינה שר הביטחון בני גנץ הודיעו היום על התפטרותם. זאת, לטענתם, בעקבות קשיים שהעלה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על התנהלות הוועדה. יו"ר הוועדה שמינה גנץ השופט אמנון סטרשנוב שלח מכתב לשר הביטחון ובו ציין את הקשיים שהעלה היועמ"ש מנדלבליט על התנהלותה, והודיע על התפטרות החברים בה.

"לאחר מינוי הוועדה, ביקשת מהיועץ המשפטי לממשלה, לבדוק את הממשקים בין כתב המינוי לבין ההליכים הפליליים המתנהלים בנושא ולקבוע 'את תחומי הפעילות של הוועדה'", נכתב על ידי מי שמונה יחד עם האלוף במיל' אברהם בן שושן ועם ישראלה פרידמן לבדוק את הליכי רכש ספינות המגן סער 6 והצוללות.

"מהדיונים המתנהלים בנושא סמכויות הוועדה לטפל בנושאים השונים, בין היועץ המשפטי למערכת הביטחון לבין נציגי היועץ המשפטי לממשלה, הנני למד כי נוכח ההליכים הפליליים המתנהלים במקביל בנושאי הבדיקה, בדעתו של היועץ המשפטי להטיל מגבלות של ממש על עבודת הוועדה, בהינתן שלהליך הפלילי יש עדיפות על פני עבודת הוועדה. במצב דברים זה, חוששני כי הוועדה נותרה עם סמכויות מוגבלות ביותר, שלא יאפשרו לה למצות את הבדיקה ולהגיע לחקר האמת".

"בעת שנטלתי על עצמי את ראשות הוועדה, היה זה משום שחשתי כי מדובר במשימה לאומית וציבורית חשובה ביותר, ומתוך רצון כן ואמיתי להגיע לחקר האמת. בנסיבות שנוצרו, כמפורט לעיל, ונוכח המגבלות שהוטלו על עבודת הוועדה, חוששני כי אין כל אפשרות ממשית לבצע בדיקה אפקטיבית ואמינה בנושא כה חשוב וחיוני למדינת ישראל. בשמי ובשם חבריי לוועדה, הנני מודה לך על האמון, ומודיעך בצער כי לא נוכל להמשיך ולכהן כחברי הוועדה, שעה שסמכויותיה מוגבלות ביותר".

בעקבות כך, שר הביטחון בני גנץ שלח הבוקר מכתב דחוף ליועץ המשפטי לממשלה, בו הוא דורש ממנו לסיים את הליך הבחינה והסדרת הסמכויות של ועדת הבדיקה הממשלתית לפרשת הצוללות וכלי השיט. גנץ כתב ליועץ המשפטי לממשלה, כי "לאור החשיבות הרבה של הנושא, הוא מבקש ממנו לסיים באופן דחוף את הליך הבחינה ולאפשר את תחילת עבודת הוועדה משום שמדובר בנושא בעל חשיבות ראשונה במעלה- ביטחונית, כלכלית וציבורית".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן