צילום: ויקיפדיה

שר החוץ המרוקאי: "מבחינתנו לא מדובר בכינון של יחסים אלא הרבה מעבר לכך"

השר נאסר בוריטה סיפר: "אמרנו לידידנו האמריקנים - אל תתנו את אותה טי-שירט לכולם אנחנו היינו חלוצים בכל הנוגע לקשרים עם ישראל. עבורנו זה אירוע גדול אבל אנחנו לא מתחילים מאפס, אנחנו מחדשים את המסורת של היחסים עם ישראל ורוצים לבנות משהו שיחזיק מעמד לטווח ארוך"

 • עת רצון: העבירו שמות לתפילה הנערכת בקבר מרדכי ואסתר

  תוכן מקודם

 • הריני ממנה לשליח את מרן הגר"ח קניבסקי שליט"א להעביר עבורי את המתנות לאביונים

  תוכן מקודם

 • החיסון האמיתי לנזקי הקורונה הרוחניים: הישיבה שתציל את הילד שלך - כפר סיטרין

  תוכן מקודם

 • הרשמו חינם לכנס שיעשה לכפ סדר בעולם ההשקעות

  תוכן מקודם

שר החוץ של מרוקו נאסר בוריטה אומר כי ארצו מחויבת להסכם עם ישראל וכי היחסים בין המדינות יהיו נורמליים ויכללו ביקורים ופגישות בכל הרמות, כולל בדרג המדיני הבכיר. "הכל נורמלי ואנחנו לא מתכוונים ללכת חצי דרך", הוא הבהיר – את הדברים אמר בראיון לעיתונאי ברק רביד ב'וואלה'.

בוריטה ציין כי המגעים בין המדינות נמשכו שנתיים אך חידוש היחסים הבשיל בזמן המתאים. "המלך חסן ה-2 המנוח היה אומר שדיפלומטיה היא כמו חקלאות", הוא אמר. "אם אתה קוטף פרי מהעץ לפני הזמן הוא עוד לא בשל, ואם אתה קוטף אותו אחרי הזמן אתה כבר לא יכול לאכול אותו. לעיתוי יש חשיבות".

שר החוץ המרוקאי סיפר: "אמרנו לידידנו האמריקנים – אל תתנו את אותה טי-שירט לכולם אנחנו היינו חלוצים בכל הנוגע לקשרים עם ישראל. עבורנו זה אירוע גדול אבל אנחנו לא מתחילים מאפס. לכן מבחינתנו לא מדובר בכינון של יחסים אלא בהרבה מעבר לכך. אנחנו מחדשים את המסורת של היחסים עם ישראל ורוצים לבנות משהו שיחזיק מעמד לטווח ארוך".

הוא הזכיר כי ארצו הכירה בישראל כבר בתחילת שנות ה-90, וסיפר כיצד כבר עשור קודם לכן המלך חסן השני הביא לרעידת אדמה בעולם הערבי כשאמר בפסגת הליגה הערבית כי על מדינות ערב להכיר בקיומה של ישראל.

"יש לנו הקשר ייחודי והיסטוריה מיוחדת משלנו, לאף מדינה ערבית אין סעיף בחוקה שמדבר על המרכיב היהודי בזהותה של המדינה. מעולם לא ראינו בקהילה היהודית כאויבת. היהודים חיו בינינו ועדיין חיים בינינו היום. המלך מוחמד ה-6 מרגיש מחויבות לאזרחים היהודים כמו שהוא מרגיש מחויבות לאזרחים המוסלמים".

שר החוץ של מרוקו ציין כי ארצו רוצה להציג לכל העולם הערבי את המודל המרוקני לדו-קיום בין יהודים לערבים: "מרוקו היא מדינה שרוצה לבנות גשרים, מרוקו גם מוכנה לעזור בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. המלך חסן ה-2 עזר לתהליך השלום והמלך מוחמד ה-6 מוכן לעשות זאת גם כן כאשר התנאים יהיו מתאימים ואם הוא יתבקש לעשות זאת".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן