צילום: ארמון הנשיאות

ארדואן מאשר את מגעי הפיוס עם ישראל: "מעוניינים בשיפור היחסים עם ישראל"

נשיא טורקיה אמר לכתבים באיסנטנבול שהיחסים עם ישראל ברמת המודיעין נותרו טובים, וכן שהוא מקווה לחזק את הקשר עם ישראל: "יש לנו בעיות עם אנשים ברמה הגבוהה ביותר". דיווח: נשיא אזרבייג'ן פועל לתווך בין ירושלים לאנקרה כדי לשקם את היחסים ביניהן

 • הגאון ר' אלימלך בידרמן בבקשה מפתיעה

  תוכן מקודם

 • "מה יותר שורף מכימותרפיה?" אב חולה במונולוג מצמרר

  תוכן מקודם

 • כ"ק אדמו"ר מרמחסטריווקא: מצווה לעזור להם!

  תוכן מקודם

 • "אני מתחנן, עזרו לי להחזיר לילדים אמא בריאה" אברך צעיר מתחנן על חיי אשתו.

  תוכן מקודם

נשיא טורקיה רג'יפ טייפ ארדואן אמר היום (שישי) כי ארצו מעוניינת בהידוק היחסים עם ישראל, על אף שהיחס שלה כלפי הפלסטינים "אינו מקובל", כלשונו. ארדואן ציין כי השיחות עם ישראל ברמה המודיעינית נמשכות והוסיף שעדיין ישנן בעיות עם הצמרת הישראלית. לדברי ארדואן, "טורקיה ממשיכה בשיתוף הפעולה המודיעיני עם ישראל. הבעיה היא עם האנשים שנמצאים בראש הפירמידה בישראל ובמדיניותה כלפי הפלסטינים".

בשיחה עם עיתונאים באיסטנבול הוא הבהיר כי הקשר בין המדינות נשמר ברמת אנשי המודיעין. "יש לנו עניינים עם אנשים בדרג הבכיר", הבהיר ארדואן ברמז לראש הממשלה בנימין נתניהו, "אם לא היה עניין עם הדרג הבכיר, היחסים יכלו להיות שונים". מנגד, הוא לא חסך ביקורת על המדיניות הישראלית , כשאמר ש"המדיניות הישראלית בפלסטין היא בלתי מתקבלת על הדעת".

ב'וואלה' דווח כי נשיא אזרבייג'ן אילהם אלייב מעוניין לתווך בין אנקרה וירושלים במטרה לשקם את היחסים ביניהן, ואף החל לבצע צעדים מעשיים – כך לפי גורמים ישראלים בכירים שמעורים בנושא. גורמים ישראלים בכירים ציינו כי הנשיא האזרי אלייב שוחח לאחרונה בטלפון עם נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן ודן עמו ביחסים בין מדינתו לישראל.

יועציו של אלייב אמרו לעמיתיהם הישראלים כי ארדואן הגיב בצורה חיובית ולא דחה על הסף את שיפור היחסים עם ישראל. טורקיה וישראל שיחקו תפקיד משמעותי בניצחון של אזרבייג'ן על ארמניה בקרבות בחבל המחלוקת נגורנו-קרבאך לפני כמה שבועות. מטוסים ללא טייס מתוצרת ישראל ומתוצרת טורקיה ואמצעי לחימה נוספים ששתי המדינות סיפקו לאזרבייג'ן סייעו לה להשיג עליונות צבאית מול ארמניה.

בין טורקיה וישראל מתקיימת מתיחות גבוהה מאוד, כשרק בחודש אוגוסט איים ארדואן בסגירת השגרירות באיחוד האמירויות והשהיית הקשרים הדיפלומטיים עימה – רק בשל הסכם הנורמליזציה עם ישראל. "לא ניתן להפר את זכויותיהם של הפלסטינים", אמר אז הנשיא הטורקי.

חילוקי הדעות בין שתי המדינות עמוקים ביחס למכלול סוגיות, ובראשן הסכסוך הישראלי-פלסטיני ותמיכתה של טורקיה באסלאם הפוליטי באזור. מנגד, ישראל הידקה מאוד את יחסיה עם שורה של מדינות באזור – ובהן יוון, קפריסין, מצרים ואיחוד האמירויות – כולן יריבות בולטות ומתנגדות למדיניות-החוץ הטורקית הנוכחית.

יועצו של הנשיא ארדואן בנושא מדיניות חוץ, אמר ביום שלישי השבוע כי "החל מחודש מרץ, טורקיה מצפה לנרמול מחדש של היחסים עם ישראל". הוא הוסיף: "קנינו הרבה נשק מישראל, ונוכל לעשות זאת גם בעתיד. אם ישראל תצעד לכיווננו, גם אנחנו נעשה זאת". בהמשך אף רמז להשקעה בתחום האנרגיה.

אתר 'אל מוניטור' פרסם לאחרונה כי ערוץ שיחות חשאי מתקיים בין ישראל לטורקיה במטרה לשפר את היחסים בין השתיים. על פי גורמים שדיברו עם האתר, מדובר ביוזמה טורקית. לפי הדיווח, ראש שירותי המודיעין הלאומי הטורקי, האקן פיידאן, מקיים שיחות עם גורמים ישראלים. שלושה גורמים ששוחחו עם האתר בעילום שם, אישרו כי לפחות פגישה אחת התקיימה עם פיידאן.

על פי הדיווח באנקרה חוששים כי ביידן לא ימנע מלהטיל סנקציות בגין רכישת טילי ה-S400 מרוסיה -"החישוב הטורקי הוא שלהיות ביחסים טובים עם ישראל יסייע להם מול ממשל ביידן", אמר לאל מוניטור גורם מערבי. אלא שיש גורם אחד שעלול להפריע לשיפור היחסים בין המדינות והוא שטורקיה מאפשרת לחמאס לפעול משטחה ונתנת מקלט למחבלים של הארגון, דבר שהכעיס גם את מחלקת המדינה האמריקאית.

לפי הפרסום, סבב השיחות עוסק בשדרוג היחסים, לאחר שהשגריר הישראלי גורש מאנקרה במאי 2018. בשנים האחרונות הנשיא ארדואן מרבה לתקוף את ישראל בסוגיות שונות, כשבירושלים לא שותקים ומשיבים אש.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן