"בישראל ישנה התלהבות": נתניהו שוחח עם מלך מרוקו לראשונה אחרי ההסכם

לראשונה מאז ההודעה על כינון היחסים מחדש, שוחח ראש הממשלה עם מלך מרוקו מוחמד השישי. נתניהו הזמין אותו לבקר בישראל, וסיכם עמו על המנגנונים ליישום ההסכמים. המלך ציין לחיוב את הקשר עם הקהילה היהודית בממלכה, אך הבהיר: "עמדתנו ביחסים לפלסטינים לא השתנתה"

 • הרבו רחמים: אם לששה ילדים במצק קריטי

  תוכן מקודם

 • הרשמו חינם לכנס שיעשה לכפ סדר בעולם ההשקעות

  תוכן מקודם

 • גרמניה: הסכים לנתח יהודייה וחזר בו

  תוכן מקודם

 • האלמנה לקוית שמיעה ו4 הילדים נותרו ללא משען ומשענה

  תוכן מקודם

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אתמול (שישי) בטלפון עם מלך מרוקו מוחמד השישי – כך נמסר הערב (מוצאי שבת) מלשכת ראש הממשלה. על פי ההודעה, המנהיגים בירכו זה את זה על חידוש היחסים בין המדינות, החתימה על ההצהרה המשותפת ביחד עם ארצות הברית ועל ההסכמים בין שתי המדינות. כמו כן, נקבעו התהליכים והמנגנונים ליישום ההסכמים.

עוד נמסר כי השיחה הייתה "חמה וידידותית" והתנהלה בצרפתית, אנגלית עברית וערבית. ראש הממשלה נתניהו הזמין את המלך לביקור בישראל. המלך ציין את הקשר "האמיץ והחם" עם יהודי מרוקו ויוצאי מרוקו בישראל וראש הממשלה אמר שב"ישראל כולה ישנה התלהבות רבה מהשלום בין המדינות". נתניהו הודה למלך מרוקו על אירוח המשלחת הישראלית בראשות היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת.

בהצהרה שפרסמה מרוקו על השיחה, נכתב כי המלך הדגיש במהלכה את "היחסים הקרובים בין הקהילה היהודית של מרוקו והמונרכיה". עוד נמסר מרבאט, כי המלך הבהיר בפני נתניהו בשיחה כי עמדת מרוקו ביחס לסוגיה הפלסטינית "נותרה ללא שינוי", וכי הממלכה "קוראת לקידום פתרון שתי המדינות ולשמירה על האופי המיוחד של ירושלים כעיר של שלושת הדתות".

השיחה בין השניים באה אחרי שביום שלישי האחרון נחתמו בארמון המלך המרוקאי הסכמי הנורמליזציה בין שתי המדינות. ההסכמים נחתמו במעמד חברי המשלחת האמריקנית-ישראלית שהמריאה למרוקו בטיסה ישירה של אל על ביום שלישי לבירת מרוקו רבאט. מרוקו הצטרפה בכך לאיחוד האמירויות, בחריין וסודאן וכוננה יחסים דיפלומטיים עם ישראל.

ראש המל"ל מאיר בן שבת אמר במהלך מסיבת עיתונאים שנערכה בבית ההארחה הרשמי של מלך מרוקו: "אני מעביר את ברכת ראש הממשלה למלך מרוקו. הקשר והגשר לשלום בין המלך ליהודים ידוע". בהמשך הזכיר את העובדה כי הוריו נולדו במדינה: "הם גדלו פה. מי שנולד בארץ כמוני גדל על הסיפורים שלהם. אין גבול לשיתופי הפעולה. אפשר לשנות את האזור לטובת שני העמים".

במהלך הביקור נחתמה הצהרה משותפת על כינון היחסים בין ישראל למרוקו; נציגות רשמית תיפתח בישראל בתוך כשבועיים. מפגש מסכם של הביקור התקיים אמש בחצות בהשתתפות ראש המל״ל מאיר בן-שבת, היועץ הבכיר לנשיא ארה"ב ג'ארד קושנר, שר החוץ המרוקני נאצר בוריטה ויועצו של מלך מרוקו פואד אלהימה.

במהלך הביקור נפגש ראש המל"ל בן-שבת עם מלך מרוקו מוחמד השישי, אותו הזמין בשם ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקור בארץ. כמו כן, נועד ראש המל"ל עם שר החוץ המרוקני נאצר בוריטה ועם יועצו הבכיר של המלך פואד אלהימה. בנוסף, נחתמו ארבעה הסכמי שת"פ ומזכרי הבנות בין ישראל למרוקו בנושאי תעופה אזרחית, פטור מוויזות למחזיקי דרכונים רשמיים, מים והגנה על השקעות. כמו כן, סוכם כי נציגות רשמית מטעם מרוקו תיפתח בישראל בתוך כשבועיים.

 

ראש המל"ל וקושנר נפגשו עם מלך מרוקו – נציגויות רשמיות ייפתחו בתוך כשבועיים

"סלאם עליכום": המשלחת המשותפת נחתה בבירת מרוקו – נתניהו התקשר • צפו

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן