צילום: דאוניג 10

אחרי 48 שנים באיחוד, ו-4 שנות סחבת: בריטניה נפרדה רשמית מהאיחוד האירופי

אחרי 48 שנים, הממלכה הבריטית פרשה הלילה מן האיחוד האירופי, יממה אחת בלבד לאחר שחברי הפרלמנט הצביעו בעד הסכם הסחר שהשיג בוריס ג'ונסון. ראש הממשלה ג'ונסון: "החופש בידינו וכעת זה תלוי בנו לנצלו בצורה הטובה ביותר"
 • מזעזע: נסע לפרנס את משפחתו ונפטר בחו"ל מדום לב

  תוכן מקודם

 • "כלפי חוץ הכל היה רגיל" נערה מ'סמינר בית יעקב'

  תוכן מקודם

 • לא סתם ברכה זו גזירה לכל דבר ועניין

  תוכן מקודם

 • מהילדות המאושרת ועד הרגע הנורא מכל

  תוכן מקודם

בריטניה עזבה הלילה (שישי) באופן רשמי את האיחוד האירופי, והותירה מאחוריה 48 שנים של חברות בגוש. העזיבה הושלמה בשעה 01:00, עם חלוף תקופת המעבר של הברקזיט, במהלכה נשארה הממלכה חברה באיחוד שנה נוספת. "החופש של בריטניה נמצא כרגע בידיה. עליה למצות את המירב מכך שהמדינה מתכוננת לעזוב את האיחוד האירופי ואת המחויבות הכלכלית אליו", אמר הלילה ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון.

ג'ונסון הודיע בשבוע שעבר כי ‏הושג הסכם סחר לפרישת בריטניה מהאיחוד האירופי וכי לא תתבצע התנתקות חד צדדית. הסכם הסחר עליו עמלו בבריטניה ובאיחוד האירופי זה תקופה ארוכה עוסק בעסקאות כלכליות הקשורות בבריטניה מוערכות בכמעט טריליון דולר בשנה, כאשר הבריטים ביקשו להותירו חף ממסים ומכסים. מאז משאל העם בתחילת שנת 2016 נפגע המטבע הבריטי באופן משמעותי, כאשר באחרונה הגיע המטבע לשפל של 4.3 שקלים.

כחלק מהמתווה, הוסכם על אי הטלת מכסים משמעותיים על סחורות בריטיות וקבלת שליטה בריטית על ענף הדיג במים הטריטוריאליים של הממלכה. אולם, למרות הפטור ממכסים על טובין, האיחוד יוכל להטיל מכסים על מגזר השירותים. בשבוע שעבר, ארבע שנים לאחר משאל העם הדרמטי לגבי חברותה במוסדות האירופיים וכשנה לאחר שפרשה באופן רשמי מהאיחוד, בריטניה הגיעה למתווה משותף עם 27 מדינות החברות בארגון, שמסדיר את עתיד יחסיה עימן.

פרישת בריטניה מן האיחוד האירופי הוא תהליך שהחל בשנת 2016 לאחר שמרבית אזרחי הממלכה הצביעו במשאל עם בעד היציאה מן האיחוד. מאז התנהלו מגעים קדחתניים בין לונדון לבין מוסדות האיחוד על תנאי העזיבה. במהלך תקופה זו הוחלפו בדאונינג 10 שני ראשי ממשלה – דיוויד קמרון ותרזה מיי, שניהם סיימו את תפקידם על רקע הברקזיט.

עם השלמת הפרישה הלילה צפויים שינויים בחיי היום-יום של מאות מיליוני בני אדם בבריטניה ובאיחוד. החל מהלילה, אזרחים של בריטניה ואזרחים של האיחוד האירופי איבדו את הזכות האוטומטית לחיות ולעבוד זה בשטח של זה, ומעתה הם יהיו חייבים לעמוד בתקנות הגירה כדי לקבל אשרות עבודה. תיירים לא יזדקקו אמנם לאשרות לצורך טיולים קצרים, אבל יוערמו עליהם שלל קשיים אחרים – החל מכאלה הנוגעים לביטוחי נסיעות וכלה בניירות הקשורים לבעלי חיים שהם רוצים לשאת איתם.

כתבות קשורות

נתניהו זועם: "במקום להביא חיסונים, בנט מתעסק בתוכים. זו פשלה אדירה"
כוחות החילוץ פינו נער מבני ברק שנפצע במסלול בצפון • צפו
בליכוד מנתקים מגע מיו"ר הקואליציה: "חציית קו אדום והולכת שולל"
מספר החולים במצב קשה הוכפל תוך שבוע, מחר יוחלט בעניין החיסון השלישי
אושר בכנסת החוק שמבטיח ללפיד את ראשות הממשלה, האופוזיציה נטשה
גל חום מגיע לאזור: "מזג אוויר קיצוני" • האזינו לתחזית
מעצר "סוכני המוסד": באיראן מפרסמים תיעוד מהמעקב אחרי הרשת • צפו
שריפה משתוללת סמוך לכינרת: רוחצים חולצו בסירות • צפו
המכון למחקרי ביטחון לאומי: "לוודא שיש אופציה צבאית אמינה מול איראן"
המשטרה הפעילה סוכן סמוי שהביא למעצר סוחרי נשק לפעילות טרור • צפו
שריפת ענק בגליל העליון פגעה בקו חשמל - שיבושים בקריית שמונה • צפו
משרד הבריאות: אפשר במקרים חריגים לחסן בני 5 עד 11

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן