טראמפ הודיע: "לא אשתתף בטקס ההשבעה"; ביידן: "טוב שכך, פנס מוזמן"

הנשיא המכהן הודיע שלא יגיע לטקס שייערך ב-20 לחודש ויטוס לפלורידה קודם לכן. הנשיא הנבחר אמר כי טראמפ "לא מתאים לתפקידו", אך בצל הקריאות להדחתו הבהיר: "זו החלטה של חברי הקונגרס". יו"ר בית הנבחרים שוחחה עם בכירי צבא על ריסון הסמכויות של טראמפ בנוגע לנשק גרעיני

 • עת רצון: העבירו שמות לתפילה הנערכת בקבר מרדכי ואסתר

  תוכן מקודם

 • הכמות מוגבלת: משלוח מנות אישי ממרן הגר"ח קניבסקי שליט"א

  תוכן מקודם

 • המכתב שנשלח ממחלקת לב: "לילדים שלי אין אפילו תחפושת"

  תוכן מקודם

 • שר התורה בהוראה מיוחדת לפורים: "וכך ראוי לכל אחד לנהוג"

  תוכן מקודם

נשיא ארצות הברית המכהן דונלד טראמפ הודיע כי לא ישתתף בהשבעת הנשיא הבא ג'ו ביידן בטקס שיתקיים ב-20 בינואר: "לכל מי ששאל, אני לא אהיה שם", כתב בטוויטר. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי בבית הלבן דנו באפשרות כי טראמפ יעזוב את וושינגטון יום לפני השבעתו של ביידן וייסע לביתו בפלורידה.

פראמפ יהיה הנשיא הראשון שלא הגיע לטקס מאז הנשיא ריצ'ארד ניקסון שהתפטר ב-1974. לפני ניקסון, כמעט כל נשיא יוצא התייצב לטקס ההשבעה של מחליפו מאז שהתחיל הנוהג, באמצע המאה ה-19. בניגוד לטראמפ, סגנו מייק פנס דווקא מתכוון להגיע לטקס – כך לפי דיווחים בארצות הברית. שלושה גורמים אמרו לאתר החדשות "פוליטיקו" כי פנס יתייצב כדי להביע בתמיכה בהחלפה מסודרת של השלטון.

בציוץ בטוויטר שפרסם מעט קודם לכן, טראמפ המשיך להביע תמיכה בבוחריו. "ל-75 מיליון האמריקנים הפטריוטים שהצביעו לי' ל'אמריקה תחילה' ול"להחזיר את אמריקה לגדולתה' – יהיה לנו 'קול עצום' גם בעוד זמן רב. לא ארשה זלזול או יחס לא הוגן כלפיהם בכל דרך, צורה או מתכונת".

ביידן התייחס להודעתו של טראמפ: "זה טוב שהוא לא יגיע. הוא לא מתאים לתפקידו", אמר. לגבי סגנו של טראמפ מייק פנס, עם זאת, ציין ביידן: "הוא מוזמן להשתתף". על הדיונים בהדחת טראמפ אמר כי "זו החלטה של חברי הקונגרס". לדבריו, "יש להתייחס אל המתפרעים שפרצו לגבעת הקפיטול כמו אל טרוריסטים מבית".

האפשרות שההליך יקודם צוברת תאוצה עם תמיכה של חברים בשתי המפלגות, אך שלושה מיועציו טראמפ אמרו ל-CNN כי אין בכוונתו להתפטר מתפקידו. "אין", ענה אחד מהם כשנשאל על הסיכויים להתפטרותו. "אפס", השיב אחד אחר, והוסיף כי "הוא לא חושב שעשה משהו לא בסדר".

בסוכנויות הידיעות בחו"ל מדווחים כי מזכיר המדינה האמריקני דן באפשרות להדיח את טראמפ. גם מי שאחראי לחקור את ההתפרעויות בגבעת הקפיטול לא דחה את האפשרות שהנשיא היוצא יואשם במעורבות במהומות בכך שהסית את תומכיו. במקביל, התפטרו הלילה מהממשל גם שרת החינוך ו-3 יועצים במועצה לביטחון לאומי.

יו"ר בית הנבחרים של ארה"ב, ננסי פילוסי, הודיעה כי שוחחה עם יו"ר המטות המשולבים בדבר נקיטת אמצעי זהירות מפניו, בכדי להבטיח כי טראמפ לא יוכל ליזום פעולות איבה או להורות על מתקפה גרעינית בשבועיים שנותרו לו בתפקיד: "מצבו המעורער של הנשיא לא יכול להיות מסוכן יותר, ועלינו לעשות כל שביכולתנו כדי להגן על העם האמריקני מפני המתקפה הלא מאוזנת שלו על מדינתנו ועל הדמוקרטיה שלנו".

כזכור, במהלך ישיבת הקונגרס האמריקני ברביעי האחרון – שכונסה לצורך אישור הצבעת האלקטורים וניצחונו של ג'ו ביידן בבחירות לנשיאות ארה"ב – פרצו אלפי תומכים של טראמפ לגבעת הקפיטול והתפרעו במקום. בכלי התקשורת דווח כי נמצאו שני מטעני צינור, האחד במטה המפלגה הרפובליקנית, והשני במטה המפלגה הדמוקרטית. לפחות 52 מפגינים נעצרו במהומות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן