שליש צבאי מחזיק את המזוודה לאובמה. צילום: ויקיפדיה

טראמפ לא ישתתף בהשבעת ביידן – איך תעבור המזוודה הגרעינית לביידן?

הנשיא היוצא יחרים את טקס ההשבעה וימריא לפלורידה שעות ספורות לפני ההשבעה, זו הפעם הראשונה מאז שארה"ב הפכה למדינה בעלת נשק גרעיני שבה הנשיא היוצא לא מגיע לטקס של מחליפו

 • למה להעיב על רגעי האושר?

  תוכן מקודם

 • האלמנה לקוית שמיעה ו4 הילדים נותרו ללא משען ומשענה

  תוכן מקודם

 • גרמניה: הסכים לנתח יהודייה וחזר בו

  תוכן מקודם

 • כשלבן שלך יהיה טוב, לך תהיה נחת: הרישום בישיבה שמשנה חיים בעיצומו!

  תוכן מקודם

היום בשעות הערב (שעון ישראל) ייערך טקס ההשבעה לנשיא ארה"ב הנכנס ג'ו ביידן, אחד הרגעים המכוננים של טקס ההשבעה, הוא מסירת "הפוטבול הגרעיני" – המזוודה שמכילה את הקודים שדרושים לנשיא כדי להורות על שיגור נשק גרעיני. בדרך כלל המזוודה מועברת לידי הנשיא הנכנס בטקס ההשבעה בקפיטול בוושינגטון – הפרטטים המלאים הובאו ב'ווינט'.

לאורך כל שנות הכהונה חיילים שמלווים את נשיא ארה"ב נושאים את המזוודה, ששוקלת 20 ק"ג. בתוך המזוודה נמצא "הביסקוויט הגרעיני", כרטיס פלסטיק בגודל של כרטיס אשראי, שמכיל את הקודים שהנשיא צריך לדעת כדי להורות על שיגור נשק גרעיני. במקרה שהנשיא מחליט לבצע מתקפה גרעינית הוא מחויב להציג את הצופן המזוהה עמו בפני הפנטגון.

הנשיא היוצא דונלד טראמפ יחרים את טקס ההשבעה של ג'ו ביידן וימריא לפלורידה שעות ספורות לפני ההשבעה, שתהיה ב-12:00 שעון וושינגטון (19:00 שעון ישראל). זו הפעם הראשונה מאז שארה"ב הפכה למדינה בעלת נשק גרעיני שבה הנשיא היוצא לא מגיע לטקס של מחליפו. מכיוון שהמזוודה צריכה להיות בקרבת הנשיא בכל רגע נתון, וטראמפ ימריא לפלורידה כשהוא עדיין מכהן כנשיא, בממשל נדרשו למצוא פתרון.

לארה"ב יש כיום שלושה "כדורי פוטבול גרעיניים". אחד מהם שמור לנשיא כשהוא יוצא מהבית הלבן, השני לסגן הנשיא והשלישי מאוחסן בבית הלבן. גורם אמריקני אמר ל-NBC שחייל ילווה את טראמפ לפלורידה עם אחת המזוודות, ושטראמפ יוכל להורות על תקיפה גרעינית עד 11:59:59 שעון וושינגטון. ב-12:00 ימסור חייל נוסף מזוודה גרעינית שנייה לביידן בקפיטול, והחייל שנשלח עם טראמפ לפלורידה יחזור עם "הפוטבול הגרעיני" לבירה.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן