Adam Schultz / Biden for President

"אין זמן לבזבז": מיד לאחר ההשבעה ביידן חתם על צווים נשיאותיים ראשונים

נשיא ארה"ב החדש החל לעבוד מיד לאחר טקס ההשבעה, ובהמשך יומו הראשון הוא צפוי להודיע על הצטרפות מחדש להסכם האקלים וביטול צו ההגירה של טראמפ. "אני בדרך לחדר הסגלגל להתחיל בעבודה" כתב הנשיא החדש

 • שמיים סגורים: שערי דמעות לא ננעלו בליזענסק

  תוכן מקודם

 • הרבו רחמים: אם לששה ילדים במצק קריטי

  תוכן מקודם

 • סיטואציה מביישת: עזרו לבת ישראל עזובה

  תוכן מקודם

 • שמיים סגורים: שערי דמעות לא ננעלו בליזענסק

  תוכן מקודם

נשיא ארצות הברית החדש ג'ו ביידן חתם הערב (רביעי) על צווים ראשונים עם כניסתו לתפקיד. בהמשך הערב הוא צפוי לחתום גם על צווים נשיאותיים לחזרה להסכם האקלים ולביטול צו ההגירה של הנשיא הקודם דונלד טראמפ, כחלק משורת צעדים מהירים לביטול המדיניות של הממשל הקודם.

"אין זמן לבזבז כשזה נוגע למשברים שאנחנו מתמודדים עמם", כתב ביידן בציוץ הראשון שלו מהחשבון הנשיאותי, שהועבר לידיו מהנשיא היוצא, שמיעט להשתמש בו אלא בחשבון האישי שלו – שנחסם בשל המהומות בקפיטול שאותן עזר ללבות. "זאת הסיבה שהיום, אני בדרך לחדר הסגלגל להתחיל בעבודה למימוש פעולה אמיצה ועזרה מידית למשפחות אמריקניות".

שעה קלה לאחר שהושבע לנשיא ארצות הברית ה-46, ג'ו ביידן השתתף בטקס הנחת זר בקבר החייל האלמוני בבית הקברות הלאומי בארלינגטון, וושינגטון. משם יצאו ביידן, האריס ובני זוגם בשיירה נשיאותית לבית הלבן, לפתיחת "צעדת אמריקה" הווירטואלית. ביידן נסע ברכב משוריין שעל לוחית הרישוי שלו שתי ספרות בלבד – 46.

בטקס בבית העלמין הלאומי נכחו גם סגניתו של ביידן קמלה האריס, וכן שלושה נשיאים לשעבר – ברק אובמה, ג'ורג' בוש הבן וביל קלינטון יחד עם נשותיהם, הגברות הראשונות לשעבר מישל אובמה, לורה בוש והילרי קלינטון.

דונלד טראמפ, עד לפני שעות ספורות נשיא ארצות הברית, נמצא בכלל בפלורידה, לאחר שהחרים את ההשבעה. לפני כן ביידן, הגברת הראשונה ג'יל, הסגנית האריס ובעלה דאג אמהוף סקרו את כוחות הצבא בקפיטול, באירוע שבו יוצגו כל אחת מזרועות הצבא האמריקני.

בתוך כך פורסם כי מגעים חשאיים בין ממשל ביידן לאיראן על חזרתה של ארצות הברית להסכם הגרעין עם איראן נמשכו זה שלושה שבועות. כך מסר הערב מקורב לשלטון האיראני לעיתון "לה פיגארו" הצרפתי. את הצד האיראני ייצג נציג איראן באו"ם, מג'יד טאקט ראואנג'י, מול נציג אמריקני מצוותו של ביידן. "נדע מהר אם המגעים הצליחו או לא", אמר המקור.

הצהרותיו של שליט איראן עלי חמינאי ב-8 בינואר, על נכונותה של איראן לעמוד בהתחיבויותיה בהסכם אם תעשה זאת ארצות הברית ניתנו, לפי המקור, על פי דרישתה של ארצות הברית, כדי לאשר שההנהגה האיראנית סומכת את ידיה על השיחות בניו יורק.

לפי השיחות, אחרי החזרה להסכם יוסרו מאיראן רק הסנקציות הנובעות מההסכם ובראשן האפשרות למכור נפט. בשלב השני ייפתח משא ומתן על תכונית הטילים הבליסטים של איראן ופעילותה באזור. צרפת והחותמות האירופיות על ההסכם לא ידעו על השיחות והביעו את זעמן על הצעדים האיראניים לייצור אורניום מתכתי והגברת ההעשרה ל-20 אחוזים.

הנשיא הנבחר ג'וזף (ג'ו) רובינט ביידן הושבע לכהן כנשיא ה-46 של ארצות הברית של אמריקה על מדרגות הקפיטול, לצדו של מנהיג העולם החופשי החדש תעמוד מהיום (רביעי) גם סגנית הנשיא קמלה האריס. מוקדם יותר הושבעה קמלה האריס לכהן כסגנית הנשיא הראשונה בארה"ב. נשיאי ארה"ב בעבר בוש, אובמה וקלינטון משתתפים גם הם בטקס.

בפתח נאום ההכתרה שלו התייחס ביידן באופן ברור לניסיון של טראמפ לבטל את תוצאות הבחירות ולהסתערות של תומכיו על גבעת הקפיטול לפני שבועיים: "זה יומה של אמריקה. זהו יומה של הדמוקרטיה. יום של היסטוריה ותקווה של התחדשות. היום אנחנו חוגגים את הניצחון לא של מועמד, אלא של סוגיה. קול העם נשמע, וקול העם נענה. למדנו שוב שהדמוקרטיה יקרה, הדמוקרטיה שברירית, ובשעה הזו, חברים, הדמוקרטיה ניצחה".

ביידן אמר כי גורלה של אמריקה תלוי בכל תושביה, הזכיר אתגרים הנשקפים לה כמו הקורונה והטרור מבית, וקרא לאחדות. "אנו חייבים לצאת מהרגע הזה כארצות הברית של האמריקה. כך לעולם לא ניכשל", אמר ביידן וקרא: "בואו נתחיל מחדש. בואו נתחיל להקשיב אחד לשני, לראות זה את זה, להפגין כבוד זה לזה. פוליטיקה לא תמיד חייבת להיות מלווה באש משותללת שהורסת את כל מה שבדרכה. אנחנו חייבים להיאבק בתרבות שבה העובדות עצמה עוברות מניפולציה". ביידן הזכיר את העובדה שהאריס היא האישה הראשונה שתכהן כסגנית נשיא ארה"ב, ואמר: "אל תגידו לי שדברים לא יכולים להשתנות".

הנשיא החדש הזכיר כי רק ימים קודם לכן ניסו פורעים למנוע מרצון העם שבחר בו להתממש, ואמר: "זה לא קרה, וזה לא יקרה לעולם". ביידן פנה למי שלא הצביע לו ואמר: "אם אתם עדיין לא מסכימים איתי, זה בסדר גמור. זו הדמוקרטיה, זו אמריקה. זה אולי כוחה הגדול ביותר של המדינה. הקשיבו לי: המחלוקות האלה לא צריכות לגרום לפירוקנו. ואני מבטיח לכם: אהיה נשיא של כל האמריקנים. כל האמריקנים. אילחם עבור אלה שלא תמכו בי בדיוק כמו עבור אלה שכן תמכו בי".

ביידן, שהריץ את הקמפיין שלו סביב הקרב על "נשמתה של אמריקה", הבטיח במהלך נאומו להשקיע את כל כולו למען איחוד המדינה. הוא תקף גם את תרבות השקר, על רקע הטענות הכוזבות של יריבו טראמפ על כך שהוא המנצח האמיתי בבחירות. לדבריו, לכל האזרחים יש מחויבות "להגן על האמת ולהביס את השקרים". ביידן הוסיף: "אנחנו חייבים לשים קץ למלחמה הלא מתורבתת הזאת".

הנשיא החדש ביידן השתתף מוקדם יותר בטקס בכנסייה בקתדרלת סנט מת'יו בוושינגטון, לצד הגברת הראשונה החדשה ג'יל ביידן וסגנית הנשיא הנכנסת האריס. ביידן, שיהיה הנשיא הקתולי השני בהיסטוריה של אמריקה אחרי ג'ון קנדי, צייץ לאחר מכן בטוויטר: "זהו יום חדש לאמריקה".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן