הרפובליקנים הפסידו, אך הסנאט אותת שהוא יזכה את דונלד טראמפ

Official White House Photo by Shealah Craighead

הרפובליקנים הפסידו, אך הסנאט אותת שהוא יזכה את דונלד טראמפ

למרות תקוות המפלגה הדמוקרטית כי 17 רפובליקנים יתייצבו לצידם וכך יוכלו להרשיע את דונלד טראמפ, בפועל, רק 5 סנאטורים מהמפלגה שהפסידה את הבחירות הצביעו בעד המשפט • הנשיא ג'ו ביידן: "משפט טראמפ חייב לקרות, אבל לא מאמין שהוא יורשע"

 • מתנות לאביונים לקופת העיר, בפועל במזומן, בו ביום

  תוכן מקודם

 • עת רצון: העבירו שמות לתפילה הנערכת בקבר מרדכי ואסתר

  תוכן מקודם

 • הכמות מוגבלת: משלוח מנות אישי ממרן הגר"ח קניבסקי שליט"א

  תוכן מקודם

 • וצומו עלי: יהודי איראן בשליחות גורלית למען עם ישראל

  תוכן מקודם

גם אחרי שעזב את הבית הלבן, מנסים במפלגה הדמוקרטית שניצחה את הבחירות להרשיע את דונלד טראמפ מתוך מטרה למנוע ממנו להתמודד שוב בבחירות הבאות לנשיאות, בשנת 2024.

המשפט בסנאט האמריקאי כבר התחיל, אך תקוות הדמוקרטים נגוזה. אם הם קיוו כי יצליחו לגייס 17 סנאטורים רפובליקנים שיצביעו איתם, הרי שבפועל רק 5 מהם הצביעו אתמול בעד קיום המשפט.

כדי להשיג הרשעה, בגין הטענות כי טראמפ הוא זה שהמריד את הפורצים לגבעת הקפיטול, צריכים הדמוקרטים להשיג רוב של 2/3. בינתיים, 45 מתוך 50 הסנאטורים הרפובליקנים הצביעו בעד ביטול המשפט.

טראמפ מואשם בסעיף של "הסתה להמרדה" בגין דבריו על גניבת הבחירות, שהובילו לפריצה ההמונית אל תוך גבעת הקפיטול על ידי תומכיו ביום בו הצביעו בסנאט על אשרור נשיאותו של ג'ו ביידן.

הנשיא ביידן אמר בראיון שהעניק לרשת CNN כי הוא לא מאמין שטראמפ יורשע, אך המשפט עצמו חייב להתקיים. "זה יהיה גרוע יותר אם זה לא יקרה", אמר ביידן.

הסנאטור הרפובליקני רנד פול הצהיר אמש מעט לפני ההצבעה: "אם יותר מ-34 רפובליקנים קובעים בהצבעתם שההליך אינו חוקתי, כל ההליך מת כבר עם הגיעו לאולם הסנאט. במקרה כזה הדבר ההגיוני הוא שהדמוקרטים יניחו לעניין".

בנוסף טוענים סנאטורים רפובליקנים כי יש בעיה חוקתית בעצם ההעמדה לדין של נשיא לשעבר. "יש לי עדיין הסתייגות מהחוקתיות שבזה, ומהתקדים בניסיון להרשיע אזרח פרטי", אמר הסנאטורית הרפובליקנית ג'וני ארנסט. "בעתיד, זה יכול לשמש נגד הנשיא אובמה?".

אך מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, צ'אק שומר, דחה את הטענות. "התיאוריה שלפי הסנאט לא יכול להעמיד לדין גורמים רשמיים לשעבר שווה לכרטיס יציאה חוקתי מהכלא לכל נשיא".

בינתיים, כאמור, ההליך נמשך. ראש צוות התביעה, ג'יימי רסקין, הקריא את האישום בהסתה להתקוממות נגד טראמפ: "דונלד ג'ון טראמפ היה מעורב בפשעים ועוונות חמורים כשהסית לאלימות נגד ממשלת ארצות הברית" – למרות האיתות של הסנאט כי המשפט יסתיים בזיכוי ולא בהרשעה.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן