צילום: דורון גולן, פלאש 90

השרה טענה לפיגוע אקולוגי תוצרת איראן, במערכת הביטחון לא ידעו דבר

השרה לאיכות הסביבה גילה גמליאל חשפה היום (רביעי) כי מי שעומד מאחורי אסון זיהום הזפת החמור שארע בשבועיים האחרונים בחופי ישראל היא אוניה לובית שיצאה מאיראן • גורמי ביטחון טענו כי הם לא מכירים את המידע, ותמהו מה ההוכחות עליהן התבססה השרה

 • אבא אמר לי 'לילה טוב' ומאז לא ראיתי אותו יותר.

  תוכן מקודם

 • "עזרו לנו לצאת מפה" שמונה יתומים זועקים לעזרה

  תוכן מקודם

 • סובלים מכפייתיות? זה שווה לכם הרבה כסף

  תוכן מקודם

 • השכנים בחירם: מדובר בטרגדיה מתגלגלת שחייבים לעצור

  תוכן מקודם

השרה לאיכות הסביבה גילה גמליאל חשפה היום (רביעי) מי עומד מאחורי אסון זיהום הזפת החמור שארע בשבועיים האחרונים בחופי ישראל. "שמנו את ידנו על האוניה העבריינית. מדובר באונייה פיראטית לובית, שיצאה מאיראן. זרוענו הארוכה תגיע לכל מי שיפגע בטבע, בים ובחופים שלנו".

לאחר דבריה גורם ביטחוני אמר ל-'N12' כי הוא "מקווה מאוד שיש לשרה גמליאל הוכחות מוצקות אחרת עוד יתברר שהכול נסמך על אירוע נסיבתי ולא על ראיות", אמר הגורם. לדבריו "המשרד להגנת הסביבה לא שיתף גורמים אחרים ועשה את התחקיר לבדו, ועל כן לא ברור על סמך מה קבעה השרה גמליאל את קביעתה", אמר האיש.

מוקדם יותר דווח כי מדובר במיכלית אמרלד ממוצא לובי, אך הפליגה עם דגל של פנמה, במטרה מכוונת לשפוך נפט גולמי מול חופי ישראל. האוניה שטה בים כאשר משדרי הקשר שלה כבויים.

"מדובר באוניה לובית בבעלות פרטית, שאחראית לזיהום ומפעיליה עשו זאת בזדון. האוניה המיושנת בת ה-19, נמצאת כרגע באיראן, והיא אינה יכולה לשכון בנמלי ארה"ב ואירופה", סיפרה השרה גמליאל והוסיפה: "אין לנו גישה ישירה אליה, אך נתבע פיצויים מהם על הפגיעה האנושה בטבע".

השרה חתמה: "מדובר בטרור סביבתי – אוניה פיראטית עם מיכלית לובית היא שיצרה את הזיהום. היא עשתה את כל הדרך מהמפרץ הפרסי עם מכשירים כבויים".

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, דוד יהלומי הגיב: "הערב ברוך השם מאמצינו נשאו פרי למציאת האשמים שעשו כל שעל ידם לטשטש עקבותיהם".

מנהל היחידה הארצית להגנה על הסביבה הימית רני עמיר: "זו הפעם הראשונה מזה שמונה שנים שנכנסת אוניית האמרלד לאגן הים התיכון. ימים ספורים לפני שהפליגה אלינו עם דגל פנמה היא החליפה דגל. לפני זה היה דגל מלטה. אונייה כזאת שהיא בדרך כלל אוניית קו עושה מסע בלתי לגלי, מחליפה דגל להסוות את צעדיה. יכול להיות שהחליפה חברה אך בזה לא בטוחים. החברה בבעלות לובית. המסקנות הן מסקנות נסיבתיות חזקות מאוד״.

דליפת הזפת גרמה לנזק אקולוגי עצום ולמותם של בעלי חיים רבים. מומחים מעריכים כי ייקח זמן רב לשקם את הנזקים שהתרחשו, ויש מהם שייתכן והם בלתי הפיכים.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן

logsuz shell indir instagram takipçi satın al ucuz gündem haber Pubg mobile cephaneleri takipçi satın al leke kremi aktif takipçi php shell