מערכת הביטחון תחקור את זיהום הזפת שגרמה הספינה שיצאה מאיראן

צב ים שחולץ מהזפת בחוף פלמחים. צילם שלומי בן שימול רשות הטבע והגנים

מערכת הביטחון תחקור את זיהום הזפת שגרמה הספינה שיצאה מאיראן

גורמים במערכת הביטחון אמרו אמש כי לא ניתן לקבוע שהספינה המזהמת עשתה זאת במכוון ולא כתוצאה מתקלה וציינו שהם לא מכירים את המידע שהציגה השרה להגנת הסביבה • התוצאות החקירה של מערכת הביטחון ישפיעו על תגובת ישראל

 • תעלה דגרה ותפוך לאיש נדלן בירושלים

  תוכן מקודם

 • מזעזע: הספיק להתפלל במניין ונפטר במוצאי החג

  תוכן מקודם

 • לחצו כאן וקבלו מנוי חינם לעיתון שחרית

  תוכן מקודם

 • שכני משפחת רוטנר בוידוי כואב: "תמיד ידענו שהמצב מורכב"

  תוכן מקודם

מערכת הביטחון התחילה לחקור את האירוע זיהום הזפת בחופי ישראל שבמהלכו ספינה לובית שיצאה מאיראן פלטה עשרות טונות של זפת כשחלפה מול חופי ישראל. זאת לאחר הביקורת על כך שהגורמים הרלוונטים הודרו מחקירת זיהום הזפת.

כזכור, השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, חשפה אמש כי ישראל זיהתה את הספינה שממנה דלפו כמויות גדולות של זפת לים וזיהמה את חופי ישראל לפני כשבועיים. לדבריה, מדובר בספינה מלוב שהפליגה לאזור ישראל מאיראן וכי פעולת הזיהום נעשתה בזדון. "זה טרור סביבתי! אונייה פיראטית עם מכלית לובית היא שיצרה את הזיהום. היא עשתה את כל הדרך מהמפרץ הפרסי עם מכשירים כבויים. האונייה נמצאת ממש בשעה זו באיראן".

אולם, גורמים במערכת הביטחון אמרו אמש כי לא ניתן לקבוע שהספינה המזהמת עשתה זאת במכוון ולא כתוצאה מתקלה וציינו שהם לא מכירים את המידע שהציגה השרה. ייתכן שתגובת הגורמים הביטחוניים הגיע בשל העובדה שהמשרד להגנת הסביבה לא שיתף גורמים אחרים ועשה את התחקיר לבדו. גורם ביטחוני צוטט אמש ב'חדשות 12' אומר: "מקווה מאוד שיש לשרה גמליאל הוכחות מוצקות אחרת עוד יתברר שהכול נסמך על אירוע נסיבתי ולא על ראיות".

המשרד להגנת הסביבה התבסס בתחקיר שלו על בדיקה שביצעה חברת TankerTrackers והועברה לידי המשרד ממנה עולה כי המכלית Emerald, מקור הזיהום החמור בחופי ישראל, תועדה ב-17 בינואר אל מול האי האיראני ח'ארג במפרץ הפרסי. ההערכה היא כי בעגינה זו העמיסה המכלית נפט גולמי איראני שבסופו של דבר הגיע לחופי ישראל.

כמו כן, נמצא אישור מצולם לפעולת העברת הנפט בלב ים בשטח הים הפתוח בין קפריסין לסוריה. למשרד הועבר תצלום לוויין שלפיו ב-14 בפברואר המכלית אמרלד העבירה נפט גולמי למכלית הנושאת דגל איראני בשם LOTUS. צילומי הלוויין מראים את החבירה של שתי המכליות (STS) בלב הים, וככל הנראה פריקה של הנפט הגולמי האיראני למכלית.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן

logsuz shell indir instagram takipçi satın al ucuz gündem haber Pubg mobile cephaneleri takipçi satın al leke kremi aktif takipçi php shell