הבודק המיוחד מטעם קרן הפיצויים הבין-לאומית וצוות המשרד להגנת הסביבה שליווה אותו. צילום: רני עמיר, המשרד להגנת הסביבה

הזיהום בחופי ישראל: המדינה תובעת את הביטוח – המומחה אסף דגימות • צפו

המשרד להגנת הסביבה ממשיך לקדם את תביעת הביטוח נגד האונייה המזהמת Emerald, האחראית לאירוע הזפת החמור בחופי ישראל; מומחה מטעם קרן הפיצויים הבין-לאומית הגיע לישראל ונטל דגימות של הזפת. בהתאם לממצאים, התביעה עשויה לכלול החזרי הוצאות ניקיון וטיפול בזיהום בחופים

 • לחצו כאן וקבלו מנוי חינם לעיתון שחרית

  תוכן מקודם

 • 'דקות לפני השקיעה' כך נודע לליבי (25) שבעלה נהרג במירון

  תוכן מקודם

 • התקווה שהתבררה כטעות :"אמרתי לילדות: אבא בסדר, הוא ניצל "

  תוכן מקודם

 • תלמד דף גמרא" תגובתה העוצמתית של אלמנת ישראל אנקווה ז"ל

  תוכן מקודם


הבודק המיוחד מטעם קרן הפיצויים הבין-לאומית וצוות המשרד להגנת הסביבה שליווה אותו. צילום: רני עמיר, המשרד להגנת הסביבה

מומחה מטעם מעבדה אנליטית בבריטניה, העוסקת בין השאר בתחום זיהומי ים בשמן, הגיע בסוף השבוע לישראל מטעם קרן הפיצויים הבין-לאומית (אמנת הקרן – FUND 1992) שבה חברה מדינת ישראל. זאת, על מנת לקחת דגימות של הזפת שנחתה בחופי ישראל במהלך החודש האחרון כדי לבחון את האפשרות לתביעת פיצויים עבור הוצאות ניקיון וטיפול בזיהום בחופים.

הזפת היא בדרך-כלל תוצר של התפרקות פיזית וכימית של נפט גולמי. רובה של הזפת הגיעה לחופים ב-17-18 בפברואר, ואולם מאובחנות נחיתות נוספות של זפת שקועה גם במהלך השבוע האחרון – גושים אשר יוצאים אל החוף בהתאם לתנאי מזג האוויר ונמצאים בעיקר במים הרדודים בקרבת החוף.

במהלך סיור השטח עם המומחה הבריטי, שאותו ליוו מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה, נלקחו דגימות מנקודות שונות בחופי חיפה, נתניה ואשדוד, על-פי מתודולוגיה סדורה שלפיה עובדים אנשי המעבדה מטעם הקרן והצוותים המקצועיים של המשרד להגנת הסביבה.

מטרת הבדיקות היא לזהות את הנפט, על מנת לאשש כי אכן מדובר בנפט גולמי וכן לאפיין את תכונותיו, מוצאו וכל פרט מזהה אחר אשר יכול לקשור את הגופים החשודים באירוע שפיכת הדלק.

להבאת הדוגם המומחה מטעם הקרן – מהלך מורכב במיוחד בעת הקורונה – היו שותפים רשות הספנות והנמלים במשרד התחבורה, חברת הביטוח הממשלתית "ענבל" ומשרד החוץ, לצד המשרד להגנת הסביבה.


הבודק המיוחד מטעם קרן הפיצויים הבין-לאומית וצוות המשרד להגנת הסביבה שליווה אותו. צילום: רני עמיר, המשרד להגנת הסביבה

בהתאם לממצאים, תקודם תביעת הביטוח של המשרד להגנת הסביבה נגד האונייה המזהמת, שעשויה לכלול החזרי הוצאות הניקיון והטיפול בזיהום בחופי הארץ. כל זאת, לפי הוראות חוק האחריות לפיצוי נזקי זיהום בשמן, תשס"ד-2004.

חקירת היחידה הארצית להגנת הסביבה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה העלתה, כי מכלית הנפט הגולמי Emerald, הרשומה באיי מרשל, היא החשודה כי זיהמה חופי ישראל בחודש שעבר. המכלית העמיסה נפט גולמי איראני באי ח'ארג בחודש ינואר 2021, עברה מול חופי ישראל שם שפכה את הנפט הגולמי בהיקף המוערך בכמה עשרות עד מאות טונות, והמשיכה לכיוון סוריה – שם העבירה נפט בלב ים לאוניות אחרות, בהן מכלית הנושאת דגל איראני.

קרן הפיצויים הבין לאומית לזיהומי ים בשמן (1992) – The International Oil Pollution Compensation, היא ארגון בין-ממשלתי כלל עולמי, המפצה על נזקי זיהומי ים הנגרמים בשל שפיכת שמן עמיד הנישא במכליות. מקום מושבה של מזכירות הקרן הוא בלונדון שבבריטניה.

במסגרת משטר הפיצויים של האמנות CLC וה-FUND 1992, ניתן להגיש תביעות פיצויים בגין נזקי זיהום ים בשמן הנגרמים כנגד הבעלים הרשומים של האונייה שממנה נשפך השמן שגרמו לנזק באמצעות המבטח שלהם, או נגד הקרן הבין-לאומית, בכפוף למספר תנאים והיקף הנזק.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל אמרה: "לאחר שגורמי המקצוע ביחידה הימית של המשרד להגנת הסביבה איתרו את מכלית הנפט הגולמי שזיהמה את חופי ישראל בתום חקירה מאומצת, בשיתוף גופים ישראלים ובין-לאומיים, אנו פועלים לתבוע פיצויים על הפגיעה החמורה בחופי ישראל".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן Hide picture