צילומים: דובר צה"ל

נחשף לראשונה: כך הצליח המרגל אלי כהן הי"ד להעביר מסמכים לישראל

בעזרת מכשיר קטן, בגודל של סנטימטרים בודדים, הצליחו סוכנים חשאיים רבים - בהם גם המרגל אלי כהן - להעביר מסמכים לארץ באמצעות המצלמה התמימה שהייתה תלויה על צווארו של 'האיש שלנו בדמשק' • שנים אחרי, היחידה הסודית של צה"ל נחשפת
 • "יצליחו בלימודם בזמן הבעל"ט" ברכתו המרגשת של הגאון הרב פינקל

  תוכן מקודם

 • ודאי כל התורמים יזכו למידה כנגד מידה שצאצאיהם יהיו בריאים בנפשם

  תוכן מקודם

 • "נקרע לי הלב" הפרמדיק שטיפל ברב פרוש ז"ל

  תוכן מקודם

 • הגאון הרב בעדני מבקש: "שלא יבושו בעת שמחתם"

  תוכן מקודם

אחד הסיפורים המוכרים ביותר על סוכן המוסד הישראלי אלי כהן ז"ל, עסק במצלמה שהייתה תלויה על צווארו. כשטייל עם מפקדים בצבא הסורי, כהן צילם בתמימות בסיסים ואתרים חשובים, ועם חזרתו לארץ העביר את התצלומים למפעיליו. כעת, מתברר שלתמונות האלו הייתה משמעות אדירה נוספת – שנחשפת לראשונה.

בעזרת מכשיר קטן, בגודל של סנטימטרים בודדים, הצליחו סוכנים חשאיים רבים – בהם גם המרגל אלי כהן – להעביר מסמכים לארץ. המכשיר היה שותל אותם בתוך נגטיב של תמונה בגודל 1 מ"מ, וכשהתמונה התמימה הייתה מגיעה לארץ – היו מגדילים אותה ביחידה ומקבלים את המידע הרב שצפון בתוכה.

מאחורי הפיתוח המהפכני הזה עומדת יחידה 81, שעשייתה יצאה לאור רק השנה – כשהצליחה לייצר מכונות הנשמה לתגבור בתי החולים בתקופת הקורונה. אבל התרומה שלה לביטחון המדינה ולהצלת חיים ממש לא החלה רק ב-2020, כשמגפה עולמית השתוללה – למעשה, מאז קום המדינה, הייתה 81 שותפה ברוב צמתי הדרכים הביטחוניים, ופיתחה אמצעים טכנולוגיים משמעותיים לקהילת הביטחון.

היחידה, שמורכבת מחיילים, אנשי קבע ואזרחים, אוצרת בתוכה מאגר עצום של ידע מכל סוג שהוא. "יש פה מומחים בכמעט כל מקצועות האקדמיה", מספר גורם בכיר ביחידה, "החל בכימיה, פיזיקה ומכניקה, וכלה בכל מה שאפשר למצוא בתחומי ההנדסה – כך שאין אתגר שלא נוכל לפתור".

בשנת 2021, כמעט לכל אחד מאיתנו יש לפחות שתיים או שלוש מצלמות בגב הטלפון. אך מסתבר שביחידה היה מי שחשב על הרעיון הזה כמה עשורים קודם לכן, כששתל מצלמה נסתרת במכשירים סלולריים של אויבים – לטובת איסוף מודיעין חשאי. "הרבה לפני שמדינות חשבו שזו אפשרות קלה ויעילה, אנחנו כבר השתלנו כאלו. זה היה כל כך חדשני שאף אחד לא חשד לרגע בסוכנים שלנו", מסביר הגורם הבכיר.

"81 מורכבת מאלפי אנשים עם תחלופה גדולה של כוח אדם, וחשוב לנו שאת הדי.אן.איי של היחידה יקבלו כמה שיותר מהר בתחילת הדרך", מסביר הגורם הבכיר, שבמשך שנים היה מפתח מכונות ב-81, והיום משמש כפרויקטור חדר המורשת, "אנשי עבר של היחידה מקפידים להגיע באופן קבוע. אחד מהם, בן 92, פיתח את דיו הסתרים, ועד היום ממשיך להראות אותו לחיילים הצעירים בסיורים".

על הפיתוחים העתידיים מקפידים לשמור כאן כמובן בדממת אלחוט, אבל גורמים ביחידה מספרים שעולמות הבינה המלאכותית ורובוטים שמתפקדים בצורה אוטונומית, עומדים להוות חלק משמעותי. "האנושות הולכת לשם, ואנחנו כבר מוכנים לייצר לכל צורך פיזי את התגמול המתאים", הוא קובע.

כתבות קשורות

פרופ' רן בליצר מתריע: "גם המחוסנים מאוכלוסיות הסיכון חייבים להתנהג בזהירות מונעת"
הציג את מתווה אומן: השר לשירותי דת מתן כהנא נפגש עם שגריר אוקראינה
טרגדיה בבני ברק: הולכת רגל חצתה את הכביש ונדרסה למוות; המשטרה חוקרת
בנט על החיסון שלישי: "המלצות כבדות משקל; נשלים את עבודת המטה" • צפו
כזה עוד לא ראיתם: חברת מערכות הלחימה שיגרה את הטיל המתקדם • צפו
אוֹצְרוֹת הַחֵן • פרשת עקב • מתורת רנ"ג ויינטראוב זצ"ל
לְהִתְעַנֵּג • מיוחד: כל עלוני פרשת השבוע להורדה ולהדפסה
מסע הקודש של האדמו"ר מפיטסבורג לקברי צדיקים באירופה
משיקולים לוגיסטיים בלבד: פרופ' גרוטו נגד מתן החיסונים בתוך בתי הספר
הצלחה חסרת תקדים בהרשמה לישיבת 'תפארת יונתן יהושע' 
תיעוד: דינר 'חלקי' בקהילת בעלזא בית שמש
שמחה כפולה ומכופלת במוסדות התורה והחינוך 'ברסלב' בירושלים ובית שמש

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן