צילום: הספינה סאביז. בעלת יכולות ריגול ומודיעין. צילום: FleetMon

ספינת ביון איראנית נפגעה בים האדום; דיווח ערבי: צה"ל הצמיד מוקשים

סוכנות ידיעות איראנית אישרה כי הספינה "סאביז" השייכת למשמרות המהפכה נפגעה ממוקשים ימיים. ערוץ אל-ערבייה: לוחמי קומנדו ישראלים הם שהצמידו את המוקשים. ברקע השיחות העקיפות בין ארצות הברית לאיראן בווינה, גורמים אמריקניים הבהירו כי ארה"ב לא ביצעה את התקיפה
 • אם לתינוק בן חודש: " משה שילה רעב ואין לי כסף לקנות לו נוטרולין"

  תוכן מקודם

 • "הן בכו מכאבי בטן, אני בכיתי כי לא היתה להן אמא"

  תוכן מקודם

 • עזרו לאבא ואמא לשמור עלי

  תוכן מקודם

 • לחצו כאן וקבלו מנוי חינם לעיתון שחרית

  תוכן מקודם

סוכנות הידיעות האיראנית תסנים אישרה הערב (שלישי) כי ספינת ביון איראנית הותקפה בים האדום סמוך לחופי אריתריאה. עוד נמסר כי הספינה הותקפה באמצעות מוקשים ימיים שהוצמדו אליה. ברשת אל-ערבייה הסעודית דווח שחיילי קומנדו ישראלי היו אלה שהדביקו את המטען אל הספינה.

האירוע התרחש שעות ספורות לאחר לאחר שבווינה החלו השיחות בין המעצמות לאיראן בנוגע להסכם הגרעין וכן השיחות העקיפות בין איראן לארצות הברית. גורמים אמריקניים אמרו הערב לסוכנות הידיעות רויטרס שארצות הברית היא לא מי שביצעה את התקיפה.

במערכת הביטחון לא מתייחסים לתקיפה. אך פרשנים ביטחוניים טוענים כי מדובר בעליית מדרגה בפעולות התגובה של צה"ל נגד שתי התקיפות שיוחסו לאיראנים כלפי שתי ספינות משא עם זיקה ישראלית.

לפי הדיווחים, שמה של האונייה שהותקפה הוא "סאביז", באיראן דיווחו הערב כי האונייה "מסייעת בשנים האחרונות לכוחות קומנדו בהפגנה מפני התקפות פיראטיות". אונייה זו מוכרת לגורמי ביון במערב ככלי שיט המשמש את משמרות המהפכה האירניים לריגול ומעקב אלקטרוני.

מל"טים סעודיים צילמו לפני מספר חודשים תמונות מהאונייה בהן נראים על סיפונה של ה"סאביז" סירות תקיפה מהירות, שאותן ניתן להוריד במנוף למים, בלב ים, והן משמשות לתקיפת כלי שיט. כמו כן, בעבר האשימו הסעודים את האירנים בסיוע לח'ותים בתימן לתקיפת אוניות שלהם באמצעות הספינה "סאביז".

ספינת "סאביז" היא ספינה איראנית המשמשת כבסיס פיקוח, פיקוד וקישור ימי על ידי כוחות אירניים הפועלים בים סוף. ניתוח של גורמי מודיעין העלה כי הספינה נפרסה בעיקר לתמיכה בלחימה של החות'ים במלחמת האזרחים בתימן. "סאביז" שומרת על זהות הכיסוי כאוניית משא.

כזכור, בחודש שעבר הספינה "הליוס ריי", שבבעלות איש העסקים הישראלי רמי אונגר, הותקפה על ידי כוח קומנדו איראני, שעקב אחריה על סירת מרוץ באזור מצרי הורמוז שלחופי איראן והצמיד מוקשים ימיים לירכתיה.

כאמור, בניגוד להצהרות הצדדים לפיהם במפגש המעצמות בווינה לא יהיו שיחות בין ארצות הברית לאיראן. שתי המדינות מקיימות היום שיחות עקיפות בווינה, במטרה להחזיר את המדינות להסכם הגרעין משנת 2015, ממנו וושינגטון פרשה לפני כשלוש שנים. "אנחנו לא אופטימיים ולא פסימיים", אמר דובר המשלחת האיראנית בתום היום הראשון. בוושינגטון אמרו כי השיחות "בעלות פוטנציאל".

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן