רוחאני:

רוחאני: "אנחנו יכולים להעשיר אורניום ל- 90% – לא מחפשים פצצה גרעינית"

הנשיא האיראני הוסיף כי "אם הצדדים יחזרו להסכם הגרעין, רמת ההעשרה לא תעלה על 3.67%" • דבריו מגיעים לאחר שטהרן הודיעה השבוע על העשרת אורניום ברמה של 60%. למרות ההכרזה, מומחים טוענים כי אין לאיראן באמת יכולת להעשיר אורניום ברמה שכזאת

 • הגר"י זילברשטיין שליט"א וראשי מפעל הש"ס בבית מרן שר התורה לקראת מגבית חג מתן תורה!

  תוכן מקודם

 • טעים להכיר- שוקו תנובה מתחדש בעיצוב ובטעם! תנובה משדרגת את השוקו במיוחד בשבילכם, באריזה חדשה וטעם נהדר!

  תוכן מקודם

 • מזעזע: גננת הבחינה בהשפלה חברתית מתמשכת

  תוכן מקודם

 • פוסט טראומה: הסיפור הנורא של הבחור בן ה-16

  תוכן מקודם

נשיא איראן חסן רוחאני אמר הבוקר (חמישי) בנאום ששודר בטלוויזיה האיראנית כי מדינתו אינה מעוניינת לייצר פצצה גרעינית. ברקע המתיחות השבוע סביב ה"תקלה המסתורית" במתקן הגרעין בנתנז אמר רוחאני כי "אם נרצה אנו יכולים להעשיר אורניום לרמה של 90%, אבל אנו לא מחפשים פצצה גרעינית".

"אם הצדדים יחזרו לכבד את הסכם הגרעין, רמת ההעשרה שלנו לא תהיה יותר מ-3.67%", טען הנשיא האיראני. כזכור, איראן הודיעה השבוע כי היא התחילה להעשיר אורניום לרמה של 60%. למרות ההכרזה, מומחים טוענים כי אין לאיראן באמת יכולת להעשיר אורניום ברמה שכזאת.

העשרת אורניום ברמה של 60 אחוזים על ידי איראן, משקפת קפיצת מדרגה משמעותית בכל הנוגע לתכנית הגרעין שלה. בכל שנותיו של פרויקט הגרעין איראן לא חצתה את רף ההעשרה של 20 אחוז.

הבוקר דווח כי מרבית הצנטריפוגות במתקן ההעשרה הראשי של איראן בנתנז יצאו מכלל פעולה בעקבות הפסקות החשמל והפיצוץ שהתרחשו בתחילת השבוע הנוכחי. כך אישר אמש ראש ועדת הביטחון בפרלמנט האיראני. על פי הדיווח של העיתונאי אהוד יערי ב'חדשות 12', בכירים איראנים אמרו לאחר הפיצוץ והתקלות שהתרחשו בתחילת השבוע במתקן הגרעין כי בכוונתם להחליף את כל הצנטריפוגות שנפגעו. רשת החשמל המרכזית לשעת חירום בנתנז חידשה את פעילותה ובעוד כמה ימים הם מקווים לחדש את פעילות רשת החשמל הראשית, לאחר שיתגברו על התקלה.

"שלחנו מכתב לסבא"א והודענו שנוסיף עוד אלף צנטריפוגות בנתנז וכמו כן שלחנו מכתב חדש לסוכנות שאומר שממחר נתחיל להעשיר אורניום לרמה של 60% כי זה מה שאירן צריכה כדי להפיק איזוטופים מסוימים לצרכים רפואיים מסוימים", אמר סגן שר החוץ האיראני, עבאס ארקצ'י. "המכתב הועבר ואנחנו נתחיל בכך מחר בהתאם לצרכים שלנו".

"מתקפת הטרור בנתנז תסייע ליכולות ההעשרה של איראן אפילו מעבר למצב הנוכחי", הוסיף לארקצ'י, "למעשה אנחנו במצב טוב יותר עכשיו, ותוך כמה שבועות הדברים בנתנז יחזרו לקדמותם עם צנטריפוגות מתקדמות יותר ורבות יותר".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן