"יכולנו ללכת רחוק יותר": ביידן מנסה לצנן את המתיחות לאחר גירוש הדיפלומטים הרוסים

בנאם שנשא ג'ו ביידן בעקבות הסנקציות החדשות נגד רוסיה שהוטלו על המדינה לאחר פריצת הסייבר הגדולה לסוכנויות הממשל וההתערבות בבחירות בארה"ב ואמר, "אם רוסיה תמשיך להתערב בדמוקרטיה שלנו - אנחנו נגיב", אך הוסיף: "הבהרתי לפוטין שהיינו יכולים ללכת רחוק יותר"

 • תלמד דף גמרא" תגובתה העוצמתית של אלמנת ישראל אנקווה ז"ל

  תוכן מקודם

 • "ישראל זרק אותי למעלה ונפטר" העדות המזעזעת של בנימין

  תוכן מקודם

 • טעים להתחדש - שוקו תנובה באריזה חדשה! שוקו תנובה הטעים שכולנו מכירים, באריזה ומתכון חדשים!

  תוכן מקודם

 • הגר"י זילברשטיין שליט"א וראשי מפעל הש"ס בבית מרן שר התורה לקראת מגבית חג מתן תורה!

  תוכן מקודם

לאחר ההחלטה להטיל סנקציות חדשות נגד רוסיה וגירוש הדיפלומטים הרוסים. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נשא נאום בבית הלבן עקבות ההתפחות והדגיש שארה"ב לא יכולה לאפשר למדינה זרה להתערב בבחירות שלה – ולהיות פטורה מעונש. הנשיא האמריקני אף טען כי בשיחה שניהל עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ביום שלישי השבוע הוא הודיע לו שארה"ב קובעת שרוסיה התערבה בבחירות.

לדברי ביידן, בשיחה הוא הזהיר את פוטין כי "אם רוסיה תמשיך להתערב בדמוקרטיה שלנו – אנחנו מוכנים להגיב". ביידן הצהיר שכעת, אחרי הטלת הסנקציות, הגיע הזמן להרגיע את המתיחות בין המדינות והבהיר שעדיין יש מקום לשיתוף פעולה. "הבהרתי לנשיא פוטין שאנחנו היינו יכולים ללכת רחוק יותר – אך בחרנו לא לעשות זאת", אמר ביידן. "בחרתי להיות פרופורציונאלי".

עוד אמר הנשיא ביידן בנאום: "ארה"ב לא מעוניינת במעגל של הסלמה וסכסוך עם רוסיה. אנחנו רוצים יחסים יציבים וצפויים. אם רוסיה תמשיך להתערב בדמוקרטיה שלנו אני מוכן להגיב בפעולות נוספות. כנשיא ארה"ב זו האחריות שלי לעשות זאת. עכשיו הזמן לרגיעה. הדרך להתקדם היא באמצעות דיאלוג מתחשב ותהליך דיפלומטי. זו השורה התחתונה שלי: אם לארה"ב יש אינטרס לשתף פעולה עם רוסיה, אנחנו צריכים לעשות זאת".

כזכור, אתמול הודיע ארצות הברית על הטלת סנקציות על רוסיה וגירושם של עשרה דיפלומטים. מהבית הלבן נמסר כי הסנקציות הוטלו בשל ההתערבות רוסיה בבחירות לנשיאות ארצות הברית ומתקפות הסייבר המיוחסות למדינה. הסנקציות הוטלו על כ-30 גופים ואזרחים ברוסיה שהיו חלק מקמפיין ההתערבות בבחירות והדיפלומטים שיסולקו מואשמים בהיותם אנשי מודיעין במסווה.

בהודעה לעיתונות מטעם הבית הלבן נכתב כי "הנשיא ביידן חתם על צו נשיאותי של הסנקציות החדשות, המספק לרשויות חוזקה בכדי להפגין את הנחישות של הממשל בתגובה ובהרתעה למכלול הפעילויות הזרות המזיקות של רוסיה".

שר החוץ אנתוני בלינקן אמר: "פעולות אלה נועדו בכדי שרוסיה תישא באחריות למעשיה הפזיזים. אנו נפעל בתקיפות בתגובה לפעולות רוסיות הגורמות לנו או לבעלי בריתנו נזק". בלינקן הוסיף כי "במידת האפשר, ארצות הברית תחפש הזדמנויות לשיתוף פעולה עם רוסיה, במטרה לבנות מערכת יחסים יציבה וצפויה יותר שתתאים לאינטרסים של ארה"ב".

דוברת משרד החוץ הרוסי, מריה זכרובה, הזהירה לאחר ההכרזה על הסנקציות כי "התנהגות תוקפנית כזו ללא ספק תגרום לתגובה נחרצת. וושינגטון תצטרך להבין שהיא תצטרך לשלם מחיר על הפגיעה ביחסים הדו-צדדיים וכי האחריות לכך תהיה לגמרי של ארצות הברית". זכרובה הוסיפה כי משרד החוץ הרוסי זימן את שגריר ארצות הברית, ג'ון סליבאן, ל"שיחה קשה", היא סיפרה ש"זו לא תהיה פגישה נעימה עבורו". למרות הדברים הדוברת לא ציינה בדיוק כיצד רוסיה תפעל בתגובה לסנקציות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן