צילום: ארכיון. צילום: פלאש 90

מחאת נכי צה״ל בתל אביב: המפגינים חוסמים את נתיבי איילון בשני הכיוונים

מאות בני אדם מפגינים בדרישה לערוך רפורמה עמוקה באגף שיקום הנכים במשרד הביטחון: "לא משאירים פצועים מאחור", קוראים המפגינים. במקביל, שלח גנץ מכתב לנתניהו בדרישה לקדם שורת החלטות מיידיות ליישום בשיקום נכי צה"ל ותוכנית לאומית לטיפול בנפגעי פוסט טראומה
 • כופר נפש לכפר על נפשותינו לפני ד'

  תוכן מקודם

 • חתונה ללא כלה?! עוד שבועיים היא מתחתנת ואין לה עדיין שמלה

  תוכן מקודם

 • מעמד התרת קללות בעמוקה וכפי שקביל מאביו מרן הגר"י אדלשטיין זצ"ל, יזכו בזכות כח הצדקה והתפילה מידה כנגד מידה להתארס עד ראש השנה תשפ"ב

  תוכן מקודם

 • מזעזע: התאלמן מאשתו ואיבד את מאור עיניו

  תוכן מקודם

מאות נכי צה"ל מפגינים הבוקר (ראשון) מול הקריה בתל אביב בדרישה לערוך רפורמה עמוקה באגף שיקום נכים במשרד הביטחון, על רקע מצוקתם של נכי צה"ל והתמודדותם עם הוועדות הרפואיות והבירוקרטיה הכבדה.

בהמשטרה עדכנו כי כביש 20 מחלף השלום נחסם לתנועה בשני הכיוונים בעקבות מחאה המתקיימת במקום. "שוטרי משטרת ישראל נמצאים במקום ומכוונים את התנועה. יש להפנות נהגים לדרכים חלופיות. (דרך כביש 5 וכביש 4)", נמסר.

עדכון: מדוברות המשטרה נמסר כי כביש 20 מחלף השלום לצפון נפתח לתנועה.

בין היתר, קראו המפגינים "בושה", והניפו שלטים עם הכיתובים "לא משאירים פצועים מאחור", "לוחמים ונכי צה"ל מופקרים בחסות משרד הביטחון", "חוב מוסרי של מדינת ישראל" ו-"דם נכי צה"ל אינו הפקר". המפגינים חסמו לרחובות סמוכים.

ארגון נכי צה"ל שיזם את המחאה טוען כי אגף שיקום הנכים של משרד הביטחון מתעמר בנכי צה"ל, מעניק להם טיפול לקוי וגוזל את זכויותיהם. לדברי בכירים בארגון, כבר שנים שמערכת הביטחון מטפלת בנכים בצורה לקויה, והם נאלצים להוכיח שאינם משקרים מול ועדות רפואיות – שלעיתים דורשות מסמכים מבתי ספר ומגופים נוספים, כדי ללמוד על עברם של הנכים ולנסות לקשור בין דרישותיהם לאירועי עבר.

יו"ר ארגון נכי צה"ל, עידן קלימן, אמר כי "אגף שיקום נכים במשרד הביטחון נמצא בקריסה מוחלטת, תפקודית וערכית. כל ההסתכלות על צרכי הנכים ושיקומם נעשית החור של הגרוש, ונכי ונכות צה"ל סובלים מיחס ומטיפול שערורייתי. את התוצאות הקשות כולם רואים עכשיו. הגיע הזמן למהפכת עומק ולרפורמה מקיפה באגף שיקום נכים".

בעקבות מחאת הנכים הודיע הבוקר שר הביטחון גנץ שיגבש בימים הקרובים ביחד עם צוות הפעולה שורה ראשונה של החלטות מיידיות ליישום בשיקום נכי צה"ל ותוכנית לאומית לטיפול בנפגעי פוסט טראומה. גנץ פנה לראש הממשלה בדרישה לכנס ישיבת ממשלה שתדון בצעדים.

לפי הודעת לשכתו, גנץ מתכוון להביא לממשלה ולכנסת שורה של החלטות שמגבש צוות הפעולה במשרד הביטחון, אשר יוצגו בימים הקרובים ויקדמו שינויים משמעותיים בטיפול בנכי צה"ל, זאת בתיאום עם ארגון נכי צה"ל. בין השאר, בכוונת גנץ והצוות להביא לממשלה את עיקרי דו"ח בן ראובן הכולל גם צעדים שיפשטו את תהליכי ההכרה בנכי צה"ל, בדגש על לוחמים. עוד בכוונת גנץ להעלות החלטות הנוגעות לביטול מבחן ההכנסה תוך יישום הרפורמה בתגמולי המחיה לפי המודל שגובש בדו"ח עמינח, וכן לקדם את עיגון זכויות הנכים בחקיקה.

כמו כן, בכוונת גנץ לדרוש העברה מיידית של תקציב בסך 30 מיליון ₪ לטובת בתי הלוחם עליו סוכם כבר לפני חצי שנה, דבר שלא מומש עקב הבחירות והיעדר תקציב מדינה, וקידום תוכנית לאומית לנפגעי פוסט טראומה, שתצטרף לשורה של צעדים שכבר בוצעו במשרד בתחום זה, ובהם קידום הקמת מרכז לנפגעי פוסט טראומה.

גנץ כתב, כי: ״נכי צה"ל ומערכות הביטחון הקריבו את היקר מכל תחת שירות המדינה ואנו מחויבים להעניק להם את הטיפול הטוב ביותר. בנושא זה קיים קונצנזוס "מקיר לקיר" בממשלה ובכנסת, ולכן ניתן לקדם את הנושאים במיידי בהסכמה וללא תנאים תוך הקצאת המשאבים הנדרשים".

כתבות קשורות

תגובה אחת

 1. בושה למדינה אנשים שנתנו את הדם שלהם בצבא, והמדינה לא מתייחסת אליהם, אחר כך שלא יגידו למה חרדים לא מתגייסים….

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן