הליכוד מאבד את השליטה – לפיד רשם ניצחון • כל הפרטים על הדרמה בכנסת

במהלך היום הפעילו בליכוד לחץ על יו"ר ימינה כדי שהאחרון ייתמוך בהצעת הליכוד. לאחר שהלחץ עבד ונראה היה כי גוש הימין יוכל להמשיך לשלוט על הכנסת, הפתיעו חברי רע"ם שנכנסו למליאה לקראת סוף ההצבעה השמית והצביעו נגד הצעת הליכוד

 • כופר נפש לכפר על נפשותינו לפני ד'

  תוכן מקודם

 • איך אספר לילדים שאבא נפטר? סערי קרויס בשחזור קשה

  תוכן מקודם

 • הגר"י זילברשטיין שליט"א וראשי מפעל הש"ס בבית מרן שר התורה לקראת מגבית חג מתן תורה!

  תוכן מקודם

 • 'דקות לפני השקיעה' כך נודע לליבי (25) שבעלה נהרג במירון

  תוכן מקודם

לאחר הצבעה שמית דחתה מליאת הכנסת את הצעתו של ח"כ מיקי זוהר, בדבר הרכב הוועדה המסדרת ברוב של 58 תומכים מול 60 מתנגדים. רגע לפני ההצבעה הודיע ח"כ זוהר במליאה כי ע"פ סיכום בין ימינה לבין הליכוד, הליכוד תיתן לימינה ייצוג אחד בוועדה על חשבון הליכוד כך שלימינה יהיו שני נציגים בוועדה, ולאור זאת חברי הכנסת של ימינה הצביעו בעד הצעתו של ח"כ זוהר. חברי הכנסת של רע"ם הצביעו נגד ההצעה רגע לפני סגירת ההצבעה השמית.

מיד לאחר נפילת הצעתו של ח"כ זוהר התקיימה הצבעה שמית על הצעתו של ח"כ מאיר כהן אשר זכתה לרוב של 60 תומכים מול 51 מתנגדים כאשר חברי ימינה נעדרים מההצבעה.

קדם להחלטה דרמה פוליטית של ממש, כאשר במהלך היום הפעילו ראש הממשלה נתניהו ובכירי הליכוד לחץ על יו"ר ימינה בנט כדי שהאחרון ייתמוך בהצעת הליכוד. דקות לפני תחילת ההצבעה נראה היה שהלחץ עבד ובנט הודיע כי הגיע להסכמה עם גוש תומכי נתניהו.

לפי ההסכמה אליה הגיעו ימינה והליכוד על הקמת הוועדה המסדרת, ימינה תצביע על ההצעה שמגדירה נציג אחד בוועדה לכל 5 ח"כים, בתמורה הליכוד תעביר נציג אחד מהמכסה שלה בוועדה לימינה. כך שהמפלגה תיוצג ע"י 2 חברים בוועדה. ח"כ מיקי זוהר אף הכריז במליאה רגע לפני ההצבעה: "ע"פ סיכום בין ימינה לבין הליכוד, הליכוד תיתן לימינה ייצוג נוסף בוועדה על חשבון הליכוד".


פגישת לפיד עם עבאס

בשלב זה, נראה היה כי גוש הימין יוכל להמשיך לשלוט על הכנסת, מה שיעזור לו להרכיב ממשלה או ללכת לבחירות. אולם בינתיים קיים לפיד פגישה עם יו"ר רע"ם עבאס שכניראה הכריעה את הכף. ברגע האחרון התרחשה דרמה כאשר חברי מפלגת רע"ם נכנסו למליאה לקראת סוף ההצבעה השמית והצביעו נגד הצעת הליכוד. בכך דחתה מליאת הכנסת את הצעתו של ח"כ מיקי זוהר בדבר הרכב הוועדה המסדרת ברוב של 60 מתנגדים מול 58 תומכים.

ע"פ הצעתו של ח"כ זוהר שנדחתה, הוועדה תורכב מ-22 חברים לפי מפתח המייצג מקום אחד בוועדה לכל חמישה חברי כנסת, ולסיעה בת ארבעה חברי כנסת יינתן מקום אחד. לעומת זאת, ע"פ הצעתו של ח"כ כהן שאושרה הוועדה תורכב מ-33 חברים. הרכב הוועדה יקבע על פי מפתח של נציג אחד לכל ארבעה חברי כנסת וסיעה שיש לה יתרה של שני חברים ומעלה, תקבל נציג נוסף בוועדה בעיגול כלפי מעלה.

ח"כ מיקי זוהר הציג את הצעתו בפתח הדיון ואמר: "אנחנו יודעים שיש מבנה מסוים לכנסת והמבנה הזה חייב לשקף את כוחות הכנסת. ההצעה הזו שאני הבאתי היום זו הצעה שמשקפת את הכוחות בכנסת באופן האובייקטיבי ביותר והמדויק ביותר. אתם הצעתם הצעה קיצונית לכיוון שלכם".

"מי שיכריע היום את ההצעה זו ימינה, ההצבעה היום של ימינה יש לה משמעות אחת, האם תקום פה ממשלת שמאל יחד עם בנט כראש ממשלה או האם תקום פה קואליציה של ימין. הלכה למעשה בנט היום יכריע לא בעניין הוועדה המסדרת אלא יכריע מי הולך להרכיב ממשלה."

ח"כ מאיר כהן, הציג את הצעתו ואמר: "ההצעה שלנו משקפת בצורה ברורה ואותנטית את יחסי הכוחות כפי שקבע הבוחר. בסופו של יום 57 זה יותר מ52. יותר מדי שומעים כאן שמאל וימין. אני לא רוצה לעשות תחרות מי יותר שמאלי ומי יותר ימני, אני רק רוצה להגיד דבר אחד, יכול מאוד להיות שהגיע הזמן שנתחיל לדבר במה טוב למדינה הזאת. יש גם בשמאל ויש גם בימין אנשים שהמשותף להם הוא הרבה יותר מה מפריד ולכולנו יש משותף אחד שזה מדינת ישראל."

מוקד הוויכוח בין גוש מתנגדי נתניהו לתומכיו בהקמת הוועדה היה סביב השאלה כמה נציגים יהיו לכל אחת מעשר המפלגות שזכו בשש עד תשע מנדטים בבחירות. אם יהיה להם נציג בודד, (על 5 המושבים הראשונים), לגוש הימין עשוי להיווצר רוב דחוק בוועדה, אך אם יהיו להם שני נציגים, גוש המתנגדים יקבל רוב ויוכל לסכל ולהכריע בוועדה. בימין מבקשים לשלוט בהחלטות הוועדה.

הוועדה המסדרת היא הוועדה הקובעת את סדר היום של הכנסת עד להקמתה של ממשלה חדשה. כל עוד הוועדה הזו לא קמה – ועדות הכנסת משותקות לחלוטין, למעט דיוני המליאה, משום שרק בסמכותה לקבוע את הרכב הוועדות, לקדם חקיקה ולאשר תקנות. תפקיד הוועדה משמעותי בקביעת סדר היום של הכנסת, כולל אישור הרכבי הוועדות השונים וקביעת סדר הדיונים.

למרות המאבק שמנהל גוש הימין על הוועדה, הפרשן הפוליטי של 'חדשות 12', עמית סגל מסביר כי סוגיית הועדה המסדרת לא באמת חשובה. לדבריו, "אם לנתניהו יש את בנט ורעמ הוא יכול לחוקק כראות עיניו, ואם לא – אז לא". אולם סגל מוסיף כי "באחת ההצעות יש לצד השני יכולת לחוקק, אבל זה לא באמת קיים. בנט לא יתמוך בחקיקה פרסונלית נגד כהונת נתניהו. המקסימום זה הגבלת כהונת ראש ממשלה, אבל נתניהו מוכן לכך בתמורה לחקיקת הבחירה הישירה".

2 תגובות

מה שיצא לנו זה 2 דברים 1 שבנט בוגד 2 שמי שהאמין לרע"ם הוא פתי

זאת אומרת דלית ליה למר אבוה דמר יאיר קואליציה
ותיובתא דאיכא דאמרי תיובתא

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן