צילום: Yonatan Sindel/Flash90

העיתון הליטאי במאמר מערכת חריף: "אנחנו לא ימין ולא שמאל אלא צייתני דעת תורה"

בעיתון יתד נאמן מקדישים הבוקר את מאמר המערכת לתופעת טרור הרשתות החברתיות. במרומז הם תוקפים את הציונות הדתית ומפלגתה. מי שנותן לגיטימציה לאלו שלא איכפת להם שהדרך להר הבית תעבור בהר הזיתים ר"ל, מסכן גם את בני הישיבות ברכבת הקלה"
 • מזעזע: מה מבקש ילד שסובל בלי הפסקה

  תוכן מקודם

 • הילדים של עם ישראל: שרה נחמן ושילה מתחננים אלינו לעזרה

  תוכן מקודם

 • מחריד: ההודעה שגרמה לצוות הפגיה לפרוץ בבכי.

  תוכן מקודם

 • "סבל יומיומי שלא ניתן להעלות על הדעת" גיטי כהן שוברת שתיקה

  תוכן מקודם

בצל הטרור ברשתות החברתיות שמתרחש בימים האחרונים כאשר צערים ערביים תוקפים יהודים על לא עוול בכפם, מקדיש הבוקר (שלישי) עיתון 'יתד נאמן' את מאמר המערכת לסוגייא הכאובה ומתקיף במרומז את יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' ומפלגתו. במאמר המערכת אף מרמזים על כך שבגלל סמוטריץ' לא מוקמת ממשלה.

תחת הכותרת "פגיעתם רעה" נכתב במאמר המערכת, "רוח רעה נושבת ברחבי הארץ. השבאב הערבי מרים ראש וידים, ופגיעתו רעה. בני ישיבה הותקפו בהתפרעות מתועדת, על לא עוול בכפם. ישבו על ספסל ו"פרא אדם" סטר להם. ביפו הותקף רב ע"י אספסוף פרוע, במרכזה של יפו, עיר הנמצאת תחת שלטון ישראלי".

"לשני המקרים יש מכנה משותף: "ידו בכל" של אספסוף ישמעאלי הוציאה את אגרופו מנדנה, והיד הזו חייבת להגדע ע"י רשויות החוק. המון פרוע שמנסה להשליט מרותו בכוח הזרוע, חייב להבלם, ועכשיו. בין אם מאחורי ההתפרקות מצלם אנוש מסתתרת כוונה לאומנית ובין אם מדובר בשעשוע לאומני, צריך לשבור להם את הכלים כי יותר לא משחקים בשעשועים כאלה – כמובן ע"י רשויות החוק האחראיות לביטחון הפנים".

עוד נכתב בעיתון הליטאי, "אין שום הבדל בין סוג הדם וסמיכותו בין יפו לירושלים והיד הפורעת, כמו גם קרן הרשעים, חייבת להגדע. אבל העובדה שיהודים חרדים מותקפים ע"י השאביבה לשם "שעשוע לאומני", בהחלט מעוררת למחשבה. הרי חיכוך והתגרות בשכנים ערבים, מעולם לא היו דרכה של היהדות הנאמנה".

"מרנן ורבנן רועי ישראל זצוק"ל ויבדלחט"א, תמיד הבהירו באופן הכי נחרץ: אל תתגר בם. הצלילים הימניים שהחלו להתנגן לאחרונה בשולי מחננו, הם זימרת זר בתוך שירת חיינו וזמורת זר בתוך השקפת עולמנו. אנחנו לא ימין ולא שמאל אלא צייתני דעת תורה וחותרים לשכנות טובה ורוגעת עם כל מי שנמצא בסביבתנו".

"גם השיקול איך להכריע הוא: מהי דעת התורה? מהו פיקוח נפש? הדיון שהתנהל בעבר ע"י גדולי ישראל התבסס גם על עמדותיהם של אנשי בטחון מובהקים את דעתם הם ביקשו, אך היה חף לחלוטין משיקול לאומני כזה או אחר. ההליכה המסורתית שלנו עם הימין היא כי הוא יותר מסורתי מהשמאל עוכר הדת, ולא בגלל עמדותיו הימניות-לאומניות-מדיניות של הימין".

"העובדה שהשקפת עולם ימנית לאומנית הצליחה לפלוש לשולי מחננו, מטרידה ומעוותת. שנאת האספסוף הישמעאלי לישראל אינה צריכה סיבות, היא בוערת וניצתת לבד. ההיסטוריה המשותפת שלנו עם העם שוכן הארץ, כתובה גם בדם, אש ותימרות עשן. אבל היהדות החרדית נזהרה תמיד מלספק לה תירוצים ונמנעה מלהוסיף שמן למדורה ולהשליך גפרור לערימת חומר נפץ".

"העובדה שבתוך המחנה החרדי נשמעים קולות של חיבור לימין הלאומני, יוצרת טישטוש מסוכן בתוך הבית, אבל גם מסכנת את כולנו, כי אחרי ששומעים את הקולות הללו, גם רואים אותנו ואותם, בטעות, כמקשה אחת".

עוד נכתב במאמר המערכת, "מי שאיפשר דריסת רגל כלשהי ונתן לגיטימציה תת מודעית לימין הלאומני, גם אם מדובר בשולי היהדות הנאמנה, מי שמגלה הבנה לאישים שמוכנים לעלות להר הבית ולהפוך את המאבק הלאומני הישראלי-פלשתיני למאבק דתי שיעורר את כל המוסלמים בעולם "להגן על אל אקצה" כביכול, מי שנותן לגיטימציה לאלו שלא איכפת להם שהדרך להר הבית תעבור בהר הזיתים ר"ל, מסכן גם את בני הישיבות ברכבת הקלה".

"שלא תהיה טעות. התופעה הזו אסור לה שתמשך, ורשויות החוק חייבות לאכוף את מרותן ולספק ביטחון לכל אזרח. אבל האירועים האלו, ה"קטנים", עלולים להפוך לגדולים יותר ומסוכנים יותר, אם לא נשיל מעל שולי מחננו את אדרת הלאומנות ולא נשתחרר מהכבלים שבהם יש כאלה שכובלים את עצמם ומכניסים מרצון את ראשם לתוך הגליוטינה, בגלל שיקולים קטנוניים וחיוכים של אנשים נחמדים ומוכשרים, שאינם אנחנו ואנחנו לא הם".

כתבות קשורות

3 תגובות

 1. לכל מי שלומד את התורה כנתינתה מסיני ובביאור חז"ל יכול להבחין בבירור שדעת התורה זהה כמעט לחלוטין לדעת הימין

 2. נראה שהציונות ה'דתית' וחבריה כיום הינם גלגול חוזר של הבריונים שהציתו את אש המלחמה בירושלים בתקופת הבית השני וגרמו לבסוף לחורבן בית המקדש.
  יורשיהם של היום לא יסתפקו בגרימת חורבן התורה והיהדות בארץ ישראל בעליית אויבי ה' לשלטון [היו לא תהיה] אלא יציתו גם אש של טרור ולוחמה ערבית בארץ הקודש [בדגש מול חרדים אבל לא רק] 'העיקר שהם מבינים ומנצחים'.
  'בניין נערים סתירה'. אוי לנו כי חטאנו1

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן