"הנשיא נהרג בביקור בקו החזית": נשיא צ'אד מת במהלך היתקלות עם טרוריסטים

צילום: קובי גדעון, לע"מ

"הנשיא נהרג בביקור בקו החזית": נשיא צ'אד מת במהלך היתקלות עם טרוריסטים

יום לאחר שהוכרז כמנצח בבחירות לנשיאות בפעם השישית הנשיא אידריס דבי מת • דובר הצבא הודיע על מותו בטלוויזיה הממלכתית כשהוא מוקף בקצינים שאותם כינה "מועצת המעבר הלאומית" • הגנרל מחמאת קאקה, בנו של הנשיא המנוח, הוכרז באופן זמני כראש המדינה

 • הגר"י זילברשטיין שליט"א וראשי מפעל הש"ס בבית מרן שר התורה לקראת מגבית חג מתן תורה!

  תוכן מקודם

 • "אני אתפלל למעלה על כולם" ההבטחה המצמררת של ישראל ז"ל

  תוכן מקודם

 • 40 שנה ראשי הישיבות מתכנסים לכבודה של תורה

  תוכן מקודם

 • מזעזע: גננת הבחינה בהשפלה חברתית מתמשכת

  תוכן מקודם

נשיא צ'אד, אידריס דבי, מת במהלך היתקלות עם כוחות מורדים בצפון המדינה, כך מסר הצבא היום (שלישי) בשידורי הטלוויזיה הממלכתית במדינה. ההודעה מגיעה יום לאחר שדבי, בן ה-68, נבחר לתפקיד בפעם השישית וזמן קצר לאחר שהוכרזו תוצאות הבחירות שהתקיימו במדינה. התוצאות הראו כי הוא זכה ב-80% מהקולות.

דובר הצבא אמר כי הגנרל מחמאת קאקה, בנו של הנשיא המנוח, הוכרז באופן זמני כראש המדינה. בהודעה מטעם הקמפיין של דבי נכתב אתמול כי הוא מצטרף לכוחות הנלחמים ב"טרוריסטים", זאת לאחר שהמורדים, שבסיסם נמצא מעבר לגבול הצפוני בלוב, התקדמו מאות ק"מ דרומה לעבר הבירה נג'מנה.

כאמור, דובר הצבא, אזם ברמנדאו אגונה, הודיע ​​על מותו של הנשיא בשידור בטלוויזיה הממלכתית, כשהוא מוקף בקבוצת קצינים – אותם הוא כינה "מועצת המעבר הלאומית". בדבריו הוא קרא "לדיאלוג ולשלום לכל הצ'אדים במדינה ומחוצה לה כדי להמשיך ולבנות יחד את צ'אד". לדבריו, "המועצה הלאומית למעבר מרגיעה את העם הצ'אדי כי כל האמצעים ננקטו כדי להבטיח שלום, ביטחון וסדר רפובליקני".

דבי עלה לשלטון ב-1990 והוא נמנה על המנהיגים האפריקניים בעלי הכהונה הארוכה ביותר. מדינות המערב ראו את דבי כבן ברית במאבק נגד קבוצות קיצוניות אסלאמיסטיות, כולל בוקו חראם וקבוצות המקושרות לאל-קאעידה ולמדינה האסלאמית.


צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

כזכור, בינואר 2019 נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם הנשיא דבי בבירת צ'אד. במהלך פגישתם, אמר הנשיא: "העובדה שלא היו לנו יחסים דיפלומטיים מאז 1972 לא מנעה שיתוף פעולה בין המדינות. צ’אד מעוניינת בחיזוק שיתוף הפעולה על ישראל במגוון תחומים. הביקור שלי נועד להכיר מקרוב את היכולות של ישראל במגוון תחומים: מים, טכנולוגיה, גז ועוד. אני מקדם בברכה חתימה על כמה הסכמים בינינו, בכלל זה הסכם על כינון יחסים. צ’אד תעשה כל מה שניתן על מנת לחזק את שיתוף הפעולה".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן