עסקת אסירים:

"תשחרר 4 איראנים": דיווח על עסקת אסירים בין ארה"ב לאיראן הוכחש ע"י האמריקאים

גורם איראני רשמי טען כי איראן וארצות הברית הגיעו לסיכום על עסקת חילופי אסירים. אולם מחלקת המדינה האמריקנית מכחישה את דיווח. לפי הדיווח שמגיע ברקע שיחות הגרעין בוינה ופגישת ביידן עם ראש המוסד אמש, ארה"ב גם תפשיר 7 מיליארד דולר איראניים
 • חוגי סת"ם ולימודים מקצועיים וכל מה שהבן שלך ירצה כדי לשבת וללמוד לימודי קודש ברמה הגבוהה ביותר. לחץ כאן לפרטים נוספים >>>

  תוכן מקודם

 • 'הגיע זמן הפירעון' משפחת כהן מבקשת עזרה

  תוכן מקודם

 • עזרו לאבא ואמא לשמור עלי

  תוכן מקודם

 • מזעזע: התאלמן מאשתו ואיבד את מאור עיניו

  תוכן מקודם

גורם איראני רשמי אישר אחר הצהריים (ראשון) לטלוויזיה הממלכתית במדינה כי איראן וארצות הברית הגיעו לסיכום על עסקת חילופי אסירים שבמסגרתה איראן תשחרר ארבעה אמריקנים הכלואים אצלה באשמת ריגול – וארה"ב תשחרר ארבעה איראנים הכלואים אצלה בגין ניסיון לעקוף את הסנקציות על טהרן. משרד החוץ האמריקני מכחיש את עסקת חילופי האסירים עם איראן.

האישור מהגורם הרשמי הגיע זמן קצר אחרי שהעסקה נחשפה ברשת "אל-מיאדין" הלבנונית. לפי הדיווחים, במסגרת חלקה בעסקה וושינגטון גם תפשיר שבעה מיליארד דולר איראניים. במסגרת העסקה תשוחרר מהכלא גם האזרחית הבריטית-איראנית נזאנין זגארי-רטקליף, שנעצרה בנמל התעופה בטהרן ב-2016 בדרכה חזרה לבריטניה בתום ביקור אצל משפחתה. היא נידונה למאסר בגין ריגול ומזימה להפיל את משטר האייתוללות. לפי האיראנים, בתמורה לשחרורה כעת הסכימה בריטניה לשלם לאיראן "חוב צבאי" בסך 400 מיליון פאונד, כך לפי הדיווח.

הדיווח מגיע כשברקע מתקיימות שיחות בווינה בין טהרן למעצמות על חזרה להסכם הגרעין שנחתם ביניהן ב-2015. במסגרת ההסכם ההוא הוסרו מאיראן רוב הסנקציות הבינלאומיות שחנקו את כלכלתה במשך שנים, והיא מצדה, לפחות למראית עין, צמצמה את פעילותה הגרעינית ונפתחה לפיקוח הדוק יותר של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. ב-2018 אימץ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ את עמדת ישראל ומדינות ערביות במפרץ ובעקבות זאת פרשה וושינגטון מההסכם. טהרן בתגובה החלה להתיר עוד ועוד התחייבויות שלה להסכם.

אתמול נודע כי ראש המוסד יוסי כהן נועד שלשום בבית הלבן עם הנשיא ביידן וכי הפגישה עסקה ברובה באיראן. לדברי גורמים בירושלים הפגישה התקיימה לבקשתו של ביידן וביוזמתו, והשתתפו בה גם בכירים במועצה לביטחון לאומי של ארה"ב. בפגישה זו הפך כהן לבכיר הישראלי הראשון הפוגש את ביידן מאז כניסתו לבית הלבן.

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן