צילום: גנץ ומנדלבליט. צילום: פלאש 90

אסון מירון: מנדלבליט אישר, בני גנץ ידרוש ועדת חקירה ממלכתית

היועמ"ש קבע כי אין מניעה משפטית להקים ועדת חקירה ממלכתית בעקבות אסון המירון בממשלת מעבר: "יש בהקמת ועדת חקירה ממלכתית משום יתרונות לא מבוטלים" • בני גנץ הורה להכין הצעת מחליטים בנושא שתעלה לאישור הממשלה
 • בזכות כח הצדקה והתפילה מידה כנגד מידה יזכו להתארס עד ראש השנה תשפ"ב

  תוכן מקודם

 • חוגי סת"ם ולימודים מקצועיים וכל מה שהבן שלך ירצה כדי לשבת וללמוד לימודי קודש ברמה הגבוהה ביותר. לחץ כאן לפרטים נוספים >>>

  תוכן מקודם

 • מזעזע: מה מבקש ילד שסובל בלי הפסקה

  תוכן מקודם

 • 'הגיע זמן הפירעון' משפחת כהן מבקשת עזרה

  תוכן מקודם

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט כתב היום (שני) במענה לשאלת שר הביטחון בני גנץ כי "הגם שקבלת החלטה על הקמת ועדת חקירה ממלכתית על ידי ממשלת מעבר כרוכה בקשיים משפטיים מסוימים, הרי שבנסיבות העניין קשיים אלו אינם עולים כדי מניעה משפטית לקבלת ההחלטה בעת הזו. ואף יש בהקמת ועדת חקירה ממלכתית משום יתרונות לא מבוטלים בכל הקשור לחקירת האירוע על מכלול היבטיו".

במכתב צוין שבשלב הנוכחי ברור כי מורכבות האירוע, ריבוי המעורבים בו, ריבוי מעגלי קבלת ההחלטות ותחומי האחריות לו, והרקע להתנהלות המדינה בקשר לאתר קבר רבי שמעון בר יוחאי לאורך השנים, לרבות ביקורות ודיונים שהיו בקשר אליו, חורגים על פניהם במידה לא מבוטלת מהמישור הפלילי העומד במוקד עבודת המשטרה ומח"ש.

כל אלו, לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, מצדיקים קיום בדיקה כוללת ומקיפה של התנהלות כלל הגורמים הנוגעים לעניין, אשר תתייחס למכלול ההיבטים האמורים. לפי עמדת היועץ המשפטי לממשלה הדרך המיטבית לבירור נסיבותיו של אירוע האסון ולהפקת הלקחים לשם מניעת הישנותו בעתיד, היא על ידי הפקדת החקירה על ידי גוף אחד מתכלל, ולא יצירה של ריבוי וביזור מנגנוני הבדיקה והחקירה.

אשר לאפשרות להקים את הוועדה ע"י ממשלת מעבר מציין המכתב את הדחיפות שקיימת בהקמתה של ועדת חקירה ממלכתית לאירוע אסון הר מירון, לנוכח תחילת עבודתן של רשויות החקירה השונות, והצורך הדוחק בגיבוש מנגנון חקירה אחד בעל ראייה כוללת ורחבה על מכלול ההיבטים של האירוע והגורמים המעורבים בו, ואשר יזכה לאמון הציבור בעבודתו ובמסקנותיו.

הצדקה נוספת לקבל החלטה בעניין בהקדם, היא על מנת לנסות ולייתן מענה, ולו חלקי, לתחושה הקשה השוררת בציבור בעקבות האסון הכבד, הגם שמובן כי לא יהיה בכך כדי לספק נחמה אמיתית למשפחות ההרוגים והפצועים על כאבן שאינו ניתן לשיעור.

בעקבות תשובת היועמ"ש כי אין מניעה משפטית להקים ועדת חקירה ממלכתית בעקבות אסון המירון בממשלת מעבר, הנחה שר המשפטים בני גנץ את גורמי המקצוע במשרד, להכין הצעת מחליטים, אשר תועלה לאישור הממשלה.

כתבות קשורות

תגובה אחת

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן