צילום: David Cohen/Flash90

תחקיר האסון: השוטרים שחסמו יציאת חירום והסירוב לקיים הדלקות במקביל

לפי התכנית, מותר היה להכניס רק 3,159 איש למתחם ההדלקה של תולדות אהרן, אך בפועל נכחו במקום 20,000 איש • המפקד הבטיח למהנדס: "לא יגיעו יותר מ-10 אלף איש לכל ההדלקות ביחד - יודע איך לעצור אותם" • וגם: למה לא נערכה עוד הדלקה במקביל?
 • ההבטחה הזאת נותנת לי כח לשרוד

  תוכן מקודם

 • מזעזע: התאלמן מאשתו ואיבד את מאור עיניו

  תוכן מקודם

 • כופר נפש לכפר על נפשותינו לפני ד'

  תוכן מקודם

 • גזירת מלך רשכבה"ג מרן שה׳׳ת הגר׳׳ח קנייבסקי שליט"א : ׳׳התורמים למגבית 'קופת העיר' עבור כלות עניות בסך 513 ש"ח, יזכו להתארס עד ראש השנה תשפ"ב.״

  תוכן מקודם

תכנית הבטיחות של המהנדס לאירועי הילולת הרשב"י בל"ג בעומר באתרא קדישא מירון, תכנית שאושרה על ידי המשטרה, מעלה כי האישור למתחם ההדלקה של תולדות אהרן היה על תנאים שונים לחלוטין מאלו שהתרחשו במציאות.

המהנדס מתייחס לפראנצ'ס, ואפילו מסמן את 'מסדרון המוות' בו נמחצו מאות בני אדם, מהם 45 נהרגו. הוא מציין: "יש למנוע עליית קהל לשטח הגג, קיים חשש לנפילה כתוצאה מעומס בני אדם או ישיבה על המעקות".

המסמכים, נחשפו הערב על ידי יוסי מזרחי במהדורה המרכזית של חדשות 12, ומהם עולה כי המהנדס לא מצא פגם ואישר את המבנים, הטריבונות ובמת ההדלקה.

אך המהנדס גם קבע כמה אנשים צריכים להיכנס למתחם והיכן בדיוק יעמדו: על כל טריבונה בין 220 ל-300 איש, ברחבת ההתקהלות 1,800 איש ובסך הכל – 3,159 בני אדם. בפועל, מתברר כי במקום היו לפי הערכות המשטרה 20,000 איש.

בנוסף, המהנדס הציע לבצע את ההדלקות בו זמנית במתחמים שונים בהר כדי שכל קהילה תתייצב באזור שלה וכך יימנע עומס במעברים. בפועל, בזמן ההדלקה של תולדות אהרן, לא היו הדלקות נוספות.

לפי הגירסה המובאת בחדשות 12, מדובר היה בדרישה של עסקני החסידות שלא יהיו הדלקות נוספות במקביל אליהם. מנגד, בחסידות תולדות אהרן יש שטוענים כי ההיפך הוא הנכון: הם ביקשו לשבץ הדלקה חסידית נוספת במקביל כדי למנוע עומס, אך הדרישה לא התקבלה.

עוד דיווח יוסי מזרחי כי במסמך שנשלח שלושה ימים לפני האירוע התריע המהנדס בפני המשטרה כי "בשל כמות הקהל הצפויה יש לשמור על כל יציאות החירום פנויות". בפועל בשטח היו שוטרים שלא תודרכו באופן מלא וחסמו את אחת היציאות.

יממה קודם להילולה התקיים דיון בטיחות מסכם. לטענת אחד מהנוכחים בדיון, כשדיברו על כמויות החוגגים והמהנדס הביע חשש מהעומס, מפקד המחוז ניצב שמעון לביא אמר למהנדס: "אל תדאג לא יגיעו יותר מעשרת אלפים איש לכל ההדלקות ביחד. אם האוטובוסים ימשיכו לזרום לאתר, אני יודע איך לעצור אותם במידת הצורך" – מה שכמובן לא קרה.

שירותי הכבאות דרשו 4 דרכי מילוט – מהיציאה הבודדת, נמחצו 45 איש למוות

כתבות קשורות

תגובה אחת

 1. כל מי שצפה בהסרטות רואה את הפער:
  החובשים ואנשי הרפואה התנהלו כמו צבא מיומן היטב, גם מד"א וגם איחוד. כל אחד היה ברור לו מה תפקידו בכוח.
  השוטרים – חף מן אללה… הסתובבו מבולבלים ולא היה להם מושג מה לעשות. לא היו הוראות מלמעלה, ורואים שהם מסתכלים ימינה ושמאלה מבולבלים, וכל אחד עושה מה שהוא מבין באותו רגע.

  זהו המשך ישיר למשטרה שאמנם יש בה הרבה שוטרים מלאכים וטובים, אבל ככלל – שחצנית, יהירה ומתנשאת. יש שוטרים שמרגישים, וגם משדרים, שהם שומרים על עדר עיזים. לא על בני אדם.

  אינני מאשים אותם באסון חלילה, ודאי לא בפן הרוחני, אך ההתנערות הזו לא מקובלת, והעובדה שלא עצרו אף אחד עד כה פשוט הזויה. היה להם את כל הזמן שבעולם להתארגן עם תירוצים ותיאום עמדות, כך שבחקירה יהיה קשה מאוד למצוא את המחדלים.

  ולתפארת מדינת ישראל.

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן