צילום: Yonatan Sindel/Flash90

המפכ"ל: "צריך להקים ועדת חקירה ניטרלית – המצפון שלי נקי, לא אתפטר"

רב ניצב קובי שבתאי התראיין לערוצי התקשורת שבוע לאחר האסון במירון וטען כי "גורמים שונים עושים עליהום על המשטרה" • המפכ"ל רמז שהשר אוחנה לחץ עליו לא לדרוש ועדת חקירה ממלכתית והדגיש: "פתוח לקבל את ההחלטה שתהיה"
 • "סבל יומיומי שלא ניתן להעלות על הדעת" גיטי כהן שוברת שתיקה

  תוכן מקודם

 • מעוכבי שידוך? הגאון הרב אזרחי נחלץ לעזרתכם: 'ברווח בקרוב ובנקל'

  תוכן מקודם

 • צפו: הבקשה המצמררת של ילד CP

  תוכן מקודם

 • גזירת מלך רשכבה"ג מרן שה׳׳ת הגר׳׳ח קנייבסקי שליט"א : ׳׳התורמים למגבית 'קופת העיר' עבור כלות עניות בסך 513 ש"ח, יזכו להתארס עד ראש השנה תשפ"ב.״

  תוכן מקודם

שבוע לאחר האסון במירון, מפכ"ל המשטרה, רנ"צ קובי שבתאי, התראיין היום (שישי) לערוצי התקשורת המרכזיים והתייחס לנושא האחריות על האסון ולדיונים על הקמת ועדת חקירה ממלכתית.

במהלך ריאיון ל'חדשות 12' התייח שבתאי לאסון בו נהרגו 45 יהודים וכ-150 נוספים נפצעו ואמר: "המצפון שלי נקי, לא אתפטר". שבתאי הוסיף כי "גורמים שונים עושים עליהום על המשטרה, לא אתן שיהפכו אותנו לשעיר לעזאזל".

עוד אמר שבתאי: "צריך להקים ועדת חקירה, ניטרלית, בראשות שופט לחקור את האסון". המפכ"ל אישר שהשר אוחנה דיבר איתו על המכתב שהתכוון לשלוח ליועץ המשפטי לממשלה, "ורמז שאוחנה לחץ עליו לא לדרוש ועדת חקירה ממלכתית", כך תיאר המראיין.

גם בראיון ל'כאן חדשות' הבהיר שבתאי כי בשום שלב לא ראה סיבה להתפטר והדגיש: "במקרה הספציפי יש פה נושא שצריך להיבדק על ידי גורמים חיצוניים. אני שלם עם עצמי שעשיתי את כל מה שרק ואפשר בכלים שהיו לרשותי על מנת לעשות את הטוב ביותר. אם יימצא גורם ממלכתי נייטרלי שיבדוק מי אשם – פתוח לקבל את ההחלטה שיהיו".

שבתאי הדגיש כי ועדת חקירה ממלכתית תהיה מקובלת עליו ואמר: "באירוע רגיל יש גורם אחד שאתה מדבר איתו. באירוע כזה אף אחד לא רוצה לקחת אחריות. המשטרה נשאבה לוואקום הזה ותכללה את האירוע. אין לי את הכלים לבדוק אם המהנדס צודק או לא. משטרת ישראל מתכללת את כל הגורמים אבל כל אחד בתחום אחריותו".

השבוע פרסם ב'חדשות 12' כי אוחנה מנע מהמפכ"ל להגיש בקשה לפתיחת ועדת חקירה ממלכתית על האסון במירון. ככל הנראה, השר אוחנה שמע על כוונת שבתאי לאחר שהגיע לדיון, וביקש לצאת לשוחח עימו בחוץ. לאחר ששבו, הוא שמע את אותה בקשה על ועדת חקירה ממלכתית גם ממפקד מחוז צפון שמעון לביא, וגם עימו אוחנה יצא לשוחח מחוץ לחדר הישיבות. לאחר הדיון, המכתב שהכין המפכ"ל "נשאר בכיסו" ולא נשלח למנדלבליט.

בשיחות סגורות שקיים השבוע אמר המפכ"ל כי אינו יודע להצביע על פעולה שהיה מבצע אחרת בהקשר לאסון במירון. בשיחה עם מקורביו אמר שבתאי כי טיפל בכל נושא שעליו היה אחראי או שבה נדרשה מעורבתו.

כזכור, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט כי במשטרה ובמח"ש ישלבו זרועות במסגרת חקירת האסון. בהתאם לכך, נקבע כי רק חוקרי מח"ש יגבו עדויות משוטרים, בעוד שהצוות המשטרתי לא ייחשף לחקירת שוטר שחשוד ולא יהיה מעורב בכך כלל.

כתבות קשורות

2 תגובות

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן