המחבלים היו בדרך לפיגוע המוני במרכז הארץ – מעצר שב"חים מנע בנס אסון

שלושה מחבלים חמושים בתתי-מקלע ניסו להיכנס הבוקר לשטחי ישראל במכוניות עם לוחיות רישוי ישראליות שהסיעו עוד שוהים בלתי חוקיים. גודל הנס בפיגוע שנמנע מתבהר בשל העובדה שלא היה כל מידע מודיעיני על המיניבוס שבו נסעו המחבלים
 • "הנני מכירות הרבה שנים שהוא פך שמן טהור ועדיו לגדולות

  תוכן מקודם

 • "מלטם מכל רעות בזאת השנה" התפילה שחוברה עבור תורמי ועד הרבנים

  תוכן מקודם

 • 8 ילדים מבקשים עזרה: נשארנו לבד בלי אמא

  תוכן מקודם

 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

לפי ההערכות במערכת הביטחון, שלושת המחבלים שהיו מעורבים בפיגוע הבוקר (שישי) ליד מחסום סאלם היו בדרכם למרכז הארץ, שם תכננו לזרוע הרג בפיגוע ירי המוני. שלושת המחבלים היו מצוידים בתת-מקלע קרלו (קרל גוסטב מאולתר). מתחקיר ראשוני עולה כי למערכת הביטחון לא היה מידע מקדים על השלושה, בני 21.

המחבלים עלו על מיניבוס של שוהים בלתי חוקיים שנשא לוחיות רישוי ישראליות כדי להגיע למרכז הארץ ונבלמו במהלך מבצע ההיערכות של החטיבה המרחבית מנשה בתפר. לוחמי החטיבה עצרו שני מיניבוסים עם שב"חים והם הובלו למוצב סאלם. בעודם יושבים סמוך לש"ג, כאשר התקרבו אליהם הבודקים, פתחו המחבלים באש.

כוח מג"ב במהירות וחיסל שניים ופצע אחד באורח אנוש. ההערכה היא כאמור שהמחבלים היו בדרך למרכז הארץ. צה"ל ומג"ב ממשיך בהיערכות מיוחדת לחגים ולכן המוכנות גבוהה מאוד. הכוחות ערוכים במבצע לאיתור שוהים בלתי חוקיים מתחילת הרמדאן.

כאמור, גודל הנס בפיגוע שנמנע מתבהר גם בשל העובדה שלא היה כל מידע מודיעיני על המיניבוס שבו נסעו המחבלים ובשלב זה של החקירה עולה כי הנהג לא ידע שהסיע מחבלים. ההערכה והמידע שנאסף עד כה מצביע על כך ששניים משלושת המחבלים היו תושבי טול כרם ואחד מהכפר הפלסטיני שוואיקה שבאזור טול כרם. לא ידוע בינתיים על שיוך של מי מהם לארגון כלשהו.


צילום: דובר צה"ל

קיימת הערכה כי הימים הקרובים יהיו מאתגרים בשל יום ירושלים ולילת אל-קאדר המציין את סיום הרמדאן. מפקד פיקוד מרכז, אלוף תמיר ידעי, ביקר בזירת האירוע: "נמנע פיגוע גדול הודות לפעילות חדה, נחושה ותפקוד קרבי ומקצועי של לוחמי מג״ב. פעילות זו הינה חלק ממבצע רחב במרחב התפר בחודשים האחרונים, ששיאו ברמאדן, בו כוחות החטיבה המרחבית ״מנשה״ סיכלו חדירות רבות לשטח ישראל".

סמ"ש ש', מפקדת הכוח במג"ב שניטרל הבוקר את המחבלים בבסיס סאלם בצפון השומרון, משחזרת: "במהלך פעילות מחוץ לבסיס זיהיתי שלושה מחבלים חמושים רצים לעברנו ופותחים באש. דרכנו את הנשקים, תפסנו מחסות תוך שאנחנו משיבים באש, במהלך קרב היריות אנחנו שומעים כדורים שורקים לנו מעל הראש".

במשמר הגבול ובמשטרה משבחים את פעילותם של הלוחמים שהגיבו בצורה מקצועית ונחושה תוך חתירה למגע לעבר המחבלים שירו לעברם. מפקד משמר הגבול, ניצב אמיר כהן שהגיע לזירת הפיגוע ושוחח עם הלוחמים שניטרלו את המחבלים אמר: "פעלתם בצורה מקצועית ונחושה, חתרתם למגע והבאתם לסיום מהיר של האירוע, כל זאת ללא  נפגעים לכוחותינו. זה מסוג האירועים שהיו יכולים להיגמר באסון כבד ואתם אלו שמנעתם אותו. הצלתם חיי אדם וזה בדיוק מה שמצופה מלוחמי ולוחמות מג"ב. מעריך ומוקיר את פועלכם היום. יישר כוח ."


צילום: דוברות המשטרה.

בתוך כך, הבוקר בעקבות תפילת יום שישי האחרון של הרמדאן שמתקיימת בהר הבית שבירושלים, התקיימה פעילות מוגברת לאכיפת עבירות השהייה הבלתי חוקית בירושלים ובכלל הארץ. במסגרת הפעילות לוחמי מג"ב תפסו 286 שוהים בלתי חוקיים. בנוסף, לוחמי מג"ב עצרו 10 מסיעים ו-2 מעסיקים של שוהים בלתי חוקיים. "לוחמי משמר הגבול ימשיכו באיתור ותפיסת השוהים הבלתי חוקיים, המעסיקים, המסיעים והמלינים גם אחרי הרמדאן על מנת לשמור על שלומם ובטחונם של הציבור", נמסר.

Share on email
שתפו במייל

כתבות קשורות

חיפושים נרחבים: בן 30 נעדר לאחר שנכנס למים בחוף לא מוכרז בכנרת
מתגרה במערב: צפון קוריאה שיגרה טיל בליסטי מרכבת • צפו בניסוי
מחדל הבריחה מהכלא: סוהר הגיע לתא בזמן שהמחבל חפר את המנהרה
ונשמרתם: תוך שעות 3 נפצעו במהלך בניית הסוכה - אחד במצב קשה
משלוח של דלק הגיע ללבנון; צעיר ביצע ירי של טיל RPG לשמחה • צפו
ביום כיפור: לוחמי מג"ב עצרו ערבים שיידו אבנים סמוך לביתוניא
עם תרגול ירי: סיום קורס במנגנוני הביטחון של חמאס בעזה • תיעוד
היסטוריה בחלל: הטיסה הראשונה המאויישת באזרחים המריאה • צפו
בכירים נגד פרויקטור הקורונה: "העבודה במחיצתו לא נעימה"
דרמה בבני ברק: 2 בנייני מגורים פונו מיושביהם מחשש לקריסה • צפו
זביידי לעו"ד: "החיילים היכו אותי מכות נמרצות; שברו לי עצם בלחי ושני צלעות"
"נביא לבחירת דיינים נפלאים": השר מפרסם את הלו"ז בו תתכנס הוועדה למינוי דיינים
בסמוך לגבעת שמואל: נהג שככל הנראה היה שיכור דרס רוכב אופניים למוות
סמוך לכניסת יום הכיפורים: ערבי תושב הרשות ביצע פיגוע דקירה ביפו
ביידן הכריז על ברית חדשה מול סין: ארה"ב ובריטניה יחמשו את אוסטרליה בצוללות
לדון בעסקת חילופי השבויים וההסדרה ברצועה: משלחת מצרית תגיע לעזה וישראל
המחקר החדש מוכיח: המחוסנים במנה שלישית של "פייזר" מוגנים פי 10 מקורונה
משטרת גרמניה עצרה ארבעה חשודים שתכננו לבצע פיגוע בבית הכנסת

תגובה אחת

 1. יש לברר אם מישהו מהשלושה "נוטרל" בעבר .
  אם כן מי שניטרל במקום להרוג הוא שותף ליציאת השלושה לביצוע טבח ביהודים !
  אם חס וחלילה השלישי , זה שרק "נוטרל" יישאר בחיים ישתחרר וירצח יהודי – המנטרל עכשיו , שלא הוסעף לו כדור בראש , שותף לרצח העתידי.

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו