סולימאני החליף 3 טלפונים. ישראל עדכנה את ארה"ב – שהצליחה לחסל אותו

תחקיר חדש חושף פרטים חדשים על מעורבות ישראל בחיסול של ארה"ב בעידן ממשל טראמפ את מפקד כוח קודס האיראני: ישראל סייעה לאתר אותו באמצעות איכון הטלפון שבו השתמש כשירד מהמטוס, ובשטח היו היו חיילים כורדים ואמריקנים למקרה שתקיפת המל"ט תשתבש
 • בזכות כח הצדקה והתפילה מידה כנגד מידה יזכו להתארס עד ראש השנה תשפ"ב

  תוכן מקודם

 • "הן בכו מכאבי בטן, אני בכיתי כי לא היתה להן אמא"

  תוכן מקודם

 • מזעזע: התאלמן מאשתו ואיבד את מאור עיניו

  תוכן מקודם

 • לחצו כאן וקבלו מנוי חינם לעיתון שחרית

  תוכן מקודם

יותר משנה עברה מאז חיסולו של קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, ורבים מהפרטים עדיין לוטים בערפל. תחקיר שפורסם ביממה האחרונה באתר החדשות "יאהו ניוז", חושף פרטים חדשים – כולל על מעורבות ישראל.

לפי אותו תחקיר מקיף, ישראל נתנה לארצות הברית גישה לכמה מספרי טלפונים סלולריים ששימשו את הגנרל האיראני קאסם סולימאני כחלק מהסיוע למבצע החיסול שלו.

גורם בצבא האמריקני אמר ל"יאהו ניוז" שמפקד כוח קודס החליף שלושה טלפונים סלולריים בשש השעות שקדמו להמראתו מסוריה. הגורמים הישראלים ידעו מהם מספרי הטלפון שבהם משתמש סולימאני. הם העבירו אותם לאמריקנים – שהצליחו לאתר אותו בבגדד באמצעות הטלפון שהיה ברשותו כשנחת.

עוד קודם לכם, לפי גורם מודיעני אמריקני לשעבר, המודיעין הישראלי העביר לסוכנות הביון האמריקנית CIA מידע על שליח של סולימאני, שאמור לרכוש עבורו ועבור מקרוביו טלפונים נקיים ממעקב. ה-CIA גילה כי השליח מתכנן לבקר בשוק באחת ממדינות המפרץ כדי לרכוש את אותם המכשירים, וביצע תכנית הונאה מורכבת כשהצליח להתקין תכנת ריגול על מכשירים שהושתלו באותו השוק.

"ההימור הצליח", אמר הגורם, והשליח רכש לפחות אחד מאותם טלפונים שעליהם הותקנה תוכנת הריגול ששימש אדם שהיה לעתים קרובות באותו החדר שבו היה סולימאני.

התכנית לחיסול הבכיר האיראני החלה להתגבש כבר בימיו הראשונים של ממשל טראמפ ב-2017. לא הרבה אחר מינויו של מייק פומפאו, מזכיר המדינה האמריקני לשעבר, הוא מינה צוות מיוחד שידון כיצד "לסלק את סולימאני מעל גבי הלוח", אמר קצין לשעבר ב-CIA.

לאחר ירי הרקטה שהרגה עובד קבלן אמריקאי בעיראק, החליטו להוציא את המבצע לפועל. בכירים בצוות התכנון הציעו מתווים של צליפה מרחוק, שליחת כוח קומנדו לשטח שיתקוף את רכבו, שימוש במוקשים או תקיפה אווירית – וזה המתווה עליו הוחלט. חיסול באמצעות מל"ט, מהאוויר.

סולימאני ואנשיו נסעו בשיירה משדה התעופה בבגדד, כשמעליהם חגים שלושה כלי טיס בלתי מאוישים. כשהשיירה הגיעה לכביש שמחוץ לשדה שני טילים פגעו ברכב של סולימאני.

לפי התחקיר, באזור הסתתרו לוחמים אמריקנים, וצלפים, שצפו על המתרחש והיו מוכנים לפעולה במקרה שמשהו ישתבש.  בנוסף, הכורדים לקחו חלק במבצע. סוכן כורדי אחד התחזה לבקר קרקע בנמל התעופה בבגדאד, שני לאחראי על הכבודה ושלישי העמיד פנים שהוא שוטר כדי לאשר את מותו של סולימאני באמצעות תמונות ודגימות DNA.

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן