ביידן שוחח עם נתניהו:

צילום: Matty Stern/US Embassy of Tel Aviv/Flash 90

ביידן שוחח עם נתניהו: "זכותה של ישראל להגן על עצמה מפני מתקפות רקטות"

בהודעה שפרסם הבית הלבן נמסר כי "שני המנהיגים דנו בהתקדמות המבצעים הצבאיים של ישראל נגד חמאס וארגוני טרור אחרים בעזה" • עוד נכתב כי "הנשיא הביע את תמיכתו בהפסקת אש, שני המנהיגים סיכמו שהם וצוותיהם יישארו בקשר הדוק"
 • מזעזע: מה מבקש ילד שסובל בלי הפסקה

  תוכן מקודם

 • מזעזע: התאלמן מאשתו ואיבד את מאור עיניו

  תוכן מקודם

 • כופר נפש לכפר על נפשותינו לפני ד'

  תוכן מקודם

 • מעוכבי שידוך? הגאון הרב אזרחי נחלץ לעזרתכם: 'ברווח בקרוב ובנקל'

  תוכן מקודם

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן שוחח הלילה (בין שני לשלישי) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. הנשיא ביידן הביע את תמיכתו בהפסקת אש ובמאמצים שמקדמת ארה"ב בנושא מול מצרים ושותפות אחרות. מדובר בפעם הראשונה שנשיא ארצות הברית דוחק בישראל באופן פומבי לחתור להפסקת אש.

בהודעה שפרסם הלילה הבית הלבן נמסר כי הנשיא: "חזר על תמיכתו הנחרצת בזכותה של ישראל להגן על עצמה מפני מתקפות רקטות". בהודעה נכתב עוד כי "שני המנהיגים דנו בהתקדמות במבצעים הצבאיים של ישראל נגד חמאס וארגוני טרור אחרים בעזה. הנשיא חזר על תמיכתו הנחרצת בזכותה של ישראל להגן על עצמה מפני התקפות רקטות שמשוגרות ללא הבחנה".

כאמור לראשונה מאז התחיל מבצע "שומר החומות" בעזה, בבית הלבן דוחקים בישראל לחתור להפסקת אש. בהודעה נכתב כי "הנשיא הביע את תמיכתו בהפסקת אש ודן במעורבות ארה"ב עם מצרים ושותפים אחרים לקראת הבאה לזה. שני המנהיגים סיכמו שהם וצוותיהם יישארו בקשר הדוק".

בהודעה שיצאה נמסרה גם התייחסות לאירועים האלימים שהתרחשו בערים רבות, ובהן ירושלים, ברחבי הארץ בימים האחרונים ונמסר כי "הנשיא בירך על המאמצים לטפל באלימות בין קהילתית ולהביא רוגע לירושלים. הוא עודד את ישראל לעשות כל מאמץ כדי להגן על אזרחים חפים מפשע".

חברת הקונגרס הדמוקרטית אילהאן עומאר, הידועה בעמדותיה האנטי-ישראליות, ביקרה בתגובה להודעה שיצאה מטעם הבית הלבן את ביידן וצייצה בטוויטר: "העיכוב שלנו בתמיכה בהפסקת האש הוביל לטבח של ילדים ולהרס של חיים".

בתוך כך, 28 חברי סנאט דמוקרטים (מתוך 51 דמוקרטים בסנאט) פרסמו הודעה שקוראת לצה"ל ולחמאס להגיע להפסקת אש. את ההצהרה הוביל הסנאטור ג'ון אוסוף ממדינת ג'ורג'יה, והיא נחתמה גם על-ידי הדמוקרט מספר 2 בסנאט דיק דרבין מאילינוי. עם זאת, מנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר, שיחד עם הנשיא ביידן ויו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי עומד איתן על הזכות של ישראל להגן על עצמה, לא חתם על ההצהרה.

בהצהרה של חברי הסנאט הדמוקרטים נכתב: "כדי למנוע אובדן נוסף של חיי אזרחים, וכדי למנוע הסלמה נוספת של הסכסוך בישראל ובשטחים הפלסטיניים, אנו קוראים להפסקת אש מיידית". יחס ארה"ב לישראל במאבק נגד הטרור השתנה מתקופת טראמפ. זו המציאות החדשה שאיתה ישראל תצטרך להתמודד בשנים הקרובות על כל המשמעויות הנובעות מכך, מבחינת חופש הפעולה הצבאי והמדיני.

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן