מועצת הביטחון: "לציית להפסקת האש ולסייע לעזה"; משרד החוץ תקף

מועצת הביטחון: "לציית להפסקת האש ולסייע לעזה"; משרד החוץ תקף

אחרי שארה"ב הסירה את התנגדותה, מועצת הביטחון פרסמה הצהרה מרוככת על מבצע "שומר החומות" – ללא גינוי לישראל. "אנו מדגישים את חשיבותו של שלום כולל, המבוסס על חזון שתי המדינות", נכתב. משרד החוץ: "מצער שהתעלמו מירי של יותר מ-4,000 טילים"
 • לא סתם ברכה זו גזירה לכל דבר ועניין

  תוכן מקודם

 • מהילדות המאושרת ועד הרגע הנורא מכל

  תוכן מקודם

 • "כלפי חוץ הכל היה רגיל" נערה מ'סמינר בית יעקב'

  תוכן מקודם

 • הכנות אחרונות למופע 'חבורת תריג בין הזמנים 2'

  תוכן מקודם

מועצת הביטחון של האו"ם קראת הערב (מוצ"ש) לישראל ולחמאס לכבד את הפסקת האש ברצועת עזה, והדגישה את הצורך המידי בסיוע הומניטרי לאזרחים הפלסטינים. בהודעה לתקשורת שפורסמה על ידי המועצה ללא גינוי של ישראל לאחר שארה"ב הסירה את התנגדותה לפרסום ההודעה.

ההצהרה אושרה בקונצנזוס מלא של 15 חברות המועצה. לפי ההערכה, האמריקנים רצו לשחרר לחץ ועבדו על גרסה מרוככת הרבה יותר מאלו שקדמו בימי מבצע "שומר החומות" סין, תוניסיה ונורבגיה, שכללו גינוי להתקפות הישראליות אך לא כללו גינוי לירי הרקטות של חמאס. גם צרפת קידמה נוסח משלה, וארה"ב איימה להשתמש בזכות הווטו שלה.

בהצהרה נכתב: "חברות מועצת הביטחון בירכו על ההודעה על הפסקת האש והכירו בתפקיד החשוב שמילאו מצרים, מדינות אחרות באזור, האו"ם, הקוורטט לענייני המזרח התיכון ושותפות בינלאומיות אחרות. מועצת הביטחון קוראת לציית באופן מלא להפסקת האש. חברות המועצה אבלות על אובדן חיי אדם כתוצאה מהאלימות".

עוד נכתב כי מועצת הביטחון "מדגישה את הצורך בסיוע הומניטרי מידי לאוכלוסייה האזרחית הפלסטינית, במיוחד בעזה, ותומכת בקריאת המזכ"ל לקהילה הבינלאומית לפעול עם האו"ם לגיבוש חבילת סיוע שתתמוך בשיקום מהיר של עזה". בנוסף הדגישה מועצת הביטחון את "חשיבות השגת שלום כולל המבוסס על חזון שתי המדינות, ישראל ופלסטין, שיחיו זו לצד זו בשלום, בגבולות בטוחים ומוכרים".

ההצהרה המשותפת באה אחרי תיאום הדוק בין ישראל לבין ארה"ב. במשרד החוץ הגיבו להודעה של מועצת הביטחון והודו לארה"ב, "מודים לנשיא ביידן ולממשל האמריקאי על תמיכתם המתמשכת בישראל ובזכותה להגן על אזרחיה, ועל פעילותה במועצת הביטחון", נכתב בתגובת המשרד.

במשרד החוץ הדגישו כי "האחריות המלאה על ההסלמה מוטלת על ארגון הטרור חמאס, שבחר לפתוח בירי טילים לבירת ישראל ירושלים, לעוטף עזה ולשאר ערי ישראל". משרד החוץ אף תקף את הודעת מועצת הביטחון וכתב בתגובה, "מצער לראות שמועבי״ט התעלמה מירי של למעלה מ-4,000 טילים לעבר אזרחי ישראל מתוך השטחים המאוכלסים בעזה. החמאס משתמש בתושבי הרצועה כמגן אנושי, מנצל באופן ציני את מצוקתם, יורה על המעברים היבשתיים ומונע הכנסת ציוד הומניטרי, מזון, תרופות ואנרגיה מישראל לרצועה".

"אנו מצפים מהקהילה הבינ"ל לגנות את החמאס, לפרק אותו מנשקו ולדאוג לשיקום הרצועה תוך מניעת זליגת כסף ואמל"ח לטרור. ישראל ממשיכה להיות מחוייבת לגורל שבוייה ונעדריה ותעמוד על השבתם. ישראל מודה לכל המדינות שתמכו בזכותה להגן על עצמה ותמשיך לעשות זאת מול כל איום על אזרחיה", נכתב בתגובת משרד החוץ.

כתבות קשורות

"מניפולציה זולה": באופוזיציה מסבירים מתי יקזזו את הח"כ החולה
מפולת סלעים בהודו לעיני המצלמות: 9 תיירים נמחצו למוות • צפו
האיום הראשון על תקציב המדינה: האולטימטום של הורביץ ותשובת האוצר
החזאי אורי בץ: אני מקווה שאתבדה בתחזית על החום הצפוי
בכיר 'כחול לבן' מפתיע: הממשלה הקודמת התנהלה טוב יותר עם הקורונה
אחרי שהפרו קיזוז וברקע סערת חוק הדיינים: האופוזיציה לא תקזז ח"כ חולה
תקלה: מבודדים שוחררו בטעות - והדביקו אחרים בנגיף הקורונה
דרעי וגפני תקפו את כהנא: "אנטיוכוס, יש לך מגמה להחריב את היהדות" • צפו
גזירת 'מס הכלים החד-פעמיים' - מגיעה למליאת הכנסת
נתניהו צחק על בנט: "בספר 'איך לנצח את הקורונה', צריך להיות עמוד אחד"
עשור לאביב הערבי: מהומות ברחובות תוניסיה לאחר השתלטות הנשיא
המאבקים על תקציב המדינה: ראשי סיעות הקואליציה בכיפופי ידיים

2 תגובות

 1. אם נשים לב אכן הצבא הפציץ בצורה מוגזמת מדי בעזה, מה אשמים כל המסכנים ששבויים בידי החמאס , על כל טיל צריך להחזיר טיל לא יותר,
  סתם. כמעט התפוצצתי, אני חושב כמוכם

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן