Share on whatsapp

"אירוע מטורף": במערכת הפוליטית מגיבים להחלטה התקדימית של בג"ץ

יו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין, אמר בתגובה על פסיקת בג"צ באשר לחוק יסוד משק המדינה: "החלטת בג"צ להוציא התראת בטלות לחוק יסוד היא החלטה משוללת כל סמכות ומזעזעת". גדעון סער: "כללי המשחק החוקתיים חייבים להקבע על ידי הכנסת, כנציגת הריבון"
 • "איבדנו בעל, אבא וסבא אהוב" משפחת פרוש מתאבלת

  תוכן מקודם

 • הכנות אחרונות למופע 'חבורת תריג בין הזמנים 2'

  תוכן מקודם

 • "כלפי חוץ הכל היה רגיל" נערה מ'סמינר בית יעקב'

  תוכן מקודם

 • הגאון הרב בעדני מבקש: "שלא יבושו בעת שמחתם"

  תוכן מקודם

לאחר ששופטי בג"ץ מתחו היום ביקורת חריפה על התנהלות הממשלה בכל הנוגע לאי-אישור תקציב המדינה, ועל "פשרת האוזר" שאפשרה במקום זאת להישען על תקציב המשכי ולהוסיף לו כספים. יוצאים הפוליטיקאים במפלגות הימין וזועמים על ההחלטה התקדימית של בג"ץ.

יו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין, אמר בתגובה על פסיקת בג"צ באשר לחוק יסוד משק המדינה: "החלטת בג"צ להוציא התראת בטלות לחוק יסוד היא החלטה משוללת כל סמכות ומזעזעת. אנו עדים לאירוע מטורף כאשר קומץ של שישה אנשים מתכסים בגלימת המשפט כדי לבצע הפיכה שלטונית".

עוד אמר יו"ר הכנסת, "מדובר בהחלטה נעדרת כל תוקף, בהיותה מנוגדת לעקרונות הבסיסיים ביותר של ריבונות העם, הפרדת הרשויות ושלטון החוק. אעמוד במלוא העוצמה אל מול הנסיון לבטל את הדמוקרטיה ואגן על מעמדה ועל סמכותה של הכנסת".

יו״ר תקווה חדשה, ח״כ גדעון סער הגיב גם הוא לפסיקת בג"ץ ובחשבונו האישי בטוויטר כתב כי, "פסיקת בג״צ מחדדת את הצורך לחוקק את חוק יסוד: החקיקה. כללי המשחק החוקתיים חייבים להקבע על ידי הכנסת, כנציגת הריבון, ולא ע״י בית המשפט. ויפה שעה אחת קודם".

שרת המשפטים לשעבר, ח״כ איילת שקד על פסיקת בג״ץ: "פשרת האוזר" היא קומבינה שלא הייתה צריכה לבוא לעולם, ועדיין בית המשפט חרג מסמכותו, בפסיקה מקוממת, המהווה צעד נוסף בהפיכה שיפוטית. ושוב, החלוקה בין דעות השופטים בפסק הדין לא מפתיעה ומעידה כאלף עדים על הצורך בהמשך מינוי שופטים שמרנים שישמרו על עקרון הפרדת הרשויות".

בתגובה לפסיקת בג"צ מוסר יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר: "‏בית המשפט אומר לכנסת ישראל לכבות את האור על משכן הכנסת. בשביל מה צריך בכלל מחוקקים? לצערי תחילת המהפכה של אהרון ברק הגיעה היום לשיאה בפסק דין אקטביסטי, שמעביר למעשה את הכח האמיתי לידי בית המשפט העליון".

עוד מסר ח"כ בן גביר: "דווקא כעת הגיע הזמן לבצע רפורמה משפטית ובעיקר לפעול לשינוי הוועדה לבחירת שופטים – כל הפוליטיקאים שיגיבו היום עד כמה ההחלטה חמורה, אך לא ייתנו ידם לשינוי הרכב הועדה למינוי שופטים שותפים לפסיקה. אני מצפה מכל סיעות הימין להצטרף לקידום הרפורמה במערכת המשפט".

יו"ר הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' על פסיקת בג"ץ: ‏"כיוון שעבר אדם עבירה ושנה בה נעשית לו כהיתר". בג"ץ מבטל חוק יסוד מבלי להניד עפעף. כן, אתם קוראים נכון – חוק יסוד! וכדרכו, בתחכום ובלי להרגיז יותר מידי ולקומם את הציבור. זו "רק" התראת בטלות. אבל העיקרון נקבע. עכשיו בג"ץ יכול לבטל את חוק הלאום ולמעשה כל חוק שלא ימצא חן בעיניו".

"‏מכירים את הפרדוקס התיאולוגי (המדומה) האם אלוקים יכול לברוא אבן שהוא לא יכול להרים? אז בג"ץ. הכנסת תחוקק פסקת התגברות והוא יבטל, תפצל תפקידי יועמ"ש והוא יבטל, תשנה שיטת בחירת שופטים והוא יבטל. "שליט על" כל יכול. אז זהו שלא. הפתרון הוא פשוט – לא לציית לאבסורדים שלו. אין דרך אחרת. ‏אין לבג"ץ ארנק או חרב. לנו, נציגי העם ושליחי הריבון, ברוך השם יש".

השר אקוניס בפייסבוק: ״פסיקת בג״צ – סכנה לדמוקרטיה, תיראו מופתעים. בכל פעם שחשבנו שראינו הכל, באה ״פסיקה״ חדשה. בג״צ קובע שהכנסת, הרשות המחוקקת, סמל הריבונות הישראלית, ״עשתה שימוש לרעה בסמכותה״. וכמה לא מפתיע, שגם הפעם, מדובר באותם שופטים שחורגים בעצמם מסמכותם. הפרדת רשויות, או מחיקת רשויות. אני אומר לכם: זאת סכנה לדמוקרטיה".

יו"ר סיעת ימינה, ח״כ מתן כהנא בתגובה לפסק הדין של בגצ על "פשרת האוזר": "‏בג"צ ימשיך לעשות שימוש לרעה בסמכויות שאין לו עד שנבחרי הציבור יחליטו לעשות שימוש נכון מולו בסמכויות שיש להם".

עורכי הדין חגי קלעי וגאיה הררי הייט שיצגו את העותרות עמותת 'חוזה חדש' (קריים מיניסטר) וחברות הכנסת לשעבר סתיו שפיר ויעל כהן – פארן מסרו: "מדובר בפסק דין חשוב, שקובע את שאמור היה להיות מובן מאליו – החוקה הישראלית אינה מפעל פרסונלי, ולא נועדה לסחר מכר פוליטי. בית המשפט העליון נדרש לשוב ולהזכיר לממשלה ולכנסת, כי חלה עליהם חובת אמונים לציבור, וכי החוקה נועדה להגן על האינטרס הציבור ארוך הטווח מפני אינטרסים פוליטיים זמניים ונקודתיים. יש לקוות כי פסק הדין יפסיק את המגמה הרווחת בשנים האחרונות, לשנות פעם אחר פעם את כללי המשחק הדמוקרטיים ויבטיח חוקה יציבה וארוכת טווח".

חברת הכנסת לשעבר סתיו שפיר הוסיפה: "כשהשלטון משתמש לרעה בכוחו – המדינה בסכנה. במשך שנים ישראל מופקרת ללא תקציב ופוגעת בזכויות שלנו, בעוד הפוליטיקאים חושבים שאיש לא ישים להם גבול. בזמן שהמדינה היתה בכאוס הם המשיכו לזרוק כספים על הסכמים קואליציוניים ושחיתויות, תוך שהם מפרקים את הדמוקרטיה, חתיכה אחרי חתיכה. לחרפה הזו היה צריך לשים סוף. אני מודה לביהמ"ש על ההחלטה הנכונה".

כזכור, שופטי בג"ץ מתחו אחר הצהריים ביקורת חריפה על התנהלות הממשלה האחרונה בכל הנוגע לאי-אישור תקציב המדינה, דבר שגרם לקרע בין מפלגת הליכוד למפלגת כחול לבן של שר הבטחון בני גנץ. השופטים גם מתחו ביקורת על "פשרת האוזר" שאפשרה במקום זאת להישען על תקציב המשכי ולהוסיף לו כספים.

במהלך הדיון קבעו שופטי בג"ץ כי, כי התיקון לחוק יסוד, שאפשר הגדלה של התקציב ההמשכי ב-11 מיליארד שקלים לאחר שבאוגוסט האחרון נדחה המועד האחרון להעברת תקציב בכנסת, הינו "שימוש לרעה בסמכות הכנסת". השופטים אמנם לא ביטלו את החוק, אך עצם הביקורת החריפה על חוק יסוד נחשבת לחריגה, ובנוסף הוציאו השופטים "התראת בטלות" שמזהירה מפני חקיקה דומה בעתיד.

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות כתבה בפסק דין שפורסם היום כי הפשרה שאושרה בתיקון לחוק יסוד אמנם צריכה להיות בטלה, אך כיוון שהרוב המוחלט של התוספת התקציבית כבר נוצל והכנסת אף התפזרה ונערכו בחירות חדשות, יש להסתפק בהתראה על בטלות התיקון. עוד נקבע כי לא ניתן לתקן חוק יסוד כך שתוגדל תקרת התקציב – ואם ייעשה כן בעתיד שוב התיקון יתבטל.

בפסק דינו בעתירת התנועה לאיכות השלטון נגד התיקון לחוק יסוד, שכונה "פשרת האוזר", קבע בג"ץ כי "בתוך המשבר הפוליטי חסר התקדים שישראל נמצאת בו, נראה שחוקי היסוד ותקציב המדינה הפכו לכלי משחק". עוד הודגשה בפסק הדין הבעייתיות בכך שמצד אחד נמנעים מלאשר תקציב, ומצד שני מכשירים הוצאה ממשלתית, כולל כספים קואליציוניים שמחלוקים כאילו כן יש תקציב.

פסק הדין התקבל בדעת רוב של שישה שופטים מול דעת מיעוט של שלושה שופטים. למעשה, פסק הדין קבע כי תיקון 50 לחוק יסוד: הכנסת, שהגדיל את תקרת התקציב ההמשכי לשנת 2020 בסכום של 11 מיליארד שקל, בין היתר לשם חלוקת כספים קואליציוניים וכספי תמיכות, הוא שימוש לרעה בסמכות המכוננת.

כתבות קשורות

סער ממשיך לקדם את החוק לחסימת נתניהו: "קביעה ערכית של המחוקק"
מבוכה דיפלומטית: מה חושב השגריר החדש על איחוד האמירויות?
יולדת שלא חוסנה חלתה בקורונה ומצבה קריטי; זינוק במספר החולים הקשים
"אל תגידו לי זה לא יקרה": 7 טבעו למוות תוך 24 שעות - כולל ילד חרדי
אם זה לא היה עצוב: צפו בנאום של יאיר לפיד נגד שרים בלי תיק
הותר לפרסום: עובד במשרד החוץ נסע לאיראן ונחקר על ידי שב"כ
השוטרים נדהמו: הערבים הסיעו 5 טלאים קשורים בתא מטען של רכב • צפו
התאונה בחזור ממירון: הרגע בו עלה האוטובוס על גדר ההפרדה • צפו
טרור הבלונים חוזר: צפו בתיעוד מהצד הפלסטיני ומהשריפות בישראל
בימים הקרובים - מזג אוויר ללא שינוי, בהמשך השבוע הטמפרטורות יעלו
לפיד החליט: אמיר חייק ימונה לשגריר הראשון של ישראל באיחוד האמירויות
מִי בַמַּיִם • בתוך זמן קצר - שני ילדים חרדים טבעו: אחד נפטר, השנייה במצב קשה

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן