Noam Revkin Fenton/FLASH90

האסון בקרלין: פיקוד העורף מאשים את המשטרה; המועצה פנתה למח"ש

בפיקוד העורף חיברו דו"ח האומר כי המשטרה לא הייתה בחמ"ל ולא דאגה לפתיחת צירי התנועה עבור כוחות ההצלה • מועצת גבעת זאב פנתה למח"ש בדרישה לחקור את השוטרים המעורבים: "אבסורד שהמשטרה, שנגדה עלו טענות קשות, חוקרת את האסון"
 • הילד הזה זקוק לעזרה שלכם!

  תוכן מקודם

 • תפילה נדירה במקומות הקדושים בעריו"כ לפתיחת שערים!

  תוכן מקודם

 • מדוע עדיף רכישה שתירשם בטאבו לקיום מצוות שמיטה?

  תוכן מקודם

 • לא סתם ברכה זו גזירה לכל דבר ועניין

  תוכן מקודם

האסון בחסידות קרלין עם כניסת חג השבועות שהביא למותם של שניים ולפציעתם של מאות: בעיתון 'ידיעות אחרונות' נחשף הבוקר (שני) דו"ח של פיקוד העורף הקובע כי תפקוד המשטרה במהלך האסון היה לקוי ורשלני.

במסמך, שחובר על ידי רס"ן פנחס אזולאי מפיקוד העורף, המשמש כמפקד יחידת הקישור לרשות המקומית, נכתב "על פי חוק פקודת המשטרה, באסון המוני או באירוע חירום אזרחי, הפיקוד והשליטה באחריות משטרת ישראל עד להודעה אחרת. בפועל לא קוימו פיקוד ושליטה". המשטרה לא שיתפה פעולה עם פיקוד העורף למרות פניות חוזרות ונשנות.

עוד נכתב כי המשטרה הפקירה את הטיפול בצירי התנועה: "כוחות ההצלה התקשו להגיע לזירת האסון משום שהצירים היו גדושים בהולכי רגל ובכלי רכב". לדבריו, המשטרה פעלה אך ורק למנוע כניסת כלי רכב שאינם רכבי הצלה, אבל לא פינתה את הכבישים מהמכוניות שכבר היו שם.

"במקום לפנות את ניצולי האירוע שאינם תושבי הסביבה למקום בטוח, בשעה שישראל הייתה נתונה תחת מטחי רקטות מהרצועה, פינתה אותם הרשות לפארק לא מוגן. מרכז החוסן לטיפול נפשי בנפגעי חרדה נפתח רק כשעתיים וחצי לאחר הקריסה".

ליקויים נוספים שצוינו בדו"ח: "היה מחסור בציוד לוגיסטי ובשל כך נעשה שימוש בציוד פרטי של עובדים; היה קושי ממשי במציאת הנעדרים ובחיבור בין בתי החולים למכון לרפואה משפטית באבו כביר, וכן בחיבור בין בתי החולים למשפחות הפצועים. כך, למשל, באחד מבתי החולים נקלט פצוע בטעות תחת שם אחר".

מהמשטרה נמסר בתגובה לידיעות אחרונות: "צר לנו על ניסיון לייצר תמונה מטעה על בסיס חלקי דו"חות מטעם גורמים שונים. בניגוד לנטען, הפיקוד והשליטה באירוע בוצע בראשות המשטרה כבכל אירוע חירום. נדגיש כי מפקד המחוז שהגיע למקום פיקד על הכוחות וקיים הערכת מצב עם כלל גורמי החירום וההצלה, לרבות ניהול הסדרי התנועה לפתיחת ציר תנועה סטרילי לכוחות".

אתמול שלחה מועצת גבעת זאב מכתב לראש מח"ש קרן בן-מנחם, עם דרישה לפתוח בחקירה נגד השוטרים המעורבים. "לאחר האסון נפתחה חקירה בדבר נסיבות האסון והאחריות לו, ובמסגרתה נחקרו בין היתר גורמים במועצה המקומית גבעת זאב. על הצורך בחקירה האמורה דומה שאין חולק, אולם, למרבה האבסורד, הגורם המבצע את החקירה הוא משטרת ישראל. אבסורד מדוע? שכן, כלפי משטרת ישראל עלו טענות קשות בדבר חלקה באסון. ראש המועצה המקומית חשף בכלי התקשורת כי פנה מפורשות אל משטרת ישראל, אך זו סירבה לנקוף אצבע והתנערה מאחריות".

"בתקשורת פורסם מכתבו של ממונה הבטיחות היישובי, דודי זקן, אל משטרת ישראל, בו הוא התריע בדבר האירוע הקרוב, עמד על הסכנות הגלומות בו וסיים בבקשה מפורשת: 'אנו מבקשים ממשטרת ישראל לאכוף את החוק בעניין זה'. אלא שפנייה זו נפלה על אוזניים ערלות, כאשר המשטרה, כפי שעולה ממכתבה שנשלח ביום האירוע עצמו, בחרה להעלים עין מהמתרחש ולגלגל את האחריות לפתחם של אחרים".

לכן טענו במועצה כי "ביצוע הבירור והחקירה בידי גוף, שלפי הטענות אחראי למחדל ולאסון והינו בעצמו צד למחלוקת ולבירור הנצרך, הינו דבר שלא יעלה על הדעת, מהווה ניגוד עניינים מובהק ואף מעלה חשש לשיבוש הליכי חקירה ומשפט ותיאום עדויות על כל המשתמע מכך.

"בדיוק על מנת למנוע ניגוד עניינים וחששות מסוג זה, הוקמה המחלקה לחקירות שוטרים, המהווה יחידה עצמאית שאינה תלויה במשטרת ישראל", נכתב. "לפיכך, הנכם נדרשים לחקור את האירוע לעומקו, כמקובל במקרים שבהם הטענות מופנות כלפי המשטרה".

Share on email
שתפו במייל

כתבות קשורות

ח"כ מרע"מ סותר את דברי בנט: "לא נשב בחיבוק ידיים כלפי כל מלחמה"
אתרוג בלי בלעטל והדסים משולשים: בירושלים בוחרים ארבעת המינים • תיעוד
רגעי אימה: האבא רץ אחרי הכובע - עגלת התינוק הידרדרה לכביש • תיעוד
יום טוב טאנץ! שיע פריד ובעלי המנגנים באלבום מתנה לתורמים של בעלזא
התושבים שמעו פיצוץ: פינוי דיירים בשל חשש לקריסת מבנה בחיפה • צפו
המלחמה על רפורמת הכשרות: ח"כ אבי מעוז הגיש עתירה לבג"ץ
פְּרִי עֵץ הָדָר: סיור מצולם בשוק ארבעת המינים של מחנה יהודה
סוכות מירושלים: גדולי הזמר המזרחי והחסידי במחרוזת שמחה לחג • צפו
אברומי סמט מרקיד אתכם עם 25 דקות של שמחת בית השואבה
מנחם מאשקאוויטש מארח את ארהל'ה סמט לביצוע מקפיץ של הניגון החב"די
מוישי וולס ויואלי גרינפעלד בדואט מרגש לסוכות: "טאטע"
אהרלה סמט ומוטי ויזל מרקידים עם "אין סגולה כתורה"
קצין צה"ל דחף פעיל שמאל והוביל התכתשות סוערת בקואליציה • צפו
תיעוד נדיר: עדר של 16 ראמים שנולדו בטבע נצפו בנחל ציחור • צפו
אוֹצְרוֹת הַחֵן • חג הסוכות • מתורת רנ"ג ויינטראוב זצ"ל
כך פינו השוטרים באלימות את המתבצרים בסוכת הפוסק במאה שערים • צפו
לְהִתְעַנֵּג • מיוחד: כל עלוני חג הסוכות להורדה ולהדפסה
האמת נחשפת אחרי ההסתה החמורה: ביטלו את חקירת מרבית השבים מאומן

תגובה אחת

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו