נשיאת העליון נגד לוין וסמוטריץ': "סגנון מביש – הדרך לאנרכיה קצרה"

נשיאת העליון נגד לוין וסמוטריץ': "סגנון מביש – הדרך לאנרכיה קצרה"

השופטת אסתר חיות תקפה את התנהלותם של נבחרי הציבור במהלך נאום שנשאה בכנס של לשכת עורכי הדין: "למרבה הצער יש מי אשר שמו להם למטרה לפגוע בה ולהחלישה". לוין הגיב: "מקהלת ההשתקה עבדה היום שעות נוספות, בניסיון להכשיר את המהפכה המשפטית החדשה"
 • ברוך דיין האמת: הרב ברוך יהושע דים, אב לעשרה ילדים

  תוכן מקודם

 • "הנני מכירות הרבה שנים שהוא פך שמן טהור ועדיו לגדולות

  תוכן מקודם

 • "נקרע לי הלב" הפרמדיק שטיפל ברב פרוש ז"ל

  תוכן מקודם

 • "אבא עזב אותי בגיל 4" ניכור הורי או נטישה?

  תוכן מקודם

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, נשאה היום (שני) נאום בכנס לשכת עורכי הדין והתייחסה לביקורת על מערכת המשפט במיוחד לאחר החלטת בג"ץ הדרמטית בנוגע לפסילת חוקי יסוד וטענה כי "יש נבחרי ציבור שחותרים תחת שלטון החוק – הדרך לאנרכיה קצרה".

חיות אמרה בדבריה כי "הרשות השופטת מהווה אי של יציבות בתקופה רבת-תהפוכות זו, אם כי למרבה הצער יש מי אשר שמו להם למטרה לפגוע בה ולהחלישה. מגמה זו באה לידי ביטוי, בין היתר, במתקפות בוטות ושלוחות-רסן הגובלות לעתים בהסתה ממש והמופנות ברמה האישית כלפי שופטות ושופטים בכל הערכאות בשל החלטות אשר אינן לרוחם של אותם הגורמים".

עוד הדגישה הנשיא חיות: "מתקפות אלה אינן רק נחלתם של אנשים פרטיים וצייצני רשתות חברתיות למיניהם. הן נשמעות לדאבוני גם מפי נבחרי ציבור. דומני כי כאשר נבחר ציבור כזה או אחר, מרשה לעצמו לתאר פסק דין של בית המשפט כ'אירוע מטורף' או כ"הפיכה", הדברים מלמדים יותר על אומרם מאשר על בית המשפט שנתן את פסק הדין. אני מצדי אשתדל שלא להיגרר לסגנון המביש הזה, אשר בינו ובין ממלכתיות, שבה אנו מצווים כסמלי שלטון, אין דבר וחצי דבר".

בדבריה העבירה חיות ביקורת על פוליטיקאים מהצד הימני של המפה והם כוונו בעיקר ליו"ר הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ' וליו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין שהיו מבין מבקריה החריפים של פסיקת בג"ץ האחרונה לאחר ששופטי העליון התערבו לראשונה בחוקי יסוד ולמעשה קבעו כי מעתה ביכולתם להגביל עוד את סמכותה של הכנסת לחוקק חוקי יסוד כראות עיניה.

"ישנם נבחרי ציבור המגדילים לעשות ומרשים לעצמם לקרוא לאי-כיבוד ואי-ציות לפסקי דין שאינם לרוחם. בַּקריאות חסרות האחריות הללו טמונה סכנה גדולה אשר חשוב להתריע מפניה ולומר באופן הברור ביותר – החתירה תחת הלגיטימיות של בתי המשפט ושל פסקי הדין הניתנים על ידם, חותרת למעשה תחת עיקרון שלטון החוק ומכאן ועד אנרכיה וכאוס קצר המרחק. עולם שבו כל מי שהחלטה שיפוטית אינה נושאת חן בעיניו או אינה תואמת את השקפותיו ועמדותיו, יחליט כי אין חובה לקיימה – הוא עולם שבו איש הישר בעיניו יעשה, ובו נשמט הבסיס ליכולתנו להתקיים כאן כחברה מתוקנת".

"התקופה האחרונה על כל מַשבריה ומִשבריה ממחישה לנו שוב ושוב עד כמה שברירית היא הדמוקרטיה הישראלית. תקופה זו מעמידה במבחן שכמותו לא ידענו את המסד שעליו בנויים חיינו המשותפים בארץ הזו", אמרה חיות והוסיפה שהיא "מאמינה בכל לבי כי אף שאנחנו נתונים במשבר מתמשך – עלינו לעשות כל שניתן על מנת שהמשבר לא יהפוך לשבר שאינו ניתן לאיחוי".

הנשיא עוד ציינה כי "חשוב שנשמור על הערכים היהודיים והדמוקרטיים שעליהם קמה מדינת ישראל מלכתחילה, על שלטון החוק ועל זכויות האדם והאזרח. ובעיקר חשוב שעל אף השוני והמחלוקות בין הרבדים והמגזרים המרכיבים את החברה הישראלית – נעשה כל מאמץ על מנת לשמור על ה'ביחד'".

בתגובה על המתקפות נגדו אמר יו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין: "מקהלת ההשתקה של ראשי מערכת המשפט עבדה היום שעות נוספות, בניסיון להכשיר את המהפכה המשפטית החדשה, שתכליתה העברה סופית של סמכויות החקיקה מידי הכנסת לבית המשפט העליון".

לדברי לוין: "הניסיון לעשות דה לגיטימציה ולהלך אימים על מי שמתייצב בנחישות כדי להגן על הכנסת ועל הדמוקרטיה דינו להיכשל. התמיכה הציבורית בביצוע רפורמות יסודיות במערכת המשפט ובהשבת כבודה ומעמדה של הכנסת גדלה מיום ליום. אמשיך להגן על הכנסת ועל הדמוקרטיה. אמשיך להיאבק על כך שהכרעות באשר לדרכה של מדינת ישראל תקבענה על ידי הציבור, ולא על ידי מספר קטן של שופטים הבוחרים את עצמם בשיטת חבר מביא חבר."

כתבות קשורות

זינוק בתחלואה: 3,161 נדבקים ביום; 217 במצב קשה - 9 נפטרו
שר האוצר איווט ליברמן: "נגייס בלי בושה ח"כים מהמשותפת שיתמכו בתקציב"‎‎
מעמדו של נתניהו בליכוד נחלש? נציגתו לוועדה למינוי שופטים הובסה בבחירות
גורם ביטחוני תוקף את נתניהו: "תמך בברית הגנה עם ארה"ב - אין גבול לציניות"
מכין את הקרקע: בנט כינס את השרים והביא את המומחים שתומכים בהגבלות
שיא יומי מדאיג: 2,441 ישראלים אובחנו מאז חצות כחיוביים לנגיף הקורונה
הפקת לקחים ממבצע שומר החומות: בעיר אשקלון יופעלו שני אזורי התרעה
לקראת ישיבת הקבינט: משרד הבריאות ירחיב את רשימת המדינות האדומות
הכנסת כמרקחה • גפני הוצא מהמליאה, דרעי צלף בבנט: "חתיכת שקרן"
שר הביטחון: איראן מפעילה עשרות כטב"מים בשמי המזרח התיכון
בלב ירושלים: חבלנים נטרלו פצצות מתקופת מלחמת 'ששת הימים'
גפני תוקף שוב את בנט: "אתה לא יודע לעשות כלום, לך הביתה"

תגובה אחת

 1. אסתי חיות, את לא שלטון החוק, בדיוק הפוך, את האנרכיה והדיקטטורה !
  ממשלת החלומות השמאל אנרכיסטית קיצונית שלך אכן בפתח, אבל תתאפקי עוד קצת מלהשתלח בפוליטיקאים ימנים.

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן