המפכ

המפכ"ל דחה פשרה שהובילו בלשכת רה"מ; בן גביר יגיע למחאה הפלסטינית

אתמול אסר המפכ"ל בהחלטה חריגה ביותר על בן גביר ומאי גולן לצעוד משער שכם לכותל המערבי. בכיר בלשכת ראש הממשלה ניסה הלילה לקדם פשרה, אך המפכ"ל דחה אותה על הסף. בתוך כך, בן גביר הגיש עתירה לבג"ץ הדורשת לבטל את החלטת המפכ"ל
 • "איבדנו בעל, אבא וסבא אהוב" משפחת פרוש מתאבלת

  תוכן מקודם

 • "המשפחה הגיעה לפת לחם" גדול הדור במכתב המלצה

  תוכן מקודם

 • "כלפי חוץ הכל היה רגיל" נערה מ'סמינר בית יעקב'

  תוכן מקודם

 • מזעזע: נסע לפרנס את משפחתו ונפטר בחו"ל מדום לב

  תוכן מקודם

בכיר בלשכת ראש הממשלה ניסה הלילה (בין רביעי לחמישי) לקדם פשרה בין ח"כ בן גביר לבין המשטרה בעניין צעדת הדגלים שתכנן לערוך היום חבר הכנסת איתמר בן גביר ברובע המוסלמי בירושלים. אולם, מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי סירב להצעת הפשרה.

לפי ההצעה של אותו בכיר, חברי הכנסת בן גביר ומאי גולן יצעדו לבדם, ללא פעילים נוספים, משער שכם לכותל 4 שעות לפני הפגנת מוסלמים שמתוכננת בשער שכם, וזאת כדי לאפשר לחברי הכנסת לצעוד במסלול המקורי כדי לממש את חופש התנועה והמחאה ולמנוע בכך התנגשות נפיצה בין הצדדים. אך כאמור, המפכ"ל דחה את הפשרה על הסף.

כזכור, ‏אתמול אסר המפכ"ל על בן גביר ומאי גולן לצעוד משער שכם לכותל המערבי. ההחלטה ניתנה בגיבוי היועמ"ש. מדובר בהחלטה חריגה ביותר, משום שהחוק מאפשר להגביל תנועת ח"כ רק מחשש לפגיעה בביטחון המדינה או סוד צבאי. ‏במקביל, בימים האחרונים פורסמו ברשתות החברתיות קריאות לתושבי מזרח ירושלים להגיע היום לשער שכם בשעה 17:00 ל"חגיגת ניצחון" בעקבות ביטול מצעד הדגלים.

בתגובה לדחיית הצעת הפשרה על ידי המפכ"ל, יו"ר עוצמה יהודית ח"כ בן גביר יגיע היום בשעה 17:00 (זמן ההפגנה הפלסטינית) לשער שכם וימסור הצהרה על התקפלות מפכ"ל המשטרה והתקדים החמור של שלילת חסינות חברי הכנסת.

בן גביר אומר כי הוא אינו מתכוון שלא להישמע להנחיות המשטרה, או להגיע עם מאות או אלפי פעילים, אך כן מתכוון "להגיע למקום ולמחות נגד מפכ"ל כושל שנכשל בלוד ורמלה והיום הוא שולל מחברי כנסת את זכות החסינות הנתונה להם ומונע הנפת דגל ישראל 100 מטר מהרכבת הקלה", כלשונו.

בתוך כך, בעקבות החלטת המפכ"ל, הגיש הבוקר בן גביר עתירה לבית המשפט העליון. בעתירתו דורש בן גביר להוציא צו על תנאי המורה למשיבים לנמק מדוע החלטה בעניין הגבלת חסינות חברי כנסת בשל סכנה לביטחון המדינה לא תינתן על ידי ראש הממשלה ושר הביטחון חלף החלטת המפכ"ל, וזאת על מנת למנוע מצב חוקתי חמור בו המפכ"ל, פקיד בכיר ככל שיהיה, מונע גישה למקום ציבורי מחברי כנסת, ולא מאפשר לחברי הכנסת לפעול לצורך פעילותם ולמלא כראוי את תפקידם. עוד נטען בעתירה, כי החלטת המפכ"ל לקתה בפגמים מנהליים חמורים ובהם היעדר סמכות, חריגה מסמכות ואין מתן זכות טיעון (שימוע).

בן גביר מסר בתגובה: "החלטות על הגבלת תנועה מטעמים של ביטחון המדינה צריכות להינתן על ידי מי שמופקדים על ביטחון המדינה – ראש הממשלה ושר הביטחון – ולא על ידי מי שאחראי לסדר הציבורי. ההחלטה של המפכ"ל היא חסרת תקדים, כאשר בפעם הראשונה מחליט המפכ"ל על דעתו למנוע גישה מחברי כנסת בניגוד לחוק החסינות, ובהעדר סמכות חוקית לכך".

בן גביר הוסיף: "מפכ"ל המשטרה בהחלטה חסרת תקדים פגע לא רק בי, אלא בדמוקרטיה הישראלית כולה. המדובר במפכ"ל שנכשל בהתמודדות עם המתפרעים בלוד, ברמלה, בעכו ובכבישי הנגב, ועכשיו פוגע בחופש התנועה של חבר כנסת ובריבונות ישראל בירושלים. אם יש איומים של בריונים באלימות, על המשטרה לטפל באותם מתפרעים, ולא להיכנע לאיומים. אם שבתאי לא מסוגל לטפל התפרעויות, עליו להניח את המפתחות".

כתבות קשורות

זינוק בתחלואה: 3,161 נדבקים ביום; 217 במצב קשה - 9 נפטרו
שר האוצר איווט ליברמן: "נגייס בלי בושה ח"כים מהמשותפת שיתמכו בתקציב"‎‎
מעמדו של נתניהו בליכוד נחלש? נציגתו לוועדה למינוי שופטים הובסה בבחירות
גורם ביטחוני תוקף את נתניהו: "תמך בברית הגנה עם ארה"ב - אין גבול לציניות"
מכין את הקרקע: בנט כינס את השרים והביא את המומחים שתומכים בהגבלות
שיא יומי מדאיג: 2,441 ישראלים אובחנו מאז חצות כחיוביים לנגיף הקורונה
הפקת לקחים ממבצע שומר החומות: בעיר אשקלון יופעלו שני אזורי התרעה
לקראת ישיבת הקבינט: משרד הבריאות ירחיב את רשימת המדינות האדומות
הכנסת כמרקחה • גפני הוצא מהמליאה, דרעי צלף בבנט: "חתיכת שקרן"
שר הביטחון: איראן מפעילה עשרות כטב"מים בשמי המזרח התיכון
בלב ירושלים: חבלנים נטרלו פצצות מתקופת מלחמת 'ששת הימים'
גפני תוקף שוב את בנט: "אתה לא יודע לעשות כלום, לך הביתה"

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן