צילום: David Cohen/Flash90

אחרי האסונות במירון ובקרלין: סקר בדק מה החרדים חושבים על חקירה

חודש וחצי אחרי אסון מירון וכחודש לאסון בקרלין, סקר חדש המתפרסם הערב בודק את עמדת דעת הקהל החרדית: האם באירועים המוניים שומרים על כללי הבטיחות והאם הציבור תומך או מתנגד להקמת וועדת חקירה ממלכתית? • הנתונים המלאים
 • 'הגיע זמן הפירעון' משפחת כהן מבקשת עזרה

  תוכן מקודם

 • היום זה קורה! טורניר הטריוויה הענק של הקיץ בהנחיית המוזיקאי יואלי דיקמן

  תוכן מקודם

 • צפו: הבקשה המצמררת של ילד CP

  תוכן מקודם

 • לחצו כאן וקבלו מנוי חינם לעיתון שחרית

  תוכן מקודם

האם הציבור החרדי תומך בהקמת וועדת חקירה ממלכתית לחקר האסון הנוראי במירון, ומה הגורם לאסון הנוראי בחסידות קרלין? סקר חדש המתפרסם הערב (חמישי) מעלה תוצאות דרמטיות וחשובות.

הסקר נערך על ידי חברת דיירקט פולס בקרב 1,538 משיבים חרדים. כ- 31% מגדירים עצמם חרדים ספרדים, 22% חסידים, 29% ליטאים, ו- 18% כבעלי תשובה או "אחר".

כ- 49.1% מהחרדים דורשים הקמת ועדת חקירה ממלכתית בראשות שופט עם סמכויות חקירה, כאשר רק 24.2% מסתפקים בועדת בדיקה ממשלתית. לשאר המשיבים לא היה עמדה בנושא.

הרוב (51.2%) חושבים כי מטרת הבדיקה איננה מציאת האשמים באסון, אלא שיפור הסדרי הבטיחות לעתיד. רק 5.2% חושבים שיש למצוא את האשמים בהזנחת האבטחה בהר מירון.

נראה מהמדגם כי החרדים עורכים חשבון נפש עם עצמם, כאשר רובם חושבים שיש זלזול שיטתי במגזר בכללי הבטיחות, ורק כשליש מהחרדים חושבים שבמגזר מקפידים על הכללים.

בדיירקט פולס מסבירים כיצד ערכו את הסקר בחברה החרדית: "שיטת הדגימה במגזר החרדי נחשבת למורכבת ביותר בישראל – גם ביחס למגזר הערבי והרוסי. האוכלוסייה החרדית מונה פלחים רבים ושונים, כאשר עם השנים ההגדרה "מיהו חרדי" נעשית מורכבת יותר ויותר".

"בנוסף, בשונה משאר המגזרים, לרבים מבנות ובני המגזר החרדי אין אמצעיים דיגיטליים איתם אפשר לתקשר, דבר המקשה כבר שנים על הסוקרים להגיע לכלל המגזר הענק הזה. בחודש האחרון פיצחנו בדיירקט פולס את השיטה, והערב אנחנו מציגים לכם נתונים בהיקפי ענק: הסקר נערך בקרב 1,538 משיבים חרדים על כלל הספקטרום. 879 נדגמים השיבו עליו באמצעים דיגיטליים מגוונים, ועוד 659 נדגמים, בעיקר בעלי הניידים הכשרים והטלפונים הנייחים, השיבו באמצעות מערכות סקרים ממוחשבות".

בהתייחסות לתוצאות הסקר המקיף אומרים בדיירקט פולס, "ללא ספק, נראה כי המספרים שאנחנו מציגים כאן הולכים ללוות את שיחות השבת במגזר, ואולי גם את מקבלי ההחלטות בממשלה החדשה".

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן