"נקוה שאת המילה יהודי לא יעקרו": זעם במפלגות החרדיות על הקמת ועדה לדת ומדינה

"נקוה שאת המילה יהודי לא יעקרו": זעם במפלגות החרדיות על הועדה לדת ומדינה

גפני הגיב על הכוונה לקדם יוזמות בתחום הדת והמדינה. "תהיה מלחמה על קוצו של יוד" • ח"כ בוסו: "מי יהיה חבר באותם וועדות?! הרפורמי גלעד קריב? תמר זנדברג?" • ח"כ מקלב: "בנט ממשיך ומפר את מילתו גם לאחר הבחירות"
 • "יצליחו בלימודם בזמן הבעל"ט" ברכתו המרגשת של הגאון הרב פינקל

  תוכן מקודם

 • "אבא עזב אותי בגיל 4" ניכור הורי או נטישה?

  תוכן מקודם

 • האלמנה הטרייה חושפת את מצבה הכלכלי הקשה

  תוכן מקודם

 • שלא ישמע עוד שוד ושבר בגבולו ויזכה לבריאות הנפש ואריכות ימים

  תוכן מקודם

אתמול (רביעי) דווח כי בקואליציה החליטו שתוקם ועדה בתוך משרד הדתות שבו ייבחנו סוגיות נרחבות בנושאי דת ומדינה, בהם בין היתר תחבורה ציבורית ומסחר בשבת. לפי גורם בכיר בממשלה שצוטט ב'ישראל היום', בוועדה ייבחנו גם נושאים שנחשבים נפיצים, אך אלו ייפתרו בהסכמות.

בתגובה לפרסום, תקפו הח"כים החרדים את המהלך. יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני הגיב על הדברים והבהיר כי במפלגתו יעשו הכל כדי לעצור את היוזמות בתחום הדת והמדינה. "תהיה מלחמה על קוצו של יוד. הם לא ידעו רגע של מנוחה, נילחם על כל דבר ובעזרת השם נצליח ונפיל את הממשלה הרעה הזאת".

ח"כ אוריאל בוסו (ש"ס) אמר כי "ניסיונותיה הכושלים של ממשלת השיסוי והכלאיים להצדיק את המחטף וההונאה והשיטה בה היא נרקמה והוקמה, לא יצליחו לטשטש את העובדה המוגמרת של בנט ושותפיו לעקור כל סממן יהודי וכעת מפזרים הצהרות על הקמות ועדות בנושאי דת", אמר.

ח"כ בוסו הוסיף כי "מי יהיה חבר באותם וועדות?! הרפורמי גלעד קריב? תמר זנדברג? בוא נקוה שאת המילה יהודי לא יעקרו. זה יהיה אולי ההשג היחיד שלהם בנושא דת, בנט שם לנגד עיניו מטרה אחת לשבת בכיסא ראש הממשלה. את זה הוא השיג. ואת כל השאר לא נאפשר לו להשיג".

ח"כ אורי מקלב הגיב גם הוא ואמר: "מתברר כי ראש הממשלה לא רק מפר את הבטחות הבחירות שלו, אלא ממשיך בדרך זו ומפר את מילתו גם לאחר הבחירות". לדבריו, "הוועדה נועדה אך ורק 'להלבין' את הפרת הבטחותיו. הסכמות של ועדה זו אינם אלא עיוות ועקירה של הדברים הבסיסים ביותר ליהדות בישראל, שינוי המצב הקיים היום ופריצת הסטטוס קוו הינה הרס השבת, הייחוס והמבנה המשפחתי".

כזכור, אתמול דווח ב'ישראל היום' כי יש כוונה להקים ועדה שתעסוק בהרחבה בנושאי דת ומדינה. זאת אף שבעבר הוצהר כי הסטטוס קוו לא ישונה באופן דרמטי. חלק מהנושאים, דוגמת תחבורה ציבורית בשבת, הם בליבת המחלוקת שבנושאי דת ומדינה. המטרה היא שהוועדה, שתהיה קריאת כיוון לנושא הדת בישראל, תוקם בתוך המשרד לשירותי דת.

גורם בכיר בממשלה אישר כי יש רצון לקדם הידברות והסכמות בנושאים שקשורים למרחב הציבורי בשבת, כפי שנעשה לפני יותר מ־20 שנה על ידי השופטת רות גביזון ז"ל והרב יעקב מדן. האמנה, שמטרתה היתה להסדיר אחת ולתמיד את יחסי הדתיים־חילונים בישראל, ושנחשבה פורצת דרך בזמנה, מעולם לא התקבלה כיוון שנדרשו לה הסכמות רחבות מאוכלוסיות שונות במהותן.

הגורם אמר כי: "לצערנו, אמנת גביזון־מדן לא התקבלה, וכך הגענו למצב שבו אנו נמצאים היום. אם האמנה היתה מתקבלת, לא היתה היום בעיה". לדבריו, אין שום כוונה לפגוע בחרדים, אך יש פתיחות לדון גם בנושאים שנחשבים נפיצים: "אם באמנת גביזון־מדן הצליחו להביא מענה מצוין לתחבורה ציבורית בשבת, ניתן לעשות זאת גם היום. זה צריך 'להיות פתרון הוליסטי ולא מחטף או בשיטת ה'סלמי'. תראה מה קרה בפועל – עשו תחבורה ציבורית בשבת, אפשרו מסחר, וכך קעקעו את כל השבת בישראל. צריך להקים ועדה שתחליט – זה כן וזה לא. יהיה אפשר להגיע להסכמות שיספקו את כולם".

בממשלה מצביעים כדוגמה להבנות על הסכם שנעשה בעיר חריש, שבמסגרתו ראש העיר הדתי והמועצה הדתית הגיעו להסכמות על כך שמרכז העיר יהיה סגור, ואילו הקניון בכניסה לעיר יישאר פתוח: "נרצה לפעול בכיוון הזה. אולטרה שמרנות לא מובילה לשום מקום. יש צורך ללבן את המחלוקות ולהגיע למסקנות".

שר הדתות מתן כהנא הצהיר כבר בנאום בטקס חילופי השרים כי הוא מעוניין לחולל שינוי: "היהדות הפכה לגורם מקטב של מריבות וויכוחים. היהדות צריכה להיות הגורם המחבר והמאחד. אנחנו נגבש מדיניות, ואני ארצה שדברים יקרו אחרת".

כתבות קשורות

זינוק בתחלואה: 3,161 נדבקים ביום; 217 במצב קשה - 9 נפטרו
שר האוצר איווט ליברמן: "נגייס בלי בושה ח"כים מהמשותפת שיתמכו בתקציב"‎‎
מעמדו של נתניהו בליכוד נחלש? נציגתו לוועדה למינוי שופטים הובסה בבחירות
גורם ביטחוני תוקף את נתניהו: "תמך בברית הגנה עם ארה"ב - אין גבול לציניות"
מכין את הקרקע: בנט כינס את השרים והביא את המומחים שתומכים בהגבלות
שיא יומי מדאיג: 2,441 ישראלים אובחנו מאז חצות כחיוביים לנגיף הקורונה
הפקת לקחים ממבצע שומר החומות: בעיר אשקלון יופעלו שני אזורי התרעה
לקראת ישיבת הקבינט: משרד הבריאות ירחיב את רשימת המדינות האדומות
הכנסת כמרקחה • גפני הוצא מהמליאה, דרעי צלף בבנט: "חתיכת שקרן"
שר הביטחון: איראן מפעילה עשרות כטב"מים בשמי המזרח התיכון
בלב ירושלים: חבלנים נטרלו פצצות מתקופת מלחמת 'ששת הימים'
גפני תוקף שוב את בנט: "אתה לא יודע לעשות כלום, לך הביתה"

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן