"נקוה שאת המילה יהודי לא יעקרו": זעם במפלגות החרדיות על הועדה לדת ומדינה

גפני הגיב על הכוונה לקדם יוזמות בתחום הדת והמדינה. "תהיה מלחמה על קוצו של יוד" • ח"כ בוסו: "מי יהיה חבר באותם וועדות?! הרפורמי גלעד קריב? תמר זנדברג?" • ח"כ מקלב: "בנט ממשיך ומפר את מילתו גם לאחר הבחירות"

כתבות נוספות בנושא:

גזירת המעונות: העימות בין היועמ"ש לשרים ידחה את הכניסה לתוקף?
החשש מהמוטציה החדשה של הקורונה: אלו ההחלטות שהתקבלו
המתווך: כך הוביל דרעי את האופוזיציה לניצחון מתוק על הקואליציה
דיקטטורה: בימינה מאיימים על המתנגדים לחוק של סער נגד נתניהו
 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

 • דווקא אחרי תקופת הקורונה- מחר הכנס שיעזור לך לגייס מתורמים חדשים>>>

  תוכן מקודם

 • ''ההורים הותירו אותנו לבד ברחוב - עברנו חיי סבל נוראיים": הכלה במונולוג מצמרר

  תוכן מקודם

 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

אתמול (רביעי) דווח כי בקואליציה החליטו שתוקם ועדה בתוך משרד הדתות שבו ייבחנו סוגיות נרחבות בנושאי דת ומדינה, בהם בין היתר תחבורה ציבורית ומסחר בשבת. לפי גורם בכיר בממשלה שצוטט ב'ישראל היום', בוועדה ייבחנו גם נושאים שנחשבים נפיצים, אך אלו ייפתרו בהסכמות.

בתגובה לפרסום, תקפו הח"כים החרדים את המהלך. יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני הגיב על הדברים והבהיר כי במפלגתו יעשו הכל כדי לעצור את היוזמות בתחום הדת והמדינה. "תהיה מלחמה על קוצו של יוד. הם לא ידעו רגע של מנוחה, נילחם על כל דבר ובעזרת השם נצליח ונפיל את הממשלה הרעה הזאת".

ח"כ אוריאל בוסו (ש"ס) אמר כי "ניסיונותיה הכושלים של ממשלת השיסוי והכלאיים להצדיק את המחטף וההונאה והשיטה בה היא נרקמה והוקמה, לא יצליחו לטשטש את העובדה המוגמרת של בנט ושותפיו לעקור כל סממן יהודי וכעת מפזרים הצהרות על הקמות ועדות בנושאי דת", אמר.

ח"כ בוסו הוסיף כי "מי יהיה חבר באותם וועדות?! הרפורמי גלעד קריב? תמר זנדברג? בוא נקוה שאת המילה יהודי לא יעקרו. זה יהיה אולי ההשג היחיד שלהם בנושא דת, בנט שם לנגד עיניו מטרה אחת לשבת בכיסא ראש הממשלה. את זה הוא השיג. ואת כל השאר לא נאפשר לו להשיג".

ח"כ אורי מקלב הגיב גם הוא ואמר: "מתברר כי ראש הממשלה לא רק מפר את הבטחות הבחירות שלו, אלא ממשיך בדרך זו ומפר את מילתו גם לאחר הבחירות". לדבריו, "הוועדה נועדה אך ורק 'להלבין' את הפרת הבטחותיו. הסכמות של ועדה זו אינם אלא עיוות ועקירה של הדברים הבסיסים ביותר ליהדות בישראל, שינוי המצב הקיים היום ופריצת הסטטוס קוו הינה הרס השבת, הייחוס והמבנה המשפחתי".

כזכור, אתמול דווח ב'ישראל היום' כי יש כוונה להקים ועדה שתעסוק בהרחבה בנושאי דת ומדינה. זאת אף שבעבר הוצהר כי הסטטוס קוו לא ישונה באופן דרמטי. חלק מהנושאים, דוגמת תחבורה ציבורית בשבת, הם בליבת המחלוקת שבנושאי דת ומדינה. המטרה היא שהוועדה, שתהיה קריאת כיוון לנושא הדת בישראל, תוקם בתוך המשרד לשירותי דת.

גורם בכיר בממשלה אישר כי יש רצון לקדם הידברות והסכמות בנושאים שקשורים למרחב הציבורי בשבת, כפי שנעשה לפני יותר מ־20 שנה על ידי השופטת רות גביזון ז"ל והרב יעקב מדן. האמנה, שמטרתה היתה להסדיר אחת ולתמיד את יחסי הדתיים־חילונים בישראל, ושנחשבה פורצת דרך בזמנה, מעולם לא התקבלה כיוון שנדרשו לה הסכמות רחבות מאוכלוסיות שונות במהותן.

הגורם אמר כי: "לצערנו, אמנת גביזון־מדן לא התקבלה, וכך הגענו למצב שבו אנו נמצאים היום. אם האמנה היתה מתקבלת, לא היתה היום בעיה". לדבריו, אין שום כוונה לפגוע בחרדים, אך יש פתיחות לדון גם בנושאים שנחשבים נפיצים: "אם באמנת גביזון־מדן הצליחו להביא מענה מצוין לתחבורה ציבורית בשבת, ניתן לעשות זאת גם היום. זה צריך 'להיות פתרון הוליסטי ולא מחטף או בשיטת ה'סלמי'. תראה מה קרה בפועל – עשו תחבורה ציבורית בשבת, אפשרו מסחר, וכך קעקעו את כל השבת בישראל. צריך להקים ועדה שתחליט – זה כן וזה לא. יהיה אפשר להגיע להסכמות שיספקו את כולם".

בממשלה מצביעים כדוגמה להבנות על הסכם שנעשה בעיר חריש, שבמסגרתו ראש העיר הדתי והמועצה הדתית הגיעו להסכמות על כך שמרכז העיר יהיה סגור, ואילו הקניון בכניסה לעיר יישאר פתוח: "נרצה לפעול בכיוון הזה. אולטרה שמרנות לא מובילה לשום מקום. יש צורך ללבן את המחלוקות ולהגיע למסקנות".

שר הדתות מתן כהנא הצהיר כבר בנאום בטקס חילופי השרים כי הוא מעוניין לחולל שינוי: "היהדות הפכה לגורם מקטב של מריבות וויכוחים. היהדות צריכה להיות הגורם המחבר והמאחד. אנחנו נגבש מדיניות, ואני ארצה שדברים יקרו אחרת".

כתבות קשורות

גזירת המעונות: העימות בין היועמ"ש לשרים ידחה את הכניסה לתוקף?
החשש מהמוטציה החדשה של הקורונה: אלו ההחלטות שהתקבלו
המתווך: כך הוביל דרעי את האופוזיציה לניצחון מתוק על הקואליציה
דיקטטורה: בימינה מאיימים על המתנגדים לחוק של סער נגד נתניהו
גפני תקף את אלקין: "נכון שאנחנו חרדים אבל לא מטומטמים" • צפו
אדלשטיין הגיש אי אמון: "מתעסקים בבובה בנט ומרצ עושים כעולה על רוחם"
נדחה ערעור הסייען מברקן: "אין מקום להקל בעונשים"
גפני ישתתף בועידה בחסות הקרן שמממנת את הרפורמים בישראל?
ראש העיר החרדי עורר סערה: "בנט טוב יותר למגזר מנתניהו"
מתי מומלץ ללבוש בגדים חמים? • האזינו לתחזית המלאה
באופוזיציה חגגו במליאה: הפסד ראשון לקואליציה במושב הנוכחי • צפו
סביבת גנץ ל'JDN': "חוק הגיוס שהוגש הוא צעד בדרך להשלמת מתווה השירות"
למרות הימים המתוחים: ח"כים מהציונות הדתית הגיעו לביקור בשער שכם
בנט הצביע נגד ייצוג הולם לחרדים - חברי האופוזיציה גרשו אותו מהמליאה
המתמחים נפגשו עם הורוביץ והכריזו: "ניצחנו, סוף לתורנויות של 26 שעות"
ראש ממשלת הודו הזמין את בנט לביקור רשמי ראשון בארצו
הקלות נוספות לעזה, למרות הסתייגות שב"כ: אישור עבודה ל-3,000 עזתים
חוק הגיוס החדש הונח על שולחן הכנסת: "חוק רע הקובע יעדים תוך איומים"

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו