דיווח: בממשלה מגבשים מתווה לפינוי מוסכם של אביתר

Hillel Maeir/Flash90

דיווח: בממשלה מגבשים מתווה לפינוי מוסכם של אביתר

בממשלה מנסים להנמיך את גובה הלהבות סביב פינוי היישוב אביתר • על פי המתווה, תושבי אביתר יעזבו - ואם יתברר שמדובר באדמות מדינה הם יורשו לחזור • גנץ במקדם את הפשרה הבהיר הערב כי דינו של המקום להתפנות
 • "עניה סוערה" העבירו את שמכם לתפילת שר התורה ביום הושענא רבה.

  תוכן מקודם

 • "אמא, מי יברך אותנו בערב יום כיפור?" יתומי משפחת טימסיט מסרבים להינחם

  תוכן מקודם

 • "הם עברו מספיק בחיים, תעזרו לי לשמח אותם" ברכי מתחננת לעזרה

  תוכן מקודם

 • 8 ילדים מבקשים עזרה: נשארנו לבד בלי אמא

  תוכן מקודם

שר הביטחון בני גנץ ובכירים נוספים בממשלה החלו לקדם היום (ראשון) מתווה לפתרון המחלוקת סביב המאחז אביתר. לפי הדיווח ב'חדשות 12', המתווה יאפשר את עזיבתם מרצון של התושבים במקום, מבלי שהמאחז עצמו יפונה.

לפי התכנית החדשה שמקדם גנץ, בשלב הראשון יעזבו תושבי אביתר את המאחז מרצון, במקומם ייכנסו חיילים והמקום יהפוך לבסיס צבאי כשבמקביל תיערך בחינה מדוקדקת בנוגע לזהות בעלי האדמה. אם יתברר שהאדמות שעליהן יושב המאחז הן אדמות מדינה – יורשו התושבים לחזור. כמו כן, בשיחות עם תושבי המקום עלתה דרישה שבמקום יקום גם מוסד חינוכי בתקופה בה הם יעזבו את היישוב.

כזכור, חברי סיעת ש"ס ביקרו הבוקר ביישוב יחד עם ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן. בתום הביקור אמר ח"כ אריה דרעי כי כל חברי סיעתו מביעים תמיכה מלאה באביתר וקוראים לממשלה להביא להסדרת המאחז.

בתגובה לדברי דרעי הבהיר הערב שר הביטחון גנץ כי דינו של המקום להתפנות – הנושא יטופל באופן הרגיש והנחוש ביותר. שר הביטחון גנץ כתב לדרעי: "אין מדובר בפינוי יישוב סדור ובגזירת גורל על משפחות. מדובר בכניסה לשטח, שנעשתה בחסות מבצע שומר החומות, לא בצורה חוקית, וללא כל אישור מהגורמים המוסמכים ודינו של המקום להתפנות."

גנץ הוסיף: "הנושא נמצא בסמכותי שר הביטחון, ובימים האחרונים אני עוסק בניסיון להגיע לפינוי מוסכם. הנושא יטופל על ידי גורמי הביטחון ועל ידי באופן אישי, ובאופן הרגיש ביותר והנחוש ביותר".

גנץ פנה לדרעי וביקש ממנו לא לתת את ידו לעידוד התנהלות של רמיסת החוק: "אני פונה אליך כדמות ממלכתית וכמנהיג מוערך בציבור, וממליץ כי תפנה את מרצך לקרוא לתושבים לציית להנחיות גורמי האכיפה ולהתפנות מהמקום."

יו"ר ש"ס השיב אף הוא במכתב לתשובת שר הביטחון גנץ וכתב: "מן הראוי כי הקבינט כולו ייחשף למידע הרלוונטי ולעמדות המומחים טרם קבלת החלטה קשה ובלתי הפיכה. במסגרת בחינת העניין מן הראוי כי שר הביטחון והממשלה בכללותה ישקלו את חשיבותו הרבה של היישוב היהודי ביהודה ושומרון. חשיבותו הביטחונית והמדינית למדינת ישראל ולעם ישראל בעת זו. וכי אכיפה בררנית היא הפוגעת בשלטון החוק"

עוד הוסיף יו"ר ש"ס דרעי: "אסיים מכתבי בהתייחסות לסיפא שבתשובתך. מאז ומתמיד מפלגת ש"ס נהגה בצורה ממלכתית והתנגדה לכל ביטוי של "רמיסת החוק" כלשונך, על אזרחי המדינה לכבד את החלטות הרשויות הנבחרות גם אם אינם מסכימים עימן. לצד זאת – ולא במקום – על הרשויות הנבחרות להשתדל להיות ראויות לאמון זה ולנהוג במקצועיות, בסבירות וברגישות, בעיקר בנושאים רגישים כבנושא זה".

בתגובה למתווה שהוצע באביתר מוסר יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר : "אמנם הם מבטיחים לבחון את מעמד הקרקע, אבל טיבם של הבטחות חברי הממשלה בראשות בנט ידועות ואיך נדע הפעם, אם זו הבטחה ליבתית או לא. בכל מקרה מדובר במתווה שהוא לעג לרש, בזמן שממשלת ישראל מסדירה אלפי בתי בדואים בנגב, אין שום סיבה שלא יסדירו את היישוב אביתר".

ראש הממשלה נפתלי בנט צפוי להכריע השבוע בעניין – אם פני הממשלה לפינוי מלא כפי שתוכנן בתחילה, או שאכן קיימת כוונה לנסות ולהגיע עם תושבי אביתר לפשרה שתמנע חיכוכים גדולים עם כוחות הביטחון.

כיום מתגוררות במאחז כ-50 משפחות. תושביו טוענים שהוא "שומר על אדמות לאום אסטרטגיות" ומכנים את אי-הפינוי "מעשה ציוני". יוסי דגן, שהעביר את לשכתו להתנחלות מסר לאחרונה: "הממשלה כולה צריכה להתאחד סביב המעשה הציוני של הסדרת הישוב".

כתבות קשורות

מתקפה חריפה: "בנט נתן נאום ריק מול אולם ריק ובזבז מילים ריקות"
בנט נואם באו"ם על הממשלה: "החל כטעות פוליטית והפך למטרה לאחדות"
בשמחת בית השואבה בביתר עילית: חולה קורונה מאומת
אוּשְׁפִּיזִין קַדִּישִׁין: 3 ח"כים מספרים בסוכה של מי היו רוצים להתארח
הבחירות בגרמניה: ניצחון דחוק לסוציאל-דמוקרטיים - "שולץ היה הימור נכון"
רעידת אדמה חזקה בכרתים: דיווח על הרוג אחד ו-9 פצועים • צפו
מנכ"ל משרד הבריאות לבתי החולים: לא ניתן למנוע טיפול רפואי מאדם ללא תו ירוק
גנץ אישר שורת מינויים במטה הכללי: האלוף תומר בר ימונה למפקד חיל האוויר
בשולי העצרת הכללית: בנט נפגש עם שרים מבחריין ואיחוד האמירויות
החל מהיום: לא יבוצעו טסטים לנבחנים שלא יציגו תו ירוק בתוקף או בדיקת קורונה
בחסדי שמים: שיפור במצב הלוחמים שנפצעו קשה ליד ג'נין
אחרי יותר מחודש שלא כונס ובצל הביקורת: קבינט הקורונה יתכנס בראשון
עימותים אלימים וירי חי בדרך לקבר יוסף בשכם: שני לוחמים נפצעו • צפו
בשורה להורים: ילדים מחלימים לא יחוייבו בביצוע של בדיקת אנטיגן
אחרי הגשם בסוכות: מה צפוי בשמחת תורה? • האזינו לתחזית
המבצע הלילי: ב"ה נמנע פיגוע; הכוחות לא איתרו את כל האמל"ח שחיפשו
עם טרקטור על מנוף: בעזה נערכים להריסת בניין שנפגע בשומר החומות • צפו
טירוף: שדד רכב בעיר לוד - הבעלים נתלה על מכסה המנוע • צפו

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו