דיווח: בממשלה מגבשים מתווה לפינוי מוסכם של אביתר

Hillel Maeir/Flash90

דיווח: בממשלה מגבשים מתווה לפינוי מוסכם של אביתר

בממשלה מנסים להנמיך את גובה הלהבות סביב פינוי היישוב אביתר • על פי המתווה, תושבי אביתר יעזבו - ואם יתברר שמדובר באדמות מדינה הם יורשו לחזור • גנץ במקדם את הפשרה הבהיר הערב כי דינו של המקום להתפנות

כתבות נוספות בנושא:

תיעוד מרגש מאיראן: הילדים רקדו בסיום מסכת סוכה • צפו
אהוד ברק עולה למתקפה: "מנדלבליט חלש; אהרן ברק מאכער"
בעקבות הפרת ההגבלות: בוריס ג'ונסון בשפל חסר תקדים
דאגה בסין: התפרצות של האומיקרון בבירה בייג'ינג - רגע לפני החופשה
 • כלה יתומה משחזרת: אני יודעת שהתפילות של אבא שמרו עלי מלמעלה

  תוכן מקודם

 • עדות מזעזעת: "זה שורף את הגוף מבפנים"

  תוכן מקודם

 • שלושת גדולי הרבנים הצטרפו יחד לקריאה דחופה:

  תוכן מקודם

 • קשה בשידוכים? הפרנסה מעיקה? החובות מטרידים? ...התייצבו וראו את ישועת ה'...

  תוכן מקודם

שר הביטחון בני גנץ ובכירים נוספים בממשלה החלו לקדם היום (ראשון) מתווה לפתרון המחלוקת סביב המאחז אביתר. לפי הדיווח ב'חדשות 12', המתווה יאפשר את עזיבתם מרצון של התושבים במקום, מבלי שהמאחז עצמו יפונה.

לפי התכנית החדשה שמקדם גנץ, בשלב הראשון יעזבו תושבי אביתר את המאחז מרצון, במקומם ייכנסו חיילים והמקום יהפוך לבסיס צבאי כשבמקביל תיערך בחינה מדוקדקת בנוגע לזהות בעלי האדמה. אם יתברר שהאדמות שעליהן יושב המאחז הן אדמות מדינה – יורשו התושבים לחזור. כמו כן, בשיחות עם תושבי המקום עלתה דרישה שבמקום יקום גם מוסד חינוכי בתקופה בה הם יעזבו את היישוב.

כזכור, חברי סיעת ש"ס ביקרו הבוקר ביישוב יחד עם ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן. בתום הביקור אמר ח"כ אריה דרעי כי כל חברי סיעתו מביעים תמיכה מלאה באביתר וקוראים לממשלה להביא להסדרת המאחז.

בתגובה לדברי דרעי הבהיר הערב שר הביטחון גנץ כי דינו של המקום להתפנות – הנושא יטופל באופן הרגיש והנחוש ביותר. שר הביטחון גנץ כתב לדרעי: "אין מדובר בפינוי יישוב סדור ובגזירת גורל על משפחות. מדובר בכניסה לשטח, שנעשתה בחסות מבצע שומר החומות, לא בצורה חוקית, וללא כל אישור מהגורמים המוסמכים ודינו של המקום להתפנות."

גנץ הוסיף: "הנושא נמצא בסמכותי שר הביטחון, ובימים האחרונים אני עוסק בניסיון להגיע לפינוי מוסכם. הנושא יטופל על ידי גורמי הביטחון ועל ידי באופן אישי, ובאופן הרגיש ביותר והנחוש ביותר".

גנץ פנה לדרעי וביקש ממנו לא לתת את ידו לעידוד התנהלות של רמיסת החוק: "אני פונה אליך כדמות ממלכתית וכמנהיג מוערך בציבור, וממליץ כי תפנה את מרצך לקרוא לתושבים לציית להנחיות גורמי האכיפה ולהתפנות מהמקום."

יו"ר ש"ס השיב אף הוא במכתב לתשובת שר הביטחון גנץ וכתב: "מן הראוי כי הקבינט כולו ייחשף למידע הרלוונטי ולעמדות המומחים טרם קבלת החלטה קשה ובלתי הפיכה. במסגרת בחינת העניין מן הראוי כי שר הביטחון והממשלה בכללותה ישקלו את חשיבותו הרבה של היישוב היהודי ביהודה ושומרון. חשיבותו הביטחונית והמדינית למדינת ישראל ולעם ישראל בעת זו. וכי אכיפה בררנית היא הפוגעת בשלטון החוק"

עוד הוסיף יו"ר ש"ס דרעי: "אסיים מכתבי בהתייחסות לסיפא שבתשובתך. מאז ומתמיד מפלגת ש"ס נהגה בצורה ממלכתית והתנגדה לכל ביטוי של "רמיסת החוק" כלשונך, על אזרחי המדינה לכבד את החלטות הרשויות הנבחרות גם אם אינם מסכימים עימן. לצד זאת – ולא במקום – על הרשויות הנבחרות להשתדל להיות ראויות לאמון זה ולנהוג במקצועיות, בסבירות וברגישות, בעיקר בנושאים רגישים כבנושא זה".

בתגובה למתווה שהוצע באביתר מוסר יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר : "אמנם הם מבטיחים לבחון את מעמד הקרקע, אבל טיבם של הבטחות חברי הממשלה בראשות בנט ידועות ואיך נדע הפעם, אם זו הבטחה ליבתית או לא. בכל מקרה מדובר במתווה שהוא לעג לרש, בזמן שממשלת ישראל מסדירה אלפי בתי בדואים בנגב, אין שום סיבה שלא יסדירו את היישוב אביתר".

ראש הממשלה נפתלי בנט צפוי להכריע השבוע בעניין – אם פני הממשלה לפינוי מלא כפי שתוכנן בתחילה, או שאכן קיימת כוונה לנסות ולהגיע עם תושבי אביתר לפשרה שתמנע חיכוכים גדולים עם כוחות הביטחון.

כיום מתגוררות במאחז כ-50 משפחות. תושביו טוענים שהוא "שומר על אדמות לאום אסטרטגיות" ומכנים את אי-הפינוי "מעשה ציוני". יוסי דגן, שהעביר את לשכתו להתנחלות מסר לאחרונה: "הממשלה כולה צריכה להתאחד סביב המעשה הציוני של הסדרת הישוב".

הכתבות המעניינות ביותר

הילולת הגה"ק רבי יששכר שלמה טייכטל זצ"ל אב"ד פישטיאן
החזן ניסים סאאל מבצע את היצירה של יוסלה רוזנבלט: אמר רבי אלעזר
איתן כ"ץ בניגון שהלחין אצל חברו ז"ל בבית החולים: "כי א-ל מלך"
החדש של נהוראי אריאלי - "מירוץ הזמן" • צפו בקליפ
האדמו"ר ממבקשי אמונה בביקור אצל האדמו"ר משומרי אמונים אשדוד • תיעוד
ט"ו בשבט בחצר הקודש פיטסבורג • גלריה
חג הנטיעות: מגרעין של אינהלציה ליער של חסד • נטיעה של מעצמה
דברים נפלאים על "ארץ חמדה טובה"
תיעוד: האדמו"ר מקרעטשניף ירושלים בציון הרשב"י
בַּמֶּה אֲבָרֶכְךָ • ראש השנה לאילנות בחצר הקודש אשלג
הרמב"ם היומי • ספר קרבנות הלכות שגגות פרק א' • צפו
השיעור היומי: הרב דוד חבושה • צפו
בכפר הפלסטיני: צעירים חולצו מההצפות באמצעות טרקטור • צפו
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם שֵׁנִי • כותרות העיתונים – ט"ו בשבט ה'תשפ"ב
מטוסי מטען יחומשו: 'פדקס' מבקשת להתקין מערכת נגד טילים על מטוסיה
נתניהו בודק: האם יוכל להישאר יו"ר הליכוד למרות הפרישה?
בניגוד לעמדת הפרקליטות: מנדלבליט שוקל לסגור את התיק של ליצמן
התנאי שמקשה על הסדר הטיעון: הודעה של נתניהו כי לא הייתה רדיפה

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו