Yonatan Sindel/Flash90

מאחורי הקלעים של סערת חוק הדיינים: ברקת היה בנתב"ג והוזעק ברגע האחרון

לחבר הכנסת ניר ברקת הייתה אתמול בלילה טיסה לוושינגטון לטובת פגישות שקבע מראש. באמצע הלילה הוא הוקפץ מנתב״ג להצבעה והפסיד את הטיסה. אחרי ההצבעה קנה כרטיסים חדשים. בדיעבד התברר שהאצבע שלו אפשרה להפיל את חוק הדיינים
 • 8 ילדים מבקשים עזרה: נשארנו לבד בלי אמא

  תוכן מקודם

 • להשקיע נכון ולהגיע מוכנים ליום הדין>>

  תוכן מקודם

 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

 • קיום מצוות שמיטה בהידור: לא שכירות. לא שותפות. בעלות אמיתית!

  תוכן מקודם

סערה של ממש התרחשה הבוקר (חמישי) במליאת הכנסת בשעת ההצבעה על חוק מינוי דיינים של הממשלה החדשה, יו"ר הכנסת מיקי לוי שבטעות הצביע נגד גרמה לכך שההצבעה נפלה ולא עברה, דבר שגרם לשמחה עצומה בקרב במגזר החרדי שהיה מופלה לרעה באם החוק היה עובר.

כעת מתברר כי חבר הכנסת ניר ברקת כבר היה בדרכו לטיסה לארצות הברית אך ברגע האחרון הוא הוזעק בדחיפות למליאה, כאשר בזכות האצבע הזו החוק אכן נפל במליאת הכנסת.

על פי הדיווח של העיתונאית מורן אזולאי לניר ברקת הייתה אתמול בלילה טיסה לוושינגטון לטובת פגישות שקבע מראש. באמצע הלילה הוא הוקפץ מנתב״ג להצבעה והפסיד את הטיסה. אחרי ההצבעה קנה כרטיסים חדשים. בדיעבד התברר שהאצבע שלו אפשרה להפיל את חוק הדיינים.

כזכור, אחר ההצבעה על חוק הדיינים בקריאה השלישית נרשם שוויון 51 בלוח האלקטרוני, בקואליציה הועלו טענות כי נפלה טעות בהצבעה. מליאת הכנסת יצאה להפסקה של עשר דקות לקבלת ייעוץ משפטי, אולם בסופה הוחלט כי החוק נפל. כעת תצטרך הקואליציה לחוקק את החוק מחדש.

לפי טענת הקואליציה, יו"ר הכנסת מיקי לוי טעה בהצבעה וכך הם הפסידו בהצבעה. לוי דורש לשנות את הצבעתו, אך באופוזיציה טענו כי הקואליציה מנסה לגנוב הצבעה. זאת לאחר שהתוצאות הוקראו. לטענתם, הקואליציה ניסתה להכשיר צעד לא חוקי.

לאחר בחינה משפטית ראשונית נקבע כי חוק הדיינים נפל. יו"ר הכנסת מיקי לוי חידש את ישיבת המליאה והכריז שלא ניתן לשנות הצבעה ולכן חוק הדיינים לא עבר, אולם הייעוץ המשפטי יבחן את ההשלכות של הצבעה 51-51, ישיבת המליאה ננעלה.

ח"כ אורי מקלב טוען כעת בבירור המשפטי אצל יו"ר הכנסת כי על פי תקנון הכנסת הצבעתו של לוי תקפה, היות ואחרים היסבו את תשומת ליבו לאחר יותר משני דקות מתום ההצבעה להצבעתו בניגוד לקואליציה, ואם היה טעות, יו"ר הכנסת היה שם לב מיד ומודיע על כך. "אין פה טעות טכנית ותום לב אלא חוסר רצינות בהצבעה", טען הח"כ מיהדות התורה.

החוק נפל לאחר שמליאת הכנסת לא אישרה אותו בקריאה שנייה ושלישית, זאת בתום דיון ממושך ולאחר שנדחו כל ההסתייגויות. כאמור, בהצבעה בקריאה שלישית נרשם שוויון 51, כאשר יו"ר הכנסת מיקי לוי הצביע בטעות נגד במקום בעד. לאחר קבלת ייעוץ משפטי אמר יו"ר הכנסת: "לאור העובדה שלא ניתן לשנות את ההצבעה, ההצבעה שלי, ולא היה רוב בהצבעה בקריאה שלישית החוק בקריאה שלישית לא עבר. הייעוץ המשפטי ייבחן את השלכות התוצאה של 51-51, כרגע החוק לא עבר."

על פי הצעה החוק שנועד להדיר את החרדים מחברות בועדה למינוי דיינים, בוועדה יהיו 13 חברים: שני הרבנים הראשיים לישראל; שני דיינים של בית הדין הרבני הגדול, שייבחר חבר דייניו לשלוש שנים; לפי התיקון שאושר, לממשלה יהיו 3 נציגים בוועדה (במקום שניים כיום): שר המשפטים (שהממשלה רשאית, בהסכמתו, למנות שר אחר במקומו), השר לשירותי דת, וחבר אחר של הממשלה שייבחר על ידה; שני עורכי דין, שייבחרו על ידי המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין לשלוש שנים; לפי התיקון שאושר, יכהנו בוועדה שתי טוענות רבניות (במקום טוענת רבנית אחת כיום), שייבחרו האחת על ידי שר המשפטים והשנייה על ידי השר לשירותי דת, תוך שלושה חודשים ממועד כינון ממשלה חדשה.

בנוסח החוק נקבעו הוראות מעבר שונות, בין היתר, גם הוראה הקובעת כי תקופת כהונתה של הטוענת הרבנית שמונתה לפני כניסתו לתוקף של חוק זה, תסתיים בתוך שנה מיום התחילה של החוק. עם תום כהונתה ימנה השר לשירותי דת טוענת רבנית במקומה.

יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני בירך על הניצחון: "אמרתי כל הזמן שממשלה שקמה במרמה וחותמת על הסכמים קואליציונים שאין להם חלק ונחלה באלוקי ישראל, אין להם סיעתא דשמיא. כך במאבק בנגיף הקורונה וכך עכשיו בחוק הדיינים שנפל. אין סיעתא דשמיא – זו התוצאה!"

חה"כ ד"ר שלמה קרעי מהליכוד הוסיף: "מי שלא מבין למה הפיליבסטרים שלנו חשובים, קיבל היום אינספור דוגמאות. אנחנו מתישים את הקואליציה הרעה הזו והם יפסידו עוד ועוד עד שיפלו בעזרת ה'. אין פשרות".

ח"כ בן גביר בתגובה לנסיון גניבת ההצבעה על חוק הדיינים במליאה: "הממשלה שהוקמה בחטא ממשיכה לנסות לגנוב. יו"ר המליאה מיקי לוי הצביע בטעות אחרי זמן ההצבעה ובניגוד לתקנון. הצבעתו אחרי הזמן גרמה להפסד הקואליציה בהצבעה וכעת מנסים להכשיר זאת במרמה. בושה"

Share on email
שתפו במייל

כתבות קשורות

חיפושים נרחבים: בן 30 נעדר לאחר שנכנס למים בחוף לא מוכרז בכנרת
מתגרה במערב: צפון קוריאה שיגרה טיל בליסטי מרכבת • צפו בניסוי
מחדל הבריחה מהכלא: סוהר הגיע לתא בזמן שהמחבל חפר את המנהרה
ונשמרתם: תוך שעות 3 נפצעו במהלך בניית הסוכה - אחד במצב קשה
משלוח של דלק הגיע ללבנון; צעיר ביצע ירי של טיל RPG לשמחה • צפו
ביום כיפור: לוחמי מג"ב עצרו ערבים שיידו אבנים סמוך לביתוניא
עם תרגול ירי: סיום קורס במנגנוני הביטחון של חמאס בעזה • תיעוד
היסטוריה בחלל: הטיסה הראשונה המאויישת באזרחים המריאה • צפו
בכירים נגד פרויקטור הקורונה: "העבודה במחיצתו לא נעימה"
דרמה בבני ברק: 2 בנייני מגורים פונו מיושביהם מחשש לקריסה • צפו
זביידי לעו"ד: "החיילים היכו אותי מכות נמרצות; שברו לי עצם בלחי ושני צלעות"
"נביא לבחירת דיינים נפלאים": השר מפרסם את הלו"ז בו תתכנס הוועדה למינוי דיינים
בסמוך לגבעת שמואל: נהג שככל הנראה היה שיכור דרס רוכב אופניים למוות
סמוך לכניסת יום הכיפורים: ערבי תושב הרשות ביצע פיגוע דקירה ביפו
ביידן הכריז על ברית חדשה מול סין: ארה"ב ובריטניה יחמשו את אוסטרליה בצוללות
לדון בעסקת חילופי השבויים וההסדרה ברצועה: משלחת מצרית תגיע לעזה וישראל
המחקר החדש מוכיח: המחוסנים במנה שלישית של "פייזר" מוגנים פי 10 מקורונה
משטרת גרמניה עצרה ארבעה חשודים שתכננו לבצע פיגוע בבית הכנסת

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו