יאיר לפיד. צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

אושר בכנסת החוק שמבטיח ללפיד את ראשות הממשלה, האופוזיציה נטשה

ברוב של 61 חברי כנסת אושר לפני זמן קצר חוק הרוטציה, המבטיח ליאיר לפיד את ראשות הממשלה באופן אוטומטי במידה והממשלה תיפול מכל סיבה שהיא שאינה על רקע תקציב המדינה • חברי הכנסת מהאופוזיציה זעמו ונטשו: "זו ממשלה של גנבים"
 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

 • 8 ילדים מבקשים עזרה: נשארנו לבד בלי אמא

  תוכן מקודם

 • "הם עברו מספיק בחיים, תעזרו לי לשמח אותם" ברכי מתחננת לעזרה

  תוכן מקודם

כתבות נוספות בנושא:

על אף מחאות עזות מצד האופוזיציה, הצליחה הקואליציה לאשר ברוב של 61 את חוק הפריטטיות שמאשר למעשה את הרוטציה בין נפתלי בנט ויאיר לפיד בתפקיד ראשות הממשלה.

על פי חוק הרוטציה (תיקון חוק יסוד: הממשלה) שאושר, ובמידה והממשלה נופלת, יאיר לפיד מתמנה לתפקיד ראש הממשלה באופן אוטומטי ללא צורך באישור חדש. החלטה זאת כוחה יפה במידה ונפילת הממשלה לא מתרחשת על רקע תקציב המדינה.

בתום הדיון, שארך למעלה מ15 שעות, ולאחר שנדחו כל ההסתייגויות, מליאת הכנסת אישרה בקריאה שלישית את הצעת חוק-יסוד: הממשלה (תיקון מס' 10) ברוב של 61 תומכים מול שני מתנגדים. במהלך ההצבעות האופוזיציה נטשה את האולם במחאה על כך שלטענתם הקואליציה חרגה ממכסת ההצבעות השמיות כפי שסוכם בוועדת הכנסת במסגרת הפעלת סעיף 98 שקובע את סדרי דיון. בעקבות זאת גם הוסרו ההסתייגויות של חברי הכנסת שלא נכחו באולם.

ההצעה מבקשת להחיל את מנגנון ההצבעה הפריטטי שקבעה הממשלה לגבי מליאת הממשלה גם בוועדות השרים השונות. עוד מוצע לקבוע כי במשרד ראש הממשלה בעת כינון ממשלה ניתן יהיה למנות שני סגני שרים. בנוסף, מוצע לקבוע כי חילופים בין ראש הממשלה וראש הממשלה החלופי ייערכו גם אם הוחלט על התפזרות הכנסת לפני גמר כהונתה, ובעד חוק ההתפזרות בקריאה השלישית הצביעו שני חברי כנסת מהסיעות ששריהן מזוהים כבעלי זיקה לראש הממשלה במועד השבעת ממשלת החילופים; או במידה ולא נתקבל חוק תקציב עד תום התקופה המיועדת לכך לפי חוק-יסוד: הכנסת.

בנט ולפיד במליאה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90.

בדברי ההסבר נכתב: "ממשלת חילופים היא ממשלה שבה מכהנים לסירוגין חבר הכנסת שהרכיב אותה וחבר הכנסת נוסף. ביצוע החילופים הוא יסוד משמעותי בממשלה כזאת, מבחינה ציבורית ופוליטית. שני חברי הכנסת האמורים מושבעים מראש לתפקידיהם, ומועד החילופים אף הוא נקבע ומוצהר מראש בעת השבעת הממשלה, וזאת כדי להבטיח שההחלפה תיעשה בלא צורך בקבלת אמון הכנסת ובלא תלות ברצונו של ראש הממשלה המכהן ראשון לקיים את ההסכמה להחלפה.

כדי להבטיח כי ביצוע החילופים לא יסוכל בדרך של תמיכת חברי הכנסת, שהם חברי סיעות ששריהן היו מזוהים עם ראש הממשלה שכיהן ראשון, בהצעת חוק להתפזרות הכנסת, מוצע לקבוע מנגנון המבטיח כי במקרה כזה יתבצעו חילופים בין ראש הממשלה לבין ראש הממשלה החלופי."

יו"ר ועדת חוקה ח"כ גלעד קריב הציג את ההצעה וציין כי " בהצעת החוק הממשלתית שאושרה בקריאה ראשונה, הממשלה ביקשה גם להוסיף הוראה המונעת מראש הממשלה, ומראש הממשלה לכהן כחבר ממשלה, או לרבות לא רק כראש ממשלה, אלא גם כשר בכל ממשלה אחרת שתוקם באותה הכנסת. אחרי שהוועדה שמעה את עמדתי בעניין, יחד עם עמדות חברי כנסת נוספים שהביעו התנגדות עקרונית לסעיף המוצע, הסכימה הממשלה שלא לקדם תיקון זה, ולהסתפק במגבלה הקיימת כיום, ולפיה ראש הממשלה, וראש הממשלה החלופי מנועים רק מלעמוד בראש ממשלה המוצעת במסגרת אי-אמון קונסטרוקטיבי".

"אני מברך מעל דוכן זה את הממשלה על הסרת הסעיף שהיה מצמצם באופן מוגזם את מרחב הפעולה של האופוזיציה בכנסת, ואני רואה בתיקון זה בין הקריאה הראשונה לבין הקריאה השנייה והשלישית עדות ליכולתה של ועדת החוקה לשקוד על הסדרים מאוזנים במסגרת תיקון חוקי היסוד", אמר קריב.

ח"כ משה גפני: "ראש הממשלה החלופי, לא מאמין לראש הממשלה שמכהן באותו זמן, וכן להיפך. ולכן, מביאים עכשיו חוק לאישור מליאת הכנסת שייתן ביטחון שאחד לא גונב את השני. בכל אופן, זו ממשלה של גנבים, אז צריך שיהיה ביטחון, הרי גנבו את האנשים, גנבו את המצביעים, אז צריך שיהיה ביטחון שאחד לא יגנוב את השני."

ח"כ שמחה רוטמן: "אתם לקחתם את נפתלי בנט שהיה בן ערובה מלכתחילה בממשלה הזאת, בן אדם חסר יכולת ונטול השפעה בממשלה, שכל אחד מחליט והוא חייב לענות "אמן" בעל כורחו, והפכתם אותו לא רק לשבוי מנסור עבאס, לא רק לשבוי של איווט ליברמן, לא רק לשבוי של יאיר לפיד – כל חבר כנסת היום יכול פשוט לא להגיע להצבעה על התקציב ולהעיף את נפתלי בנט מראשות הממשלה. זה החוק שאתם מעבירים עכשיו ונפתלי בנט הולך להצביע על זה."

ח"כ דוד ביטן: "אני הייתי בעד החוק הנורבגי, אבל אני אף פעם לא מוכן ואני לא בעד ששינויים לחוקי יסוד, ייעשו רק כדי לפתור בעיות פוליטיות. אתם רוצים שיהיה חוק נורבגי, תעשו אותו, הציבור יידע שבבחירות גם מקום, לא יודע, 18, ייכנס לכנסת, ויסתכל מי האנשים אבל לא לצורך פתרון בעיות. הליכוד בזמנו בהסכם עם גנץ, לגנץ הייתה בעיה שהוא קיבל יותר מדי שרים, אז הוא היה צריך נורבגי. יכול להיות. אבל זה לא צריך להיות רק לצורך פתרון בעיות פוליטיות. צריכים להיעשות תיקונים עכשיו, וזה צריך לחול רק בכנסת הבאה. ואז יודעים כולם שזה המצב."

ח"כ יריב לוין: "אמר יאיר לפיד דבר אחד שאני בהחלט חותם עליו: "לישראלים מגיע יותר, אנחנו נהיה פה כדי להזכיר להם שאפשר גם אחרת, יש אפשרות אחרת להנהגה אחרת. לא הנהגת שמעניין אותה רק כסאות ותיקים, הנהגה שמחויבת לערכים. מגיע לישראלים הטובים שהבניין הזה יעבוד בשבילם במקום כל הרוטציות". אה, במקום כל הרוטציות, יאיר לפיד, באמת? אתה רציני? ועכשיו אתה ראש ממשלה חילופי הממתין לרוטציה וזו לא היחידה. יש רוטציה בתפקיד שר המשפטים, יש רוטציה בתפקיד שר הפנים, יש רוטציה בתפקיד שר החוץ. איזו חוצפה, באמת, איזו צביעות, איזו עזות מצח."

 

כתבות קשורות

לֵב מְלָכִים וְשָֹרִים: שנה אחת, שני ראשי ממשלה - סיכום שנה של מהפך
סערת בן & ג'ריס העולמית: טקסס מטילה סנקציות; מניית יוניליוור ממשיכה לצנוח
כספים, אמצעי לחימה וציוד צבאי: המשטרה פשטה על כפרים במגזר הערבי • צפו
תעלומה בחופי הים של ישראל: מה גרם לפתיתים של שלג שחור? • צפו
בית הכנסת שבנה האב השכול נשרף; חשד להצתה של ערבים • צפו
תיעוד ממצלמות האבטחה: דאעש בסדרת פיגועים נגד הטליבאן
הקורונה בחופשה? עשרות אלפי ילדים יחזרו למסגרות יום לפני - ללא בדיקות
מחדל הבריחה מכלא גלבוע: אלו חברי וועדת הבדיקה הממשלתית
וְשָׁפַךְ לוֹ קִיתוֹן עַל פָּנָיו: היורה הקדים וירד כבר בתחילת הסתיו • צפו
המגפה משתוללת - שרים בקבינט לא מתכוונים לשנות מדיניות "בגלל הלא-מחוסנים"
נציבת השב"ס למקורביה: "לא אתפטר, לא אהיה שעירה לעזאזל אחרי שנים של הזנחה"
ח"כ דרעי: "אני מזהה רפיון אצל הצעירים בנושא אמונת חכמים"
אחרי הווטו הפרוגרסיבי: בית הנבחרים האמריקני אישר מימון כיפת ברזל לישראל
מדינת היהודים? בעלי מסעדות באילת: "העירייה מערימה קשיים על בניית סוכות"
בדרך להגבלות? קבינט המומחים: "התחלואה גובה מחיר כבד, מתחייב שינוי מדיניות"
הכינו את הסוכה: ירידה בטמפרטורות וגשם • כל הפרטים בתחזית עם אורי בץ
"יש לנו עם שהולך ומת": הקמפיין שמסיר את ה'איתרוג' מבנט • צפו
ליברמן: "סגרים לא עוזרים; עד שמחת תורה לא נוכל להגביל התקהלויות"

תגובה אחת

 1. ממשלה הזויה שעסוקה כל הזמן בשטויות ובהשרדות, הצחוק האוילי של לפיד מגלה את הכל, בושה לשבת בכנסת המטופשת הזאת

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו