צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

גזירות התקציב: הטלת מסים חדשים, גל התייקרויות וביטול הנחות / פרשנות

בנט ואיווט ליברמן מיהרו להוציא הודעות חגיגיות על אישור התקציב, תוך התעלמות מהעובדה שהם הטילו דווקא על העשירונים התחתונים שורה של גזירות כדי להכניס עוד מיליארדי שקלים לקופת המדינה • תכינו את הארנקים, המדינה עומדת לתחוב בהם יד
 • 8 ילדים מבקשים עזרה: נשארנו לבד בלי אמא

  תוכן מקודם

 • "הם עברו מספיק בחיים, תעזרו לי לשמח אותם" ברכי מתחננת לעזרה

  תוכן מקודם

 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

 • "אמא, מי יברך אותנו בערב יום כיפור?" יתומי משפחת טימסיט מסרבים להינחם

  תוכן מקודם

את סקירת הגזירות הכלכליות של הממשלה במסגרת תקציב המדינה וחוק ההסדרים רצינו לפתוח עם אזכור של "תכנית סינגפור" שהציג נפתלי בנט בבחירות, לצד הבטחותיו של איווט – אני לא יעלה מסים במשרד האוצר – ליברמן, אבל בגדול נראה לנו שכולם כבר יודעים שהממשלה המכהנת אלופה בהפרת הבטחות בצורה בוטה, ולכן נסתפק בכך.

גם לא נעסוק ברפורמה המסוכנת המבקשת לקעקע את עולם הכשרות שהוכנסה לתוך חוק ההסדרים כביכול ומדובר ברפורמה כלכלית ולא בניסיון להשפיע על נושאי דת ומדינה, אלא נעקוב רק אחרי הגזירות הכלכליות.

איווט ליברמן, יליד ברית המועצות ובוגר הקומוניזם, הבהיר כי לא מדובר בגזירות אלא בשינוי סדרי חשיבה. כמי שהתחנך על הגישה הסוציאליסטית הקיצונית, הוא סבור כי יצליח לחנך את אזרחי ישראל באמצעות תחיבת ידה הארוכה של המדינה לארנקים הפרטיים של האזרחים.

כך, לדוגמה הוא מסביר את המסים שהטיל על שתיה מתוקה בכך שהדבר מסכן את בריאות השותים ומעמיסה על מערכת הבריאות. המס על חד פעמי? בכלל משיקולים של שמירה על כדור הארץ. ייקור תעריפי החשמל? אנרגיה ירוקה. העלאת הארנונה? פתרון מצוקת הדיור. משקאות אלכוהוליים, כנראה מסכנים את האלקטורט שלו ולכן לא מסכנים את בריאות השותים. מה הנימוק לייקור התחבורה הציבורית? תעזרו לאיווט בבקשה למצוא תירוץ אידיאולוגי נהדר.

כמה זה יעלה לנו? ובכן, בעקבות המס על שתיה מתוקה, כולל משקאות כמו זירו, יעלה את המחיר בין 1.61 עד 2.89 ש"ח לכל ליטר משקה, תלוי בכמות הסוכר. כך, מחיריהם של חלק גדול מבקבוקי השתייה המתוקה יוכפלו – היישר לקופת המדינה.

המס על חד פעמי יביא להכפלה (!) של כל מוצר. מסים אלו, גם על השתיה המתוקה וגם על החד פעמי, יפגע קודם כל בעשירונים התחתונים, אלו שאין להם כסף להניח על השולחן בקבוקים יוקרתיים, ומשתמשים בחד פעמי בשל העובדה שמדובר במשפחות ברוכות ילדים.

מס נוסף, שלא ייכנס ישירות לקופת המדינה אלא לרשויות המקומיות, נמצא בהגדלת שיעור הארנונה בסכום של 15%. שוב, פגיעה רק בשכבות החלשות שכן במקביל, הארנונה לעסקים תופחת משמעותית.

בנוסף, יש מס חדש על "פליטת פחמן", שם נחמד לשמירה על כדור הארץ שלנו, אך בפועל יביא לייקור תעריפי החשמל בסכום נוסף של שלושים אחוז, וזאת אחרי שנים של ירידה במחיריהם בזכות הוצאת הגז מהים על ידי ממשלות נתניהו.

וזה לא הכל. לייקור תעריפי החשמל תהיה השפעה רוחבית שתייקר את כלל המוצרים במשק, שכן מרבית צריכת החשמל בישראל – בתעשייה ובמפעלים, שכמובן יגלגלו את ייקור העלויות שלהם על הצרכן שייאלץ לספוג זאת מכיסו.

שנמשיך? ובכן, אם תיכנסו לערים צפופות כמו תל אביב בשעות העומס, תשלמו 'מס גודש' של 25 ש"ח. הנה, סוף סוף, מס על העשירונים העליונים שיביא לעידוד השימוש בתחבורה הציבורית. אבל לא, רגע, יש גם ייקור בתחבורה הציבורית.

אם עד היום קיבלתם הנחה הנעה בין 25% עד 50% כאשר הטענתם את כרטיס הרב קו שלכם, משרד האוצר של איווט ליברמן מבקש לבטל את ההנחה, ולפגוע שוב בשכבות הכי חלשות, הנאלצות לנסוע בתחב"צ ואין ברשותם רכב פרטי. אם הם בעד תחבורה ציבורית או נגד? לא משנה. העיקר עוד כסף מכיס האזרח לקופת המדינה.

וכמובן, גזירת המעונות הייעודית רק נגד המגזר החרדי, במסגרתו פוגע איווט ליברמן, בחסות נפתלי בנט ויאיר לפיד בילדים קטנים, שלא יזכו לשהות במעונות יום מפוקחים, רק בגלל העובדה שאביהם יושב ולומד תורה.

ואלו רק הגזירות שפורסמו. האם ישנם עוד סעיפים המסתתרים להם בין מאות העמודים שקיבלו השרים לעיונם עם גזירות נוספות על הציבור? מסתבר שכן. כך או אחרת, תכינו את הארנקים. בקרוב הם יצטמקו בחסות ממשלת השינוי. תחושה של סינגפור, לא?

כתבות קשורות

לומדת יראתך: הגרא"י קוק במסע חיזוק באחיסמך
אשדוד החרדית מתכוננת להופעת האדמו"ר מויז'ניץ לחוג את שמחתה של תורה
סוכות בחצר הקודש קאזניץ • תיעוד
אושפיזא דמשה אצל האדמו"ר משאץ ויז'ניץ • תיעוד
הרמטכ"ל על מבצע המעצרים: "אלו פיגועים שיכלו לצאת לירושלים ולכל מקום אחר"
נקודה פנימית לחג הסוכות • המגיד הירושלמי רבי אשר דרוק • צפו
"אור ירוק" מהשב"כ וירי מטווח קצר מאוד: פרטים חדשים על מבצע המעצרים ביו"ש
"מרכז האש": מהמודיעין ועד לחיסולים • מוקד העצבים של 'שומר החומות'
יוסֵף אוּשְׁפִּיזִי עִילָאִי • עריכת השולחן לכבוד האושפיזין בחצה"ק דאראג
לְמַעַן רַחֲמֶיךָ הָרַבִּים • האדמו"ר מזוטשקא בנענועים
שר הבריאות: "מי שלא מתחסן נגד הקורונה ומסרב לקבל טיפול זה דבר שקשה לקבל"
דַּלֹּתִֽי וְלִֽי יְהוֹשִֽׁיעַ • האדמו"ר מווערצקי בנענועים
אוֹצְרוֹת הַחֵן • הושענא רבא ושמחת תורה • מתורת רנ"ג ויינטראוב זצ"ל
דיווח: בצבא בודקים אפשרות שהלוחמים שנפגעו הלילה באזור ג'נין נפצעו מאש צה"ל
נתוני "משכורת הנטו": זן הדלתה השפיע על שוק התעסוקה בחודש אוגוסט
לְהִתְעַנֵּג • מיוחד: כל עלוני שמחת תורה להורדה ולהדפסה
למה הנשים פטורות ממצות סוכה • הרב פנחס זביחי • צפו
הותר לפרסום: קצין צה"ל ולוחם מיחידה מיוחדת נפצעו הלילה במבצע בשומרון

תגובה אחת

 1. במקום לבכות על גזרות ולשלם מס לאבס, כדאי לעשות מחנה מאוחד של כל מפלגות דתיות, ואז לא יצטרך לא לטובתם של מרכז או שמאל. בגלל פירוד בין הדתיים חוגגים עלינו, וחבל.

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו