Yonatan Sindel/Flash90

חשד להצתה בשריפה סמוך לירושלים; מתקרבים לשליטה על האש • צפו

בעקבות שריפה שפרצה ליד היישוב שורש הסמוך לירושלים תושבים ביישוב פונו מבתיהם, בעוד צוותי כיבוי אש בסיוע שישה מטוסי כיבוי, פועלים במקום לכבות את השריפה. השריפה פרצה בשעה 11:00 אך טרם הושגה שליטה באש • מתעדכן
 • 8 ילדים מבקשים עזרה: נשארנו לבד בלי אמא

  תוכן מקודם

 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

 • "אמא, מי יברך אותנו בערב יום כיפור?" יתומי משפחת טימסיט מסרבים להינחם

  תוכן מקודם

 • "הם עברו מספיק בחיים, תעזרו לי לשמח אותם" ברכי מתחננת לעזרה

  תוכן מקודם


שריפה גדולה פרצה היום (שלישי) ליד היישוב שורש הסמוך לירושלים. תושבים ביישוב פונו מבתיהם, בעוד צוותי כיבוי אש בסיוע שישה מטוסי כיבוי, פועלים במקום לכבות את השריפה. חלקים בכביש 1 נחסמו לתנועה ויצרו עומסי תנועה באזור.

נציב הכבאות רב טפסר דדי שמחי אמר ל'כאן חדשות' כי "מקור השריפה בהרי ירושלים הוא לא בגלל מזג האוויר". מפקד מחוז ירושלים בכבאות, טפסר ניסים טוויטו, הוסיף: "כ-60 משפחות פונו בשורש, האש מאיימת על תחנת הדלק במחלף שואבה. תחנת הדלק והמרכז המסחרי פונו".

אחר הצהריים עדכנו מכיבוי האש כי מתקרבים לשליטה בשריפה בשורש-שואבה. כוחות הכיבוי מתמודדים בשעה זו עם שריפות בחמישה מוקדים עיקריים, ארבעה באיזור שורש ואחד בכניסה לעיר- תור סיני. השריפה באזור כביש 1 בשליטה, באזור מחלף שורש האש התחדשה. הלחימה מתקיימת מאז שעות הבוקר בארבע הגזרות: שואבה, שורש, תחנת הדלק וכביש 1 במוקדי אש ספורדיים הנדלקים מחדש אחת לכמה זמן.

במקביל עוסקים כוחות הכיבוי בכיבוי סופי של מוקד השריפה בעמק הארזים- תור סיני. קרוב לעשרה צוותים פעלו במקום בסיוע שני מטוסי כיבוי. בסך הכל פעלו היום בשטחים המדוברים קרוב לארבעים צוותים, 12 מטוסי כיבוי ומסוק חוזי. אליהם הצטרפו גורמים מסייעים מקק"ל, רט"ע ופקע"ר. הם נלחמו בשריפה שכילתה למעלה מ-300 דונם של חורש טבעי.

טפסר ניסים טויטו, מפקד מחוז ירושלים אמר: "מאז שעות הבוקר נלחמו לוחמי האש בעוז באש שהשתוללה בגזרה רחבת היקף ובעוצמה רבה באיזור שורש-שואבה. בחסות מזג האוויר הקיצון שהתאפיין בנתונים מטאורולוגיים חסרי תקדים בעוצמתם".

על סיבת הדליקה הוא אמר כי "טרם ברורה סיבת הדליקה אבל דבר אחד ברור, האש ניצתה במעשה ידי אדם, אם במזיד או ברשלנות. למי שטרם הפנים זאת אנו ניצבים בפתחו של עידן אקלימי חדש ומסוכן, זהו לא עוד איום הנראה הרחק באופק, לשונות האש כבר מלחחות את שערינו". לדבריו, "בעונה הזו של השנה בה המוני בית ישראל ממלאים את אתרי הטבע, הפארקים והגנים הלאומיים אני קורא לכולם להקפיד במשנה זהירות שלא להדליק אש גלויה בשום מקום ולנהוג באחריות. רק בעזרת הציבור נזכה לקיץ נקי משריפות ואסונות".

תחילה נמסר מכבאות והצלה כי, סמוך לשעה 11:00 נתקבל דיווח במרכז השליטה המחוזי על שריפת יער המתפתחת באיזור שורש שואבה. בשל כך, פונו בתי מגורים הנמצאים בקרבת קו האש בשל הסכנה עד כה פונו קו המגורים הראשון ביישוב שואבה בשל סכנה הנשקפת מהתקרבות הלהבות לכיוונם. בהמשך עדכנו במשטרה כי החל פינוי הבריכה ביישוב שורש. בנוסף, בחניון הסמוך ליישוב חולצו מס' אוטובוסים של תלמידים שהיו בטיול במקום, ללא נפגעים.

בשל השריפה ולבקשת כוחות הכיבוי, חברת החשמל ניתקה את הקו המזין את היישובים, כדי למנוע סכנת התחשמלות לתושבים ולכוחות ההצלה והכיבוי. נציגי חברת החשמל נמצאים בחפ"ק שנמצא בשטח ועוקבים מקרוב אחר האירוע.

כמו כן, בעקבות השריפה נחסמו כבישים רבים באזור בהם כביש 1. לפי העדכון האחרון של המשטרה, נכון ל-14:14, כביש 395 המחבר בין כביש 38 לצובה, נסגר לתנועה וקיים עומס תנועה כבד באיזור. וכביש 1 לכיוון ת"א נפתח לתנועה. התנועה מופנית לכביש 443. כמו כן נפתח לתנועה כביש 1 מנווה אילן למערב.


הערכת מצב בראשות סגן מפקד מחוז ירושלים במשטרה, תנ"צ דני לוי, בהשתתפות נציגי המועצה האזורית מטה יהודה וכוחות החירום וההצלה השונים בחפ"ק שנפתח כבר בתחילת האירוע.

נער כבן 16 פונה לצורך קבלת טיפול בידי גורמי רפואה בעקבות שאיפת עשן. במד"א עדכנו שצוותי מגן דוד אדום בגזרת ירושלים שפועלים בשיתוף פעולה מלא עם כלל כוחות הביטחון מאבטחים רפואית את פעולות הכיבוי וערוכים בכוננות גבוהה להעניק טיפול רפואי במידה ויהיו נפגעים. כמו כן 2 האוטובוסים לטיפול נמרץ של מד"א אשר יכולים במידת הצורך ולטפל ולפנות עשרות מטופלים בדרכם לירושלים.


צילום: כב"ה ירושלים


צילום: תיעוד מבצעי מד"א


צילום: אמיר בילו, חברת החשמל.

כתבות קשורות

תיעוד נדיר: מרן שר התורה בשמחת חג עם מקורבו הגר"נ חפץ • צפו
וּשְׁאַבְתֶּם מַיִם בְּשָׂשׂוֹן • שמחת בית השואבה בחצה"ק בעלזא
היסטוריה בקריית ויז'ניץ: מרן ראש הישיבה מסר שיחת חיזוק בשפת האידיש • צפו
לֵב מְלָכִים וְשָֹרִים: שנה אחת, שני ראשי ממשלה - סיכום שנה של מהפך
סערת בן & ג'ריס העולמית: טקסס מטילה סנקציות; מניית יוניליוור ממשיכה לצנוח
כספים, אמצעי לחימה וציוד צבאי: המשטרה פשטה על כפרים במגזר הערבי • צפו
חֲסִידִים וְאַנְשֵׁי מַעֲשֶׂה הָיוּ מְרַקְּדִין • שמחת בית השואבה בחצה"ק תולדות אהרן
תעלומה בחופי הים של ישראל: מה גרם לפתיתים של שלג שחור? • צפו
בית הכנסת שבנה האב השכול נשרף; חשד להצתה של ערבים • צפו
בגלל תקיפת עורב: גוגל הפסיקה את משלוחי הרחפנים • צפו
להקת 'פיי דליד' מחדשים את קרליבך: "הרחמן הוא יקים לנו את סוכת דוד"
תיעוד ממצלמות האבטחה: דאעש בסדרת פיגועים נגד הטליבאן
הקורונה בחופשה? עשרות אלפי ילדים יחזרו למסגרות יום לפני - ללא בדיקות
מחדל הבריחה מכלא גלבוע: אלו חברי וועדת הבדיקה הממשלתית
וְשָׁפַךְ לוֹ קִיתוֹן עַל פָּנָיו: היורה הקדים וירד כבר בתחילת הסתיו • צפו
לְהַקְבִּיל פְּנֵי רַבּוֹ • הקבלת פני רבו אצל הגרמ"ש אדלשטין
תחת גשם זלעפות: חג הסוכות בבירת רוסיה
המגפה משתוללת - שרים בקבינט לא מתכוונים לשנות מדיניות "בגלל הלא-מחוסנים"

תגובה אחת

 1. למה לא מודיעים לערבים המציתים שזו כבר מדינה שלהם, והם מציתים את השריפות לעצמם, עוד מעט לא יוכלו לתת להם את ה53 מיליארדים

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו