בדרך להגבלות חדשות? קבינט המומחים:

Yonatan Sindel/Flash90

בדרך להגבלות? קבינט המומחים: "התחלואה גובה מחיר כבד, מתחייב שינוי מדיניות"

בדיון טענו המומחים כי לא ניתן לסמוך יותר על מבצע החיסונים: "תפיסה עתידית של חיסונים כמענה בלבדי נושאת בחובה סיכון יתר" • בהמשך ציינו כי "אנו עלולים להגיע לאירועים קשים של צורך בתיעדוף צעירים הנזקקים לטיפול קריטי"

כתבות נוספות בנושא:

סוריה: דיווחים על תקיפה ישראלית באזור קוניטרה - לראשונה מאז פגישת בנט-פוטין
ניסיון הפיכה בסודן: ראש הממשלה במעצר בית, שרים ובכירים נעצרו
מזג אוויר יציב; בהמשך השבוע - חם מהרגיל • האזינו לתחזית עם החזאי אורי בץ
האנרכיה בבאר שבע: שודדים רוקנו את חנות התכשיטים - "בגלל הממשלה" • צפו
 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

 • ציפרלקס? יתכן ומגיע לך הרבה כסף!

  תוכן מקודם

 • אובחנה עם OCD וקיבלה 59,000 שקל! / אובחן עם דיכאון וקיבל 52,000 שקל!

  תוכן מקודם

 • מתמודדים עם בעיה רפואית? מגיע לכם כסף! / מתמודדים עם מגבלה נפשית? מגיע לכם כסף!

  תוכן מקודם

קבינט המומחים המייעץ לממשלה התכנס אתמול (רביעי) והמליץ על שינוי מדינויות במטרה להקטין את התחלואה. לפי ההמלצות החדשות, יבוצע שינוי במתווה החינוך והתו הירוק יעודכן. כמו כן ממליצים המומחים להטיל מגבלות התכנסות באירועים, להנגיש את החיסונים ל-800,000 בוגרים ובני נוער שלא התחסנו במנה הראשונה, ולקיים תוכנית להשקעה במערכת הבריאות.

המומחים הסבירו כי "היקף התחלואה המתמשך בחודש האחרון גובה מחיר כבד בנפש, למרות התקווה לירידה בתחלואה בזכות מבצע החיסונים, לא ניתן ולא סביר להמשיך במסלול הקיים, ומתחייב שינוי מדיניות לתקופת הביניים עד אשר תוכח ירידה משמעותית ומתמדת בתחלואה הקשה".

קבינט המומחים הציג בהתחלה מספר אסטרטגיות אפשריות כמו מיגור, בלימה וספיגה של המגפה והמליץ לדבוק באחת מהן. לטענת המומחים, הממשלה בחרה באפשרות ביניים – מדיניות 'ספיגה' לפרק זמן לא מוגבל, כמעט ללא מאמץ מרכזי לבלימה והקטנת ההדבקות

עוד אמרו המומחים כי במקרה של הגעה לרף הגבוה של החולים הקשים, הממשלה חזרה למאמצי בלימה, אך כפי שהתריעו מראש שיטה זו איננה יעילה. "סדרה ארוכה של כלים קריטים לבלימה (כלים הממוקדים בנדבקים וסביבתם כגון חקירה אפידמיולוגית, זיהוי מוקדם, בידוד מוקפד ואכיפתו) אינם ישימים עוד בשלב בו יש 8,000 ל-10,000 נדבקים ביום. מערכי הבלימה לא עומדים כעת במשימה – ומגוון האפשרויות מצטמצם למשפחת הכלים הלא-סלקטיביים אשר מטיבם פוגעים יותר בכלכלה ופחות מקובלים על הציבור", מסרו.

"כמסקנה לטווח הבינוני ולאחר הגל הרביעי – גישה זו של ניהול לפי קשים עד לשלב מאוד מתקדם – מסוכנת, והגישה המפעילה טווח כלים רחב יותר (תו ירוק, מגבלת התקהלות) בשלב מוקדם יותר – היא הנכונה במבט עתידי לאור לקחי הגל הרביעי עד כה". עוד הוסיפו: "תפיסה עתידית של חיסונים כמענה בלבדי נושאת בחובה סיכון יתר – ויש לשלב כלים נוספים הן בתגובה כעת והן במדיניות המוכנות לאירוע הבא".

בהמשך הם התייחסו למתווה החינוך וטענו כי יש לגבש מתווה חדשה המתבסס על בדיקות ללא בידוד רק לאחר שתתברר המשמעות של הצעד מבחינת הדבקות בפיילוטים בהיקף מספק. "באוכלוסיה בה בתי הספר נותרו פתוחים – במגזר הערבי, נצפית עלייה משמעותית מתמדת במהלך השבועות האחרונים בעיקר בגילאי בית הספר. כך אירע גם בחברה החרדית סביב א' אלול. מגמה דומה אם תתרחש עם פתיחת בתי הספר בסוף החודש עלולה להביא לחידוש העלייה בתחלואה, ומכיוון שכבר כעת מתקשים לתת טיפול מיטבי לכל החולים הנדרשים לטיפול נמרץ ואקמו, אנו עלולים להגיע לאירועים קשים של צורך בתיעדוף חולים צעירים הנזקקים לטיפול קריטי – בקורונה ובמחלות השגרה. מאידך, אנו כמובן רואים חשיבות רבה לפתיחת בתי הספר כתחום בתיעדוף גבוה לעומת פעילויות אחרות. לכן מתווה נכון הוא כה קריטי".

לסיום התייחסו לחיסון הילדים ואמרו: "החיסון עומד בפתח וסביר שיאושר בשבועות הקרובים ב-FDA .יש להתחיל כבר כעת בהכנת מערך ההסברה לציבור, שכן המדובר ברכיב מפתח בהפסקת מעגל הקסמים של הדבקות בבתי הספר והדבקה נגזרת של בני משפחה מבוגרים".

הדיון נערך על רקע נתוני התחלואה הקשים וכן העומס על מכשירי האקמו, שפוגע כבר בחיי החולים ובאיכות הטיפול. המומחים שהשתתפו בדיון: פרופ' רן בליצר, פרופ' נחמן אש, ד"ר שרון אלרעי פרייס, פרופ' ארנון אפק, פרופ' נדב דוידוביץ', ד"ר ליה מורן-גלעד, פרופ' סלמאן זרקא, יורם חמו, ד"ר בעז לב, ד"ר עדי ניב-יגודה ופרופ' גליה רהב.

כתבות קשורות

סוריה: דיווחים על תקיפה ישראלית באזור קוניטרה - לראשונה מאז פגישת בנט-פוטין
ניסיון הפיכה בסודן: ראש הממשלה במעצר בית, שרים ובכירים נעצרו
מזג אוויר יציב; בהמשך השבוע - חם מהרגיל • האזינו לתחזית עם החזאי אורי בץ
האנרכיה בבאר שבע: שודדים רוקנו את חנות התכשיטים - "בגלל הממשלה" • צפו
סדקים בקואליציה - הזעם במרצ: "ממשלת ימינה לא סופרת אותנו"
"כאבי הבטן שלה הם אחיזת עינים" - שקד: "כל עוד הממשלה עובדת היא תמשיך"
בעל האישה ש'נרצחה במחלקת הקורונה': "היא לא נדבקה - לא רצו למסור כלום"
30 מיליארד לתוכנית המזוהה עם תנועת טרור עולמית - שינוי השם שמנע מבוכה מבנט
הבנייה בהתנחלויות - מרצ: "סכנה לקיום הממשלה"; כמה דירות לחרדים?
הממשלה אישרה: 2.5 מיליארד ש"ח ל"מערכה לאומית" לטיפול בפשיעה בחברה הערבית
פתח תקווה: גז פלפל הותז לעבר מתפללים בבית כנסת; 3 נפגעו - אישה נעצרה
"נרצחה במחלקת הקורונה": הכיתוב על המצבה שעורר סערה
רומסים כל דבר שבקדושה: הממשלה אישרה 40 מיליון שקלים לרפורמים
הרמטכ"ל לשעבר הסביר: "טעמים פוליטיים מעיבים על פעולות צה"ליות"
הרעלה גדולה וחמורה: 9 נשרים נמצאו מתים בשטח • צפו בתיעוד
3,144 יחידות דיור: שר השיכון הודיע על בנייה ביהודה ושומרון
לאחר האיומים: ועדת השרים אישרה את "חוק החשמל" של הח"כ מרע"מ
סגן השר נגד פתיחת קונסוליה במזרח ירושלים: "האמריקנים מבינים את המורכבות"

תגובה אחת

 1. חבורת "המומחים" שאחראית על הכישלון הקולוסאלי בהתנהלות מול מגיפת הקורונה. לו אני ראש הממשלה, הייתי מחליף את רובם, ובייחוד את בליצר ואלרועי-פרייס הנגועים לכאורה בניגוד עניינים לא פשוט מול חברת "פייזר"…

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו