Hadas Parush/Flash90

מחקר עומק: רפורמת ההרס של כהנא תעלה לצרכני הכשרות מיליונים

ב'כושרות' מסבירים שהקמת מערך שלם של מפקחים, מנהלים, אנשי מנהלה וטכני - ובמקביל גם לייצר רווחיות והורדת מחירים בתחום - הוא ניסיון עקר, בעיקר בהתבסס על המציאות הקיימת ובה גופים פרטיים פעלו ופועלים מבלי לייצר רווחיות

כתבות נוספות בנושא:

ציון דרך עגום: כ-8,000 נפטרים מקורונה מפרוץ המגפה • כל הנתונים
אימה בחיפה: גבר כבן 70 נפגע מחזיר בר - מצבו בינוני
"קצב התחסנות איטי בבוסטר": במשרד הבריאות חוששים מגל חמישי בחורף
תרגיל ה-Blue Flag: חיל האוויר הגרמני ביצע מטס בשמי הארץ • צפו
 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

 • דווקא אחרי תקופת הקורונה- הכנס שיעזור לך לגייס מתורמים חדשים>>>

  תוכן מקודם

 • ''ההורים הותירו אותנו לבד ברחוב - עברנו חיי סבל נוראיים": הכלה במונולוג מצמרר

  תוכן מקודם

 • הכירו את "הנשר" שיעזור לכם לצאת מתקופת הגיוס הקשה- כנס חובה

  תוכן מקודם

ארגון 'כושרות', המייעץ ומלווה גופים עסקיים ופרטיים ונותן מענה לציבור הרחב בתחום הכשרות באופן מקצועי ובלתי תלוי, יוצא במהלך הסברה רחב בנושא רפורמת הכשרות של משרד הדתות. הרפורמה, שהוצגה לפני כחודשיים על ידי השר מתן כהנא, מבטיחה לפתוח את תחום הכשרות לתחרות, לגרום להכנסת גופים עסקיים לשוק פיקוח הכשרות ועל ידי כך להוזיל את מחירי הכשרות.

בקמפיין, מדגימים ב'כושרות' כיצד הרפורמה, במתכונתה הנוכחית, תשפיע על חייהם של למעלה מ-70% מהישראלים שצורכים כשרות. לדבריהם, המהלך הזה עתיד לייקר את היומיום של מיליוני ישראלים: בשניצליה בה הם קונים ארוחת צהריים, במסעדה האהובה ובבתי המלון בהם הם נופשים.

ב'כושרות' עשו בשבועות האחרונים עבודת עומק בכדי להבין האם רפורמת הכשרות שהציג המשרד אכן תגרום לירידת מחירים ולהתייעלות התחום, והגיעו למסקנה ברורה: לא.

את המחקר הם כינסו לתוך נייר עמדה מעמיק הכולל נספח כלכלי מפורט, שאותו הם עתידים לשלוח לחברי הכנסת והשרים על מנת שיקבלו תמונה שלמה ככל הניתן לפני הדיונים וההחלטה על הרפורמה.

ב'כושרות' מסבירים כי כל המהלך של משרד הדתות מתבסס על גופים פרטיים שעל הנייר אמורים להתחרות ביניהם ולנפק מחירים זולים, אך לדברי אנשי הארגון מדובר בגופים עסקיים שיחפשו רווחיות נטו. ב'כושרות' מסבירים שהקמת מערך שלם של מפקחים, מנהלים, אנשי מנהלה וטכני – ובמקביל גם לייצר רווחיות והורדת מחירים בתחום – הוא ניסיון עקר, בעיקר בהתבסס על המציאות הקיימת ובה גופים פרטיים פעלו ופועלים מבלי לייצר רווחיות או מערכת יעילה שמשפרת ומוזילה את המחיר לצרכן.

בנייר העמדה מופיע למשל כמה עולה היום לבעל עסק ממוצע אגרת הכשרות מהרבנות (בין 500-1300 ש"ח לשנה) לעומת אותה אגרה, רק מגוף פרטי (1500 ש"ח לחודש), לא כולל שכר המשגיח, שכיום תחת הרבנות עולה כ-37 ש"ח כשלדוגמא תחת "כשרות" 'צהר' הוא עולה למעלה מפי 2 ועומד על 73 ש"ח לשעה.

"הרפורמה הזו הולכת לייקר את עלות הכשרות במאות אחוזים", מסביר תומר בן צבי, מנכ"ל 'כושרות', "מספיק להסתכל מה קורה כבר היום. תאגידים עסקיים גובים מחירי פיקוח כשרות יקרים בהרבה מהרבנות (גם בבד"צים וגם בצהר, להבדיל), וישנם גופים אלטרנטיבים לא יעילים ולא רווחיים שנאלצים לפנות לתרומות כדי לכסות את ההוצאות הרבות בהפעלת מערכת כשרות ארצית".

"ברור לכולנו שהכנסת גופים עסקיים פרטיים תוביל בהכרח גם למצב של ריבוי-כשרויות לעסקים", אומר בן צבי, "כל לקוח יחליט איזה גוף כשרות הכי מתאים לו, ובתי העסק ייאלצו לעבוד עם כמה כשרויות שונות. אגב, בדיוק מהסיבה הזו מבקר המדינה התנגד לתחרות בכשרות".

בנוסף, לפי הרפורמה שהציג השר, אין כל יכולת אכיפה להונאה בכשרות, שכן בית עסק שיתפס עם בעיית הונאה בכשרות יעבור מידית לתאגיד עסקי אחר, כשלאף אחד מבין הצדדים לא יהיה שווה לפרסם את בעיית הכשרות שנתגלתה. "זה כבר ממש יכול להגיע להונאה עבור צרכני הכשרות" מלין בן צבי.

"נדמה שמשרד הדתות כלל לא עשה עבודת מחקר מקיפה ובדיקה מעמיקה לפני שיצא עם הרפורמה הזו. הבדיקה שלנו הראתה מהרגע הראשון שהמהלך הזה רק יייקר את תחום הכשרות, אז לא מובן כיצד המהלך הזה לא הבהב כנורה אדומה בוהקת לאנשי המשרד ולשר כהנא?" תוהה בן צבי. "איך יוצאים לרפורמת ענק שתשפיע על כל אדם צורך כשרות בישראל, בלי לעשות את הבדיקה הבסיסית כמה עולה כשרות מהרבנות וכמה עולה כשרות מתאגידים עסקיים? אם הם היו בודקים יתכן והרפורמה לא היתה מגיעה לעולם", מבהיר בן צבי.

כתבות קשורות

ציון דרך עגום: כ-8,000 נפטרים מקורונה מפרוץ המגפה • כל הנתונים
אימה בחיפה: גבר כבן 70 נפגע מחזיר בר - מצבו בינוני
"קצב התחסנות איטי בבוסטר": במשרד הבריאות חוששים מגל חמישי בחורף
תרגיל ה-Blue Flag: חיל האוויר הגרמני ביצע מטס בשמי הארץ • צפו
קריית מוצקין: רוכב אופניים חשמליים נהרג מפגיעת רכב
בר-לב תמך בשיתוף הפעולה עם הוואקף הירדני ועורר זעם בקואליציה
"נמנעה התפשטות למבנה הישיבה": שריפת גדולה סמוך לישיבה באור יהודה
ירידה בטמפרטורות וגשם • האזינו לתחזית מזג האוויר עם אורי בץ
"התמיכה בישראל הובילה להתנקשות": פרטים חדשים על רצח חבר הפרלמנט הבריטי
בשל מתיחות בממשלה? מנסור עבאס נעדר מישיבת ראשי הקואליציה
"אין לי עדיין רישיון": המשטרה עצרה נהגים שעברו על חוקי התנועה • כך זה נראה
מצבה עדיין קשה: שיפור במצבה של התינוקת שחלתה בתסמונת פוסט קורונה
מאבק הרופאים המתמחים: סטודנטים לרפואה הפגינו בתל אביב וחסמו כבישים
"מאבדים את המדינה": אושרה הרחבת סמכויות החיפוש של המשטרה
שריפה פרצה במפעל לייצור פלסטיק; כוחות הכיבוי הוזנקו למקום • צפו בתיעוד
מעקב ממושך וצליפה ממרחק מאות מטרים: כך חוסל פעיל הטרור בסוריה
מהומה בבית החולים: הבן שר לאביו "שלום עליכם" - המבקר הערבי זרק כיסא
הקרב על העלייה: המרוץ לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית הפך לדרמטי

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו