Yonatan Sindel/Flash90

דיון בגזירת המעונות: "משתמשים בילדים כנשק חם להוצאת האבות מבית המדרש"

דיון בוועדה לזכויות הילד על גזירת איווט • אזולאי: "אם תקום קרן צדקה עבור בני הישיבות אני הראשון שאתרום" • גפני ליו"ר הועדה: "בידיך לשנות את הגזירה. כחברה בכירה בקואליציה אני מבקש ממך לקום ולומר לכולם עד כאן"

כתבות נוספות בנושא:

מטורף: נלחם בדב שחור שחדר למרפסת הבית • צפו
מרהיב: המפל שזורם מהגולן אל הבניאס - שאתם לא מכירים • תיעוד
הסופה 'אלפיס' מכה ביוון בדרכה לישראל; שלג נדיר בחוף הים • צפו
מים ללא גבולות: הזרימה החזקה בין ישראל לסוריה ולמצרים • צפו
 • 48 יתומים מחכים רק לכם!

  תוכן מקודם

 • מזעזע: "הילדים רצו לבעלי והוא לא זיהה אותם"

  תוכן מקודם

 • אם הכלה: הצער שלה שבר אותי והחלטתי לפרסם את הסיפור

  תוכן מקודם

 • שלושת גדולי הרבנים הצטרפו יחד לקריאה דחופה:

  תוכן מקודם

הוועדה המיוחדת לזכויות הילד קיימה היום (שלישי) דיון מיוחד בנוגע לגזירת ליברמן, המבקש למנוע סבסוד לילדי המעונות אשר אבותיהם לומדים תורה. "אם תקום קרן צדקה עבור בני הישיבות אני הראשון שאתרום מכספי עבורם", אמר בדיון ח"כ ינון אזולאי.

עוד הוסיף כי "פוגעים לנו בישיבות, פוגעים במרקם היהודי, פוגעים בלומדי התורה. כשהייתי אברך קיבלתי מלגת אברך בחלקים ועדיין זה לא מנע ממני להמשיך ללמוד. שיהיה לכולם ברור, כסף לא ישבור אותנו! אנחנו לפני חג חנוכה בו נלחמו המעטים מול הרבים. היום אנחנו המעטים שנלחמים על הרוח שלנו ללמוד תורה. לא ישברו אותנו לא ליברמן ולא בנט, עולם התורה ימשיך לפרוח לומדי התורה הם הנשמה שלנו. לא ניתן לכם להרים יד על ילדנו".

יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני אמר בדיון אל יו"ר הועדה ח"כ מיכל שיר: "בידיך לשנות את הגזירה, הדחיה של עוד חודש וחודשיים לא נותנת פתרון להורים. כחברה בכירה בקואליציה וכיושבת ראש הועדה לזכויות הילד אני מבקש ממך לקום ולומר לכולם עד כאן, דבר כזה לא יכול לקרות".

חברות פורום "תורתם אומנותן", נשות האברכים בציונות הדתית השתתפו בדיון. "המהלך הזה יביא לכך שהילדים יהיו במעונות לא מפוקחים. איפה אני אשים את הבת התינוקת שלי? במעון כמו של כרמל מעודה?" תהתה נעמה מושקוביץ, חברת הפורום.

מושקוביץ הוסיפה ופנתה לחברי הכנסת של ימינה שבשלב זה כבר יצאו מחדר הועדה: "אני שואלת אתכם, ניר אורבך ועידית סילמן- מה הבאתם? אלה התוצאות? איזה הישגים הבאתם פה? כרגע אין שום דבר, שום תוצאה!".

אפרת לופו, חברת הפורום אמרה בדיון: "הילדים הם לא כלי נשק להוציא איתו את האבות מבית המדרש. לסטודנטים למשפטים לא יעשו דבר כזה בגלל שיש מספיק עורכי דין".

חברת פורום נוספת שדיברה בדיון, היא רחלי וזאנה שהגיעה לבכי ודמעות בדבריה: "אם תבטלו את ההכרה שלנו, ההוצאות למעון, ולמחיה בסיסית יגיעו ל-6000 ש"ח, זו משכורת של מורה מתחילה, זה הכל! אתם לא נורמליים!" בהמשך פרצה בבכי: "מה אתם רוצים שאני אעשה עכשיו? שאני אוותר על הלימודים? כבר שילמתי כסף, החלום שלי יילך לפח".

"מה, הילדים שלי הם פלסטלינה? ילדה בת 9 חודשים שהסתגלה למעון רק עכשיו, וילד בן שנתיים שאין לו בבית ארגז חול וכלים להתפתח, ואמא לא פנויה כי אמא בלימודים ואני אצטרך להכניס מאיפשהו כסף, כי יש שני ילדים בבית. איך אתם מתייחסים אלינו ככה, איך אתם מסוגלים בכלל לחשוב על זה?".

רונית סוויסה, חברת איגוד המשפחתונים בכוח לעובדים, התייחסה לשיון ומסרה: "ברגע שיפסיקו את הסבסוד לילדי אברכים, הילדים במשפחתון שלי, ילדי אברכים, יאלצו לעבור למשפחתון לא מפוקח, פיראטי שעלול לסכן את הילדים. אנחנו חוששות ממחסני ילדים". כ-40% מן המטפלות במשפחתונים המפוקחים הן נשים חרדיות. בשל הקפאת הסבסוד, לא קיבלו מרביתן תשלום מלא בעבור עבודתן מאז תחיחלת שנת הלימודים.

בשבוע שעבר מנעה הקואליציה אישור בקריאה ראשונה לחוק המכיר במטפלות כשכירות. "לממשלה ניתנה אפשרות לתקן עוול של שנים ונמנעה מכך". אומרים באיגוד המשפחתונים בכוח לעובדים. "הפגיעה במשפחות האברכים הוא רק ביטוי נוסף לפגיעה מתמשכת באלפי עובדות שקופות. נמשיך ונאבק על עתידם של המשפחתונים המפוקחים".

הכתבות המעניינות ביותר

שיא שלילי: פינוי בעלי החיים הכי גדול שהיה בישראל אי פעם בגלל הקור • צפו
נתניהו מודיע רשמית: "אמשיך להנהיג את הליכוד - לא הסכמתי לקלון" • צפו
תיעוד כואב: המונים בהלווית הרבנית מאשלג ע"ה
בקואליציה נכנעו לאופוזיציה: חוק הגיוס ירד מסדר היום של מליאת הכנסת
נשיא המדינה: "עלינו לשתף פעולה עם שאר המזרח התיכון - מול איראן"
חודש וחצי אחרי: משפחת המחבל שרצח את יהודה דימנטמן הי''ד - קיבלה צו הריסה
דרעי מסמן מטרה: "כשנחזור - קודם כל נבטל את המיסים שהטילה הממשלה"
"מחדל של הממשלה": הצעה בכנסת - מחירי בדיקות האנטיגן יעברו פיקוח
השיחה היומית: הרב שמעון שפיצר • הנעימות ושמחת החיים שיש למי שחי עם גדרים
בג''ץ הורה לפנות את חומש; סמוטריץ' וקרעי דורשים לקיים על כך דיון בכנסת
אל מול מיטת בנו בכורו שנפטר: הרבי ממונסי שר את הניגון ומירר בבכי • צפו
כמות מיטות אשפוז נמוכה ותוחלת חיים מהגבוהים שיש; דו''ח ה-OECD
נאט''ו שולחת כוחות צבא למזרח אירופה; רוסיה: "העימות קרוב מתמיד"
שקד כל חייו על התורה: הצדיק לבית מאזוז הסתלק לבית עולמו
נתפס במצלמות האבטחה: נכנס לבניין בירושלים, וגונב רכוש מהלובי • צפו
גם אם נתניהו יפרוש: סער מכריז "אין לי כל כוונה לחזור לליכוד" • צפו
לפיד נגד דרעי: "מאחל לו הצלחה - אבל הוא לא יכול לחזור לכנסת" • צפו
הִילּוּלָא קַדִּישָׁא • רבי מנחם מנדל מקוצק זי"ע

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture