Miriam Alster/Flash90

אושרה בטרומית בכנסת: רוכבי קורקינטים ואופניים חשמליים יחויבו להתקין לוחית זיהוי

בשנים האחרונות, התרבו תאונות הדרכים בהן מעורבים כלי רכב דו גלגליים כגון קורקינטים ואופניים חשמליים, במליאת הכנסת אושרה בקריאה טרומית החוק שיחייב את בעלי האופניים והקורקינטים, להתקין לוחיות זיהוי. יוזם החוק ח״כ יעקב אשר: ״זהו צעד ראשון בדרך להסדרת הכאוס״

כתבות נוספות בנושא:

גנץ: "איראן מנסה לזרוע כאוס במזרח התיכון - ומשחקת משחק כפול מול העולם"
פרקליטו לשעבר של נתניהו: הצעת ההסדר לא נראית מפתה
בג"ץ קבע: בעלי חוב עם קשיים כלכליים לא ינותקו מחשמל
משבר הקורונה בקובה: עומדים בתורי ענק כדי לקבל אוכל
 • על מה זועק המקובל ר' גמליאל רבינוביץ? צפו

  תוכן מקודם

 • רק 550 ש"ח לזוג ללילה + א. בוקר במלון כינורות

  תוכן מקודם

 • "אין לי שמלה לחופה" כלה יתומה מאב מתחננת לעזרה

  תוכן מקודם

 • כלה יתומה משחזרת: אני יודעת שהתפילות של אבא שמרו עלי מלמעלה

  תוכן מקודם

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את הצע"ח של ח"כ יעקב אשר לחייב התקנת לוחית זיהוי על קורקינטים ואופניים חשמליים. ההצעה זוכה לתמיכת שרת התחבורה מירב מיכאלי, וצוות מיוחד שיוקם במשרד יקבע את הכללים והתקנות בחוק.

על פי הצעת החוק ייקבע בפקודת התעבורה כי "על אופניים ממונעים או קורקינט ממונע, תותקן לוחית זיהוי הנושאת את מספר הרישום של בעל האופניים הממונעים או הקורקינט הממונע".

בדברי ההסבר לחוק צויין כי בשנים האחרונות אנו עדים לעלייתם לכביש של עשרות אלפי כלי רכב דו גלגליים חשמליים, כדוגמת קורקינטים ואופניים חשמליים. לכלי רכב אלו יכולת לנוע במהירות גבוהה מכלי רכב דומים שאינם ממונעים וכתוצאה מכך הולכי רגל רבים, כמו גם רוכבים רבים, נפגעים בתאונות דרכים.

כדי להתמודד עם סכנה זו ולהילחם בעבירות התנועה הרבות המבוצעות בכלים אלו אשר מסכנות חיי אדם, נערכו תיקוני חקיקה שונים. עם זאת, חרף תיקוני החקיקה השינוי בתרבות הנהיגה מזערי בשל הקושי לבצע אכיפה כלפי כלי רכב שאינם נושאים כל אמצעי זיהוי.

ח"כ אשר בירך את שרת התחבורה על תמיכתה בחוק ואמר: "כיהודים אנו יודעים שקדושת החיים היא מעל הכל, זהו צעד ראשון בדרך להסדרת הכאוס בתחום פרוץ שלצערנו גבה ועדיין גובה חיים רבים".

ח"כ אשר ציין אף מחקר מקיף שנערך לאחרונה שהראה כי כ-62% מבני הנוער הרוכבים על אופניים חשמליים היו במצב של "כמעט תאונה". נתון זה מצביע, לדבריו, על היעדר אכיפה מספקת ועל תרבות הנהיגה המסוכנת בכלי רכב אלו חרף החוקים והתקנות שנועדו להסדיר את הרכיבה בהם.

בנוסף, אמצעי הזיהוי יאפשרו גם לחברות הביטוח לספק פוליסות ביטוח תאונות אישיות וביטוח צד ג' לרוכבי אופניים וקורקינטים חשמליים, דבר שכיום אינו מתאפשר בגלל העדר האסדרה בתחום. כמו כן, תסייע לוחית הזיהוי בצמצום תופעת גניבות אופניים וכלי רכב ממונעים, תופעה עמה מתמודדים בעליהם של כלי רכב אלו.

עוד מוצע בחוק לקבוע כי הרישום יהיה על שם הרוכב ולא על כלי הרכב וכפי שנהוג במדינות רבות בעולם בהן מספר הזיהוי בכלי הרכב הוא ועל שם הבעלים, כדי להקל על הליכי רישום הכלים הממונעים, וכדי למנוע את הרגולציה המיותרת בעת העברת בעלות. שיטת זיהוי זו אינה מצריכה רישום של כלי הרכב וחריטת מספר שילדה על גבי כלי הרכב. לפיכך, השיטה מצריכה רישום בפעם הראשונה בלבד ולא בכל העברת בעלות של כלי הרכב.

יוזם החוק ח"כ יעקב אשר אמר: "תאונות הקורקינטים והאופניים החשמליים הפכו למכת מדינה, מדי שבוע אנו שומעים על עוד הרוגים ופצועים מתאונות אלו. תחבורה קלה היא פתרון נהדר, גם בהיבט של נוחות וגם מהבחינה הסביבתית, אבל זה לא אומר שהאצבע צריכה להיות קלה על ההדק בנושא של חיי אדם, חייבים להסדיר את הנושא ולכן הבאתי את החוק שיעשה סדר בכאוס המשתולל כיום".

לדבריו: "כיהודים אנו יודעים שקדושת החיים היא מעל הכל, 50 שנה אחרי שח"כ הרב יהודה מאיר אברמוביץ מסיעת אגודת ישראל חוקק את חוק חגורות הבטיחות שהציל חיים של בני אדם רבים כל כך, אני שמח להביא חוק שעושה את הצעד הראשון בדרך לאסדרה בתחום פרוץ נוסף שלצערנו גבה ועודנו גובה חיים רבים.

"אישור החוק הוא אבן דרך חשובה במאבק נגד תאונות הקורקינטים והאופניים החשמליים שהפכו כבר למכת מדינה, אני מברך את שרת התחבורה מירב מיכאלי על תמיכתה בחוק חשוב זה ואת יועץ החקיקה שלי עו"ד יהודה כהן על העבודה המקצועית בחוק הזה. אני בטוח שהצוות המקצועי שמונה לשם כך במשרד התחבורה יאיץ את קביעת התקנות בחוק כדי שהוא יוכל להיכנס לתוקף בהקדם האפשרי ולהציל חיים, זו חובתנו לעם ישראל כולו, כפי שאמרו חכמינו 'כל המציל נפש אחת מישראל כאילו הציל עולם מלא'".

הכתבות המעניינות ביותר

הקורונה פוגעת בזיכרון? מחקרים בארה"ב הראו תופעות אלצהיימר אצל חולי קורונה
המפכ"ל מעדכן את התגובה לפרשת NSO: "אם היו מקרים נקודתיים נתקן"
בכירים לשעבר במערכת הביטחון: "מחיר הצוללות הוכפל בגלל תיק 3000"
מומחים מעריכים: הקורונה תפתח מוטציות חדשות וייתכן שמסוכנות יותר
מַשִּׁיב הָרוּחַ וּמוֹרִיד הַגֶּשֶׁם (והשלג): גלריה לבנה מהצפון עד חברון • צפו
הקרב על היום שאחרי: סוכלה הצעה להשארת נתניהו כיו"ר זמני בליכוד
מתברר: המחבל החוטף מטקסס היה תחת מעקב ה-MI5
סנקציות חדשות: האמריקאים יטילו עיצומים על מממני ארגון חיזבאללה
מסתמן: ביטול בידודים במערכת החינוך; "לא יעיל יותר, בכיוון של ביטול לכולם"
בעלות של 3 מיליארד יורו: ישראל חתמה על רכישת שלוש צוללות מתקדמות מגרמניה
בנט לפרוש: "זה שאתם לא בממשלה זה חיסרון. אני מאוד רגיש לעניין הזה"
השיעור היומי: הרב דוד חבושה • צפו
אחרי לילה סוער: הלימודים בגולן בוטלו, בירושלים ובבנימין יחלו באיחור
פרשת NSO: המשטרה שתלה תוכנת מעקב בטלפון של פעיל חברתי
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם חֲמִישִׁי • כותרות העיתונים - י"ח בשבט ה'תשפ"ב
בַּמֶּה אֲבָרֶכְךָ • שולחן הטהור חמשה עשר בשבט בחצה"ק נדבורנה
צִלְּךָ נָאֶה • האדמו"ר מטשערנאוויץ ערך את שולחנו בעיר חריש
מרן גאב''ד ירושלים קיבל פירות מ'קופת מרן' בשליחות הנגידים
0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
1 תגובה
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

ותעשו שיהיה אפשר לעשות גם ביטוח לא רק מספר
אל תחשבו רק על עצמכם

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture