Miriam Alster/Flash90

אושרה בטרומית בכנסת: רוכבי קורקינטים ואופניים חשמליים יחויבו להתקין לוחית זיהוי

בשנים האחרונות, התרבו תאונות הדרכים בהן מעורבים כלי רכב דו גלגליים כגון קורקינטים ואופניים חשמליים, במליאת הכנסת אושרה בקריאה טרומית החוק שיחייב את בעלי האופניים והקורקינטים, להתקין לוחיות זיהוי. יוזם החוק ח״כ יעקב אשר: ״זהו צעד ראשון בדרך להסדרת הכאוס״

כתבות נוספות בנושא:

120 חולי קורונה נפטרו לאחר שסירבו לקחת את התרופה של פייזר
בכירים בצה''ל מתעקשים: האסון בנבי מוסא התרחש בגלל רשלנות
מאות תלמידים בחומש לציון יום "השלושים" לרצח יהודה דימנטמן הי''ד • צפו
על רקע קריאות "פושע": הכוורת של נתניהו החליטה להתקדם בעסקת טיעון
 • כלה יתומה משחזרת: אני יודעת שהתפילות של אבא שמרו עלי מלמעלה

  תוכן מקודם

 • אם חרדית:"חיים היה הפרח של המשפחה ואז קיבלנו הלם"

  תוכן מקודם

 • קשה בשידוכים? הפרנסה מעיקה? החובות מטרידים? ...התייצבו וראו את ישועת ה'...

  תוכן מקודם

 • שלושת גדולי הרבנים הצטרפו יחד לקריאה דחופה:

  תוכן מקודם

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את הצע"ח של ח"כ יעקב אשר לחייב התקנת לוחית זיהוי על קורקינטים ואופניים חשמליים. ההצעה זוכה לתמיכת שרת התחבורה מירב מיכאלי, וצוות מיוחד שיוקם במשרד יקבע את הכללים והתקנות בחוק.

על פי הצעת החוק ייקבע בפקודת התעבורה כי "על אופניים ממונעים או קורקינט ממונע, תותקן לוחית זיהוי הנושאת את מספר הרישום של בעל האופניים הממונעים או הקורקינט הממונע".

בדברי ההסבר לחוק צויין כי בשנים האחרונות אנו עדים לעלייתם לכביש של עשרות אלפי כלי רכב דו גלגליים חשמליים, כדוגמת קורקינטים ואופניים חשמליים. לכלי רכב אלו יכולת לנוע במהירות גבוהה מכלי רכב דומים שאינם ממונעים וכתוצאה מכך הולכי רגל רבים, כמו גם רוכבים רבים, נפגעים בתאונות דרכים.

כדי להתמודד עם סכנה זו ולהילחם בעבירות התנועה הרבות המבוצעות בכלים אלו אשר מסכנות חיי אדם, נערכו תיקוני חקיקה שונים. עם זאת, חרף תיקוני החקיקה השינוי בתרבות הנהיגה מזערי בשל הקושי לבצע אכיפה כלפי כלי רכב שאינם נושאים כל אמצעי זיהוי.

ח"כ אשר בירך את שרת התחבורה על תמיכתה בחוק ואמר: "כיהודים אנו יודעים שקדושת החיים היא מעל הכל, זהו צעד ראשון בדרך להסדרת הכאוס בתחום פרוץ שלצערנו גבה ועדיין גובה חיים רבים".

ח"כ אשר ציין אף מחקר מקיף שנערך לאחרונה שהראה כי כ-62% מבני הנוער הרוכבים על אופניים חשמליים היו במצב של "כמעט תאונה". נתון זה מצביע, לדבריו, על היעדר אכיפה מספקת ועל תרבות הנהיגה המסוכנת בכלי רכב אלו חרף החוקים והתקנות שנועדו להסדיר את הרכיבה בהם.

בנוסף, אמצעי הזיהוי יאפשרו גם לחברות הביטוח לספק פוליסות ביטוח תאונות אישיות וביטוח צד ג' לרוכבי אופניים וקורקינטים חשמליים, דבר שכיום אינו מתאפשר בגלל העדר האסדרה בתחום. כמו כן, תסייע לוחית הזיהוי בצמצום תופעת גניבות אופניים וכלי רכב ממונעים, תופעה עמה מתמודדים בעליהם של כלי רכב אלו.

עוד מוצע בחוק לקבוע כי הרישום יהיה על שם הרוכב ולא על כלי הרכב וכפי שנהוג במדינות רבות בעולם בהן מספר הזיהוי בכלי הרכב הוא ועל שם הבעלים, כדי להקל על הליכי רישום הכלים הממונעים, וכדי למנוע את הרגולציה המיותרת בעת העברת בעלות. שיטת זיהוי זו אינה מצריכה רישום של כלי הרכב וחריטת מספר שילדה על גבי כלי הרכב. לפיכך, השיטה מצריכה רישום בפעם הראשונה בלבד ולא בכל העברת בעלות של כלי הרכב.

יוזם החוק ח"כ יעקב אשר אמר: "תאונות הקורקינטים והאופניים החשמליים הפכו למכת מדינה, מדי שבוע אנו שומעים על עוד הרוגים ופצועים מתאונות אלו. תחבורה קלה היא פתרון נהדר, גם בהיבט של נוחות וגם מהבחינה הסביבתית, אבל זה לא אומר שהאצבע צריכה להיות קלה על ההדק בנושא של חיי אדם, חייבים להסדיר את הנושא ולכן הבאתי את החוק שיעשה סדר בכאוס המשתולל כיום".

לדבריו: "כיהודים אנו יודעים שקדושת החיים היא מעל הכל, 50 שנה אחרי שח"כ הרב יהודה מאיר אברמוביץ מסיעת אגודת ישראל חוקק את חוק חגורות הבטיחות שהציל חיים של בני אדם רבים כל כך, אני שמח להביא חוק שעושה את הצעד הראשון בדרך לאסדרה בתחום פרוץ נוסף שלצערנו גבה ועודנו גובה חיים רבים.

"אישור החוק הוא אבן דרך חשובה במאבק נגד תאונות הקורקינטים והאופניים החשמליים שהפכו כבר למכת מדינה, אני מברך את שרת התחבורה מירב מיכאלי על תמיכתה בחוק חשוב זה ואת יועץ החקיקה שלי עו"ד יהודה כהן על העבודה המקצועית בחוק הזה. אני בטוח שהצוות המקצועי שמונה לשם כך במשרד התחבורה יאיץ את קביעת התקנות בחוק כדי שהוא יוכל להיכנס לתוקף בהקדם האפשרי ולהציל חיים, זו חובתנו לעם ישראל כולו, כפי שאמרו חכמינו 'כל המציל נפש אחת מישראל כאילו הציל עולם מלא'".

הכתבות המעניינות ביותר

עשרות חסידים יצאו לבנות את הכנסת האורחים על ציונו של משיח בן יוסף
פורום העיתונאים נגד הפגיעה של דובר הליכוד בעיתונאי 'חדשות JDN'
במערכת הבריאות מעריכים: שיא גל האומיקרון בעוד כעשרה ימים
מקורבי נתניהו בוחנים: יישאר יושב ראש הליכוד גם עם תוטל עליו קלון
סיכום הסקרים: רוב הציבור נגד עסקת הטיעון; יש יורש לנתניהו - ניר ברקת
הדרמה בארה''ב: ה-FBI חשף את זהות החוטף; בנט שוחח עם מושל טקסס
בעקבות פטירת אימו: נשיא מועצת חכמי התורה שיגר איגרת ניחומים לנשיא המדינה
"אי אפשר להיכנס לסגר": שר הבריאות הנחה לקצר את הבידוד לחמישה ימים בלבד
פגישה מכרעת: משפחת נתניהו נגד עסקת הטיעון; פעילי שמאל מפגינים בחוץ
לוחמי הקרקע: שיחת ט"ו בשבט עם החקלאים הגיבורים של תשפ"ב
תיעוד מיוחד: מרן שר התורה קיבל מתלמידו פירות לכבוד ט"ו בשבט
מעל ל-1,000 בחורים צועדים לישיבת חומש: "מצביעים ברגליים" • צפו
עמודי תאורה "חכמים": יווסתו תנועה לפי הצורך וימדדו מהירות נהיגה
הלם בבני ברק: בנו בן החצי שנה של איש החסד לא התעורר משנתו
הפתרון להקלה במתחמי בדיקות האנטיגן: חלוקה של קבוצות הגיל שנבדקות
התורמים לקמפיין המימון מדברים: "לא מדובר במשפט לנתניהו, אלא לכל הימין"
סגולות ט"ו בשבט ראש השנה לאילן • הרב יוסף חיים אוהב ציון
נתניהו, אין לך מנדט לעסקת טיעון / הרב יהודה אפשטיין
0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
1 תגובה
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

ותעשו שיהיה אפשר לעשות גם ביטוח לא רק מספר
אל תחשבו רק על עצמכם

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו