ראש המוסד דוד ברנע. צילום: רועי אברהם, לע"מ

יחשוף מידע חדש על איראן: ראש המוסד יצא לפגישות בארה"ב

בלי קשר לשיחות - הפעילות של ישראל תימשך. גורם מדיני על השיחות בווינה: "הסרבנות האיראנית הייתה ידועה מראש, רצינות המעצמות עומדת למבחן". גורם אמריקאי: "אם שיחות הגרעין ייכשלו - יש לנו כלים להתמודד עם איראן"

כתבות נוספות בנושא:

הווארט של בנט לשבת - והבדיחה של גנץ היישר מהבידוד • צפו
כמעט 70 אלף מאומתים ביממה האחרונה; מספר החולים קשה ממשיך לטפס
שובר שתיקה: ניר ברקת מתייחס לראשונה לעסקת הטיעון של נתניהו
תקיפת פעילי השמאל ע''י רעולי פנים: המשטרה פתחה בחקירה; במועצת יש''ע גינו

ראש המוסד דוד ברנע המריא היום (ראשון) לוושינגטון, בשליחות ראש הממשלה נפתלי בנט. ברנע צפוי לחשוף בפני האמריקאים מידע חדש בנושא איראן. בימים האחרונים חלו התפתחויות שעשויות להשפיע על המשא ומתן בין איראן למעצמות.

ב'חדשות 12' דווח כי ההבנה בישראל היא שנושא האורניום כבר אבוד מפני שיש לאיראנים כבר מספיק אורניום מועשר. לכן, צריך להתמקד בשני תחומים נוספים – גם בנושא פיתוח מתקן הפיצוץ שהוא הרכיב המרכזי בפצצת גרעין, וגם בפיתוח הטילים הבליסטיים.

ישראל לא מתכוונת לאפשר לאיראנים להמשיך להתקדם בפרויקט, בלי קשר למשא ומתן. המשמעות היא המשך הפעילות החשאית שאנחנו שומעים עליה מעת לעת, וככל הנראה מתרחשים דברים נוספים שעל חלקם אנחנו לא יודעים. עד היום המוסד הצליח להתמודד עם פרויקט הגרעין, ובארגון מאמינים שניתן להמשיך כך בעתיד.

בכיר ישראלי שצוטט ב'ווינט' הדגיש עם זאת כי "אין עימות עם האמריקנים" – ולדבריו בירושלים משתדלים להיות מתואמים עם וושינגטון ככל האפשר. ברנע ימשיך בקו התקיף שמובילה ישראל ביחס להמשך השיחות בווינה, ולפיו האיראנים "עובדים על העולם בעיניים", וממשיכים בתוכנית הגרעין שלהם מתוך מטרה סופית להשיג נשק גרעיני. ברנע יבהיר כי ישראל לא רואה את עצמה מחויבת להסכם – אם יתגבש אחד כזה – ושהיא ממשיכה בפעולות שלה לסיכול תוכנית הגרעין האיראנית. ברנע יעביר מסר לאמריקאים לפיו אם אי-אפשר להגיע להסכם משודרג, אז עדיף שלא לחזור להסכם – אלא להחריף את הסנקציות.

"הסרבנות האיראנית הייתה ידועה מראש, היה ברור שהם לא באו לווינה כדי להגיע להסכם. בימים הקרובים נדע אם הם יתמידו בעמדתם או יגלו גמישות ויוותרו", כך אמר גורם מדיני בתגובה לדבריו של מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן כי "איראן לא רצינית, אם המגעים ייכשלו יש לנו אפשרויות אחרות מלבד דיפלומטיה".

בכיר במחלקת המדינה של ארצות הברית אמר הלילה כי יש לארצות הברית, יחד עם שותפות באירופה, מספר "כלים" כפי שהוא כינה אותם להתמודדות עם איראן, אם זו תסרב לחזור להסכם הגרעין של 2015 או לעמוד בו. הכלים עליהם דיבר הפקיד, כוללים סנקציות אמריקניות נוספות, וכן הטלה מחדש של סנקציות בינלאומיות שהוסרו כחלק מהעסקה המקורית. עם זאת, הבכיר איננו שלל פעולה צבאית.

עוד קודם לכן אמר הפקיד כי ארצות הברית "מקבלת החלטות" ומתכוננת "לעולם שבו אין דרך חזרה" להסכם הגרעין עם איראן, זאת לאחר המשא ומתן "המאכזב" לדבריו בשבוע שעבר על חידוש הסכם בין איראן והמעצמות בווינה.

"חיכינו בסבלנות חמישה וחצי חודשים", מאז השעתה טהרן את השיחות ביוני, אמר הבכיר, "הממשלה האיראנית אמרה שהיא צריכה זמן להתכונן. מה שראינו במהלך השבוע האחרון הוא המשמעות של ההתארגנות עבורם – המשמעות היא להמשיך ולהאיץ את תוכנית הגרעין שלהם בדרכים פרובוקטיביות במיוחד", אמר הפקיד.

 

הכתבות המעניינות ביותר

פנינים לפרשת השבוע • הרב יוסף חיים אוהב ציון • צפו
בנט: "הורים יקרים - שמח לבשר לכם שהודעות 'הורים יקרים' מגיעות לסיומן"
עם אלות ואבנים: פעילי שמאל הותקפו על ידי רעולי פנים סמוך לשכם • צפו
צפו בגלריה המושלגת: מסע גדולי ישראל לציון החפץ חיים בראדין
המפכ''ל נגד היועמ''ש: "לא נאפשר פגיעה בשיטות עבודת המשטרה"
האזינו: 'חדשות JDN' וגאולה FM במשדר שינעים לכם את ההכנות לשבת
פרסום ראשון • פרוגרמה, הקצאת כיתות, ושפ"ע: ההסכם הקואליציוני בבית שמש
המאבק על חוק הגיוס: עדיף כלום מאשר "הרע במיעוטו" / שמואל קרמרסקי
רוצה להתקדם בחיים? תלמד לקבל ביקורת!
הדרמה במפלגת הליכוד: האם דווקא השגריר ארדן יכבוש את הראשות?
האמונה בטוב ה' היא הכלי לקבל את כל שפע התורה • הרב יחיאל מאיר צוקר • צפו
למרות שהוא מחוסן 4 פעמים: שר הביטחון גנץ נדבק בקורונה
בגור חגגו בשמחת האדמו"ר ואיראן חיסלה את טראמפ • עשרת הסרטונים הנצפים
הכול דיבורים: מנהיגים ורוח ועסקה אין / יוסף טיקוצ'ינסקי
פרשת יתרו • המגיד הירושלמי רבי אשר דרוק • צפו
השיעור השבועי: פרשת יתרו • הרב נתנאל אביסרור
פרשת יתרו • צפו בשיחתו של רבי בן ציון מוצפי שליט"א
הרמב"ם היומי • הלכות שגגות פרק ה' • צפו

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture