פני המחדל: העדויות של בראל, העיכוב בפינוי והמודיעין המוטעה • תחקיר של אמא

אמו של לוחם מג"ב שנהרג בגבול רצועת עזה שלחה לרמטכ"ל ולמפקד מג"ב תחקיר שהיא ערכה לבדיקת האירוע, ואף צירפה הקלטות מבצעיות. במסמך היא מציינת ממצאים מטרידים על נסיבות מותו ובהן הטענה שהפינוי ארך זמן בלתי סביר

כתבות נוספות בנושא:

הווארט של בנט לשבת - והבדיחה של גנץ היישר מהבידוד • צפו
כמעט 70 אלף מאומתים ביממה האחרונה; מספר החולים קשה ממשיך לטפס
שובר שתיקה: ניר ברקת מתייחס לראשונה לעסקת הטיעון של נתניהו
תקיפת פעילי השמאל ע''י רעולי פנים: המשטרה פתחה בחקירה; במועצת יש''ע גינו
 • 48 יתומים מחכים רק לכם!

  תוכן מקודם

 • על מה זועק המקובל ר' גמליאל רבינוביץ? צפו

  תוכן מקודם

 • נערה חרדית משתפת: "מבחוץ הייתי רגילה, מבפנים מרוסקת"

  תוכן מקודם

 • רוצים לדעת עוד על מעלות תיקון שובבי"ם?

  תוכן מקודם

ניצה שמואלי, אמו של לוחם מג"ב בראל שמואלי שנהרג בגבול רצועת עזה בחודש אוגוסט, שלחה הבוקר (ראשון) לרמטכ"ל אביב כוכבי ולמפקד מג"ב אמיר כהן תחקיר שהיא ערכה לבדיקת האירוע בו נהרג בנה, ובו נשמעות ההקלטות של הלוחם במהלך האירוע.

לפי הממצאים של התחקיר, נפילתו היתה מחדל חמור, שניתן היה למנוע. על פי התחקיר, האמבולנס שפינה את בראל לבית החולים סורוקה בבאר שבע נסע שעה ו-45 דקות, נסיעה שאמורה לארוך 50 דקות בלבד. ממצאים נוספים של המשפחה כוללים את הטענה שלצבא היה ידוע שהעמדה שבה הוא נורה מסוכנת ושטווח הראייה בה מוגבל, אך לא עשה דבר.

לטענת ניצה, הלוחמים התלוננו בעבר על סכנה ממשית בכל אחת מההפגנות ברצועת עזה בימי שישי ושבת ועל כך שלא עברו תרגול של ירי בחרך וממדרגות. בנוסף הציגה ניצה בתחקיר הודעה של בראל קודם האירוע שהוכיחה התנהלות לקויה: "איזו התנהלות על הפנים. לא תיאמו מטווח, לא משכו תיק מטווח, שום דבר. אספר לך כשנתראה – איזה הבדלים".

בהקלטות נשמע בראל מדווח על המפגינים שמתקרבים לגדר: "בן אדם ראשון, שעה 5:43, כל הארבעה בקרני ק.ד. 85, בן אדם ראשון חולצה כחולה ג'ינס בגיר נראה בן 22, מסית עם קלע דוד ביד, פגיעה בברך ימין.

"בגיר שני נראה בשנות ה-18, חולצה אדומה מכנס כחול, בגיר שלישי נראה בן 25 חולצה לבנה מכנס כחול היה לו גם טלפון ביד וגם קלע דוד, הוא תיעד עם הטלפון את הזריקות. בגיר רביעי חולצה תכלת עם גי'נס שחור כהה…"

בהקלטה נוספת נשמע בראל אומר: "כולם מתחת ל-60 מטר… חולצה חומה ג'ינס כחול, נראה בן 20 – 40 מטר. חולצה שחורה, מכנס שחור נראה בן 20 – 50 מטר".

לכאורה, ההפגנה שבעקבותיה נהרג בראל לא הייתה אמורה לכלול עימות אלים. על פי דו"ח המודיעין שאותו מצטטת שמואלי, "חמאס הודיע למצרים כי אין להם כוונה להתעמת במהלך העצרת עם כוחות הביטחון הישראליים". אלא שבאותו דוח נאמר גם "בצה"ל העריכו כי הפרת הסדר תוכננה ואורגנה מראש, כולל השימוש בנשק חם".

"עד רגע זה לא קיבלנו, למרות דרישתנו, תחקיר מלא ומקיף לאירוע", נמסר מהילה, אחותו של בראל, "במהלך זמן זה בו צה"ל לא השכיל לסיים את חקירת האירוע (או שמע לא רצה בכך), הגיעו לאמי, ניצה, עדויות רבות ומטרידות על האירוע החמור והטרגי".

"בזמן האבל הכבד, היא אספה את העדויות לתחקיר שלה, תחקיר של אמא", הוסיפה אחותו של בראל, "התחקיר הזה לא נועד להחליף את התחקיר הצבאי, אבל מעניק נקודות מבט קשות לאירוע".

שמואלי דרשה מהצבא לדעת את האמת על נסיבות מותו של בראל. "כאמא מגיעות לי תשובות", היא כותבת, "גם אם הן אינן נעימות, גם אם מביכות, גם אם חושפות רשלנות". שום דבר, היא מוסיפה, לא יחזיר את בראל, "אבל אולי התשובות יתנו לי קצת מרגוע".

ואולם לדבריה שום דו"ח, תחקיר או נייר רשמי שבחן את האירוע לא הגיע לידיה. לעומת זאת, לדבריה, "שיחות שערכתי עם מפקדים, לוחמים, אנשי צבא ומג"ב בעבר ובהווה לא נותנות לי מנוח. הן מציפות סימני שאלה רבים".

דובר צה"ל מסר בתגובה: "צה״ל משתתף בצער משפחתו של סמ"ר בראל חדריה שמואלי ז"ל, ממשיך ללוותה ולחזקה. פניית המשפחה התקבלה הבוקר, והתייחסות לטענות העולות בה תינתן במועד הצגת סיכום התחקיר הצבאי למשפחה".

"מהתחקירים שבוצעו עד כה וכפי שפורסם, נוהל הקרב וההיערכות המבצעית להתפרעויות האלימות בוצעו באופן יסודי ומקיף. לצד זאת, מסקנות הביינים העלו כי נכון היה לפרוס ולהפעיל את הכוח באופן שונה מרגע הגעת ההמון האלים לקיר המגן. בגין האירוע התקיים תהליך תחקור נוקב ומעמיק, אשר יסתיים בעת הקרובה וממצאיו ומסקנותיו יוצגו למשפחה".

הכתבות המעניינות ביותר

פנינים לפרשת השבוע • הרב יוסף חיים אוהב ציון • צפו
בנט: "הורים יקרים - שמח לבשר לכם שהודעות 'הורים יקרים' מגיעות לסיומן"
עם אלות ואבנים: פעילי שמאל הותקפו על ידי רעולי פנים סמוך לשכם • צפו
צפו בגלריה המושלגת: מסע גדולי ישראל לציון החפץ חיים בראדין
המפכ''ל נגד היועמ''ש: "לא נאפשר פגיעה בשיטות עבודת המשטרה"
האזינו: 'חדשות JDN' וגאולה FM במשדר שינעים לכם את ההכנות לשבת
פרסום ראשון • פרוגרמה, הקצאת כיתות, ושפ"ע: ההסכם הקואליציוני בבית שמש
המאבק על חוק הגיוס: עדיף כלום מאשר "הרע במיעוטו" / שמואל קרמרסקי
רוצה להתקדם בחיים? תלמד לקבל ביקורת!
הדרמה במפלגת הליכוד: האם דווקא השגריר ארדן יכבוש את הראשות?
האמונה בטוב ה' היא הכלי לקבל את כל שפע התורה • הרב יחיאל מאיר צוקר • צפו
למרות שהוא מחוסן 4 פעמים: שר הביטחון גנץ נדבק בקורונה
בגור חגגו בשמחת האדמו"ר ואיראן חיסלה את טראמפ • עשרת הסרטונים הנצפים
הכול דיבורים: מנהיגים ורוח ועסקה אין / יוסף טיקוצ'ינסקי
פרשת יתרו • המגיד הירושלמי רבי אשר דרוק • צפו
השיעור השבועי: פרשת יתרו • הרב נתנאל אביסרור
פרשת יתרו • צפו בשיחתו של רבי בן ציון מוצפי שליט"א
הרמב"ם היומי • הלכות שגגות פרק ה' • צפו

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture