פני המחדל: העדויות של בראל, העיכוב בפינוי והמודיעין המוטעה • תחקיר של אמא

אמו של לוחם מג"ב שנהרג בגבול רצועת עזה שלחה לרמטכ"ל ולמפקד מג"ב תחקיר שהיא ערכה לבדיקת האירוע, ואף צירפה הקלטות מבצעיות. במסמך היא מציינת ממצאים מטרידים על נסיבות מותו ובהן הטענה שהפינוי ארך זמן בלתי סביר

כתבות נוספות בנושא:

נתונים מעודדים: המשק מתאושש ובעלי העסקים נפגעו פחות מהמשבר
מנכ''ל משרד הבריאות מנסה להסביר: מדוע ילדים בגילאים קטנים נכנסים לבידוד?
בממשלה תוקפים את הצבעתה של זועבי: "סטירת לחי - מאיימת על הקואליציה"
חברי הצט''מ נגד קיצור ימי הבידוד ל-5 ימים: "מחטף של שר הבריאות"
 • רוצים לדעת עוד על מעלות תיקון שובבי"ם?

  תוכן מקודם

 • 48 יתומים מחכים רק לכם!

  תוכן מקודם

 • כלה יתומה משחזרת: אני יודעת שהתפילות של אבא שמרו עלי מלמעלה

  תוכן מקודם

 • אם חרדית:"חיים היה הפרח של המשפחה ואז קיבלנו הלם"

  תוכן מקודם

ניצה שמואלי, אמו של לוחם מג"ב בראל שמואלי שנהרג בגבול רצועת עזה בחודש אוגוסט, שלחה הבוקר (ראשון) לרמטכ"ל אביב כוכבי ולמפקד מג"ב אמיר כהן תחקיר שהיא ערכה לבדיקת האירוע בו נהרג בנה, ובו נשמעות ההקלטות של הלוחם במהלך האירוע.

לפי הממצאים של התחקיר, נפילתו היתה מחדל חמור, שניתן היה למנוע. על פי התחקיר, האמבולנס שפינה את בראל לבית החולים סורוקה בבאר שבע נסע שעה ו-45 דקות, נסיעה שאמורה לארוך 50 דקות בלבד. ממצאים נוספים של המשפחה כוללים את הטענה שלצבא היה ידוע שהעמדה שבה הוא נורה מסוכנת ושטווח הראייה בה מוגבל, אך לא עשה דבר.

לטענת ניצה, הלוחמים התלוננו בעבר על סכנה ממשית בכל אחת מההפגנות ברצועת עזה בימי שישי ושבת ועל כך שלא עברו תרגול של ירי בחרך וממדרגות. בנוסף הציגה ניצה בתחקיר הודעה של בראל קודם האירוע שהוכיחה התנהלות לקויה: "איזו התנהלות על הפנים. לא תיאמו מטווח, לא משכו תיק מטווח, שום דבר. אספר לך כשנתראה – איזה הבדלים".

בהקלטות נשמע בראל מדווח על המפגינים שמתקרבים לגדר: "בן אדם ראשון, שעה 5:43, כל הארבעה בקרני ק.ד. 85, בן אדם ראשון חולצה כחולה ג'ינס בגיר נראה בן 22, מסית עם קלע דוד ביד, פגיעה בברך ימין.

"בגיר שני נראה בשנות ה-18, חולצה אדומה מכנס כחול, בגיר שלישי נראה בן 25 חולצה לבנה מכנס כחול היה לו גם טלפון ביד וגם קלע דוד, הוא תיעד עם הטלפון את הזריקות. בגיר רביעי חולצה תכלת עם גי'נס שחור כהה…"

בהקלטה נוספת נשמע בראל אומר: "כולם מתחת ל-60 מטר… חולצה חומה ג'ינס כחול, נראה בן 20 – 40 מטר. חולצה שחורה, מכנס שחור נראה בן 20 – 50 מטר".

לכאורה, ההפגנה שבעקבותיה נהרג בראל לא הייתה אמורה לכלול עימות אלים. על פי דו"ח המודיעין שאותו מצטטת שמואלי, "חמאס הודיע למצרים כי אין להם כוונה להתעמת במהלך העצרת עם כוחות הביטחון הישראליים". אלא שבאותו דוח נאמר גם "בצה"ל העריכו כי הפרת הסדר תוכננה ואורגנה מראש, כולל השימוש בנשק חם".

"עד רגע זה לא קיבלנו, למרות דרישתנו, תחקיר מלא ומקיף לאירוע", נמסר מהילה, אחותו של בראל, "במהלך זמן זה בו צה"ל לא השכיל לסיים את חקירת האירוע (או שמע לא רצה בכך), הגיעו לאמי, ניצה, עדויות רבות ומטרידות על האירוע החמור והטרגי".

"בזמן האבל הכבד, היא אספה את העדויות לתחקיר שלה, תחקיר של אמא", הוסיפה אחותו של בראל, "התחקיר הזה לא נועד להחליף את התחקיר הצבאי, אבל מעניק נקודות מבט קשות לאירוע".

שמואלי דרשה מהצבא לדעת את האמת על נסיבות מותו של בראל. "כאמא מגיעות לי תשובות", היא כותבת, "גם אם הן אינן נעימות, גם אם מביכות, גם אם חושפות רשלנות". שום דבר, היא מוסיפה, לא יחזיר את בראל, "אבל אולי התשובות יתנו לי קצת מרגוע".

ואולם לדבריה שום דו"ח, תחקיר או נייר רשמי שבחן את האירוע לא הגיע לידיה. לעומת זאת, לדבריה, "שיחות שערכתי עם מפקדים, לוחמים, אנשי צבא ומג"ב בעבר ובהווה לא נותנות לי מנוח. הן מציפות סימני שאלה רבים".

דובר צה"ל מסר בתגובה: "צה״ל משתתף בצער משפחתו של סמ"ר בראל חדריה שמואלי ז"ל, ממשיך ללוותה ולחזקה. פניית המשפחה התקבלה הבוקר, והתייחסות לטענות העולות בה תינתן במועד הצגת סיכום התחקיר הצבאי למשפחה".

"מהתחקירים שבוצעו עד כה וכפי שפורסם, נוהל הקרב וההיערכות המבצעית להתפרעויות האלימות בוצעו באופן יסודי ומקיף. לצד זאת, מסקנות הביינים העלו כי נכון היה לפרוס ולהפעיל את הכוח באופן שונה מרגע הגעת ההמון האלים לקיר המגן. בגין האירוע התקיים תהליך תחקור נוקב ומעמיק, אשר יסתיים בעת הקרובה וממצאיו ומסקנותיו יוצגו למשפחה".

הכתבות המעניינות ביותר

חמשה עשר בשבט בחצר הקודש זוויעהל • גלריה
טיש ראש השנה לאילנות בחצר הקודש נדבורנה באניא
צִלְּךָ נָאֶה • ראש השנה לאילנות בחצר הקודש בעלזא
מקשיחים עמדות: פקידי משרד האוצר לא יגבשו תוכנית מענקים מידיית
הִילּוּלָא קַדִּישָׁא • המהרש"ם מברז'אן זצ"ל
חברי כלל הסיעות הסכימו: ייקבעו כללים למיתון השיח המתלהם בכנסת
חשש בישראל: המורדים החות'ים יבצעו מתקפת טילים על אילת • צפו
נתון מאכזב: החיסון הרביעי לא מעלה באופן מספק את רמת הנוגדנים
נתניהו מכחיש שהוא אישר הטלת קלון - ומודה לראשונה על קיום מגעים לעסקה
בשלושה שבועות: הקואליציה תעלה את חוק הגיוס מחדש; זועבי מגיבה: "זה המצפון"
בנט לח''כים: "אם נתניהו יחתום על העסקה - נפעל להרחבת הממשלה"
דיווח: נתניהו מוכן לחתום על עסקת טיעון - כולל הטלת קלון; פרקליטיו מכחישים
מפלה לקואליציה: חוק הגיוס נגד לומדי התורה נפל בקריאה ראשונה
מתווה חדש: עובדים חיוניים יוכלו להגיע למקום העבודה על אף שנדבקו בקורונה
חוק הגיוס עלה להצבעה - והח''כים החרדים תקפו: "חבל לכם על הזמן" • צפו
עשרות חסידים יצאו לבנות את הכנסת האורחים על ציונו של משיח בן יוסף
בכיר ביהדות התורה: "אם נתניהו יחתום על עסקת טיעון - נחתור להצטרפות לממשלה"
קידוש ה': מנכ"ל משרד הבריאות המולדובי הודה לרב בטקס מיוחד

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו