אילוסטרציה. צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

מרגלים נוסח פרס: שר האנרגיה לשעבר, המנקה בראש העין ומועמד במפלגה כושלת

האיראנים לא מוותרים על הניסיונות לרגל בישראל, ומסתפקים לעיתים בדגי רקק כמו איש עסקים שהצטלם עם יעלון או אזרחי שתרגל בקניון בחולון • 'חדשות JDN' חוזר לסיפורי המרגלים שהשב"כ חושף ושוב • מי היה מסוכן יותר ומי פחות

כתבות נוספות בנושא:

גזירת המעונות: מעוז לשרה - "כיצד תמנעי אפליית ילדים של משפחות לומדי תורה?"
"מגוחך; המקום היחיד במדינת ישראל שסגור לפעילויות הוא כנסת ישראל"
הסופה 'אלפיס' בדרך: השלג ייערם בירושלים והסביבה, אך ייעלם במהירות
"רשעים": דונלד טראמפ זועם בעקבות זימון בתו היהודייה להעיד נגדו
 • עדות מזעזעת: "זה שורף את הגוף מבפנים"

  תוכן מקודם

 • שלושת גדולי הרבנים הצטרפו יחד לקריאה דחופה:

  תוכן מקודם

 • רוצים לדעת עוד על מעלות תיקון שובבי"ם?

  תוכן מקודם

 • את יכולה לרכוש מקצוע מבוקש מהבית ולקבל תעודה תוך 3 חודשים לפרטים לחצי>>>

  תוכן מקודם

מדינת ישראל רעשה השבוע ב"פרשת הריגול האיראני" שנחשפה על ידי השב"כ. בהודעה דרמטית נמסר כי "הותר לפרסום כי במסגרת חקירה משותפת של שירות הביטחון הכללי ויאחב"ל להב 433 במשטרת ישראל, נחקר בשבועות האחרונים חשד לפיו מספר אזרחיות ישראליות גויסו בידי גורמי מודיעין איראניים, לצורך ביצוע משימות בתחומי מדינת ישראל".

ראש הממשלה נפתלי בנט מיהר לזמן את צלם לע"מ, והצטלם בפנים חמורות סבר, כששני דגלי ישראל מגוהצים מאחוריו, ואמר כי "אני מברך את אנשי שירות הביטחון הכללי ואת משטרת ישראל על מבצע מוצלח שסיכל פעילות טרור עוינת כנגד מדינת ישראל".

"שלא יהיה ספק", הוסיף בנימה של כוחי ועוצם ידי, "ידה הארוכה של מערכת הביטחון תגיע לכל מי שינסה לפגוע בביטחון ישראל". כאילו מדובר בנאום הקורונה שבועי שלו, הוא גם הוסיף המלצות לציבור: "גלו עירנות לניסיונות הללו. ייתכן שמי שעומד מאחורי המידע שאתם צורכים או משתפים ברשתות, הם האיראניים".

שגרירות ארה"ב בתל אביב, כפי שצולם בגילוי על ידי צלם פלאש 90

אם מעמיקים מעט במידע שפורסם בהודעת שב"כ, וגם בחלקים אחרים שנחשפו ע"י גורמים אחרים, אי אפשר שלא לגחך קלות. מסתבר שהגורם מודיעין איראני (ההדגשה במקור) הוא אושיית רשת אנונימית שהתחזתה ליהודי  המתגורר באיראן, בשם "ראמבוד נמדר". הישראליות שנפלו ברשת הן נשים, 40, 50 ואפילו קרוב ל-60, ממוצא איראני, שנפלו בפח.

שורת האישומים נגד ארבעת הנשים כוללת צילום של שגרירות ארה"ב בתל אביב וירושלים, צילום סניפי משרד הפנים והביטוח לאומי, העברת מידע על סידורי אבטחה וצילום קניון בחולון (מה זה אומר? היא גילתה להם באיזה טון המאבטח שואל "יש נשק?"), הקמת מועדון של יוצאי איראן בבית שמש, צילומים של הקלפי (אם האיראנים קוראים את הכתבה, אני מוכר סלפי שלי בקלפי ב-5000 דולר, אבל אין שם הפתעות, בידי פתק של מפלגה חרדית, כהוראת גדולי ישראל), ועוד כהנה וכהנה.

כוכבת פרשת הריגול היא חברת הכנסת קטי שטרית, המתגוררת בבית שמש, ש"המרגלת" נשלחה להתקרב אליה. המפעיל האיראני ביקש מהחשודה, בת ה-57, להתקרב לחברת הכנסת ואף ביקש ממנה להקליט אותה. ומה שומעים בהקלטה? שטרית סיפרה כי נפגשה עם החשודה לפני מספר חודשים בקניון "שאלתי לשלומה והיא סיפרה שיש לה בעיות עם הבן, הבנתי שזה קשור לצבא", אמרה חברת הכנסת. "הסברתי לה שאין לי שום יכולת להעביר אנשים ממקום למקום בצבא".

מרגל בבית הרגיש

למרות כל הציוניות, אין ספק שהשב"כ עצר את החשודות מבעוד מועד, ואין לדעת לאן זה היה יכול להתקדם, אבל בינתיים נראה שהאיראנים נתפסים, בסייעתא דשמיא, פעם אחר פעם בניסיונות ריגול כושלים על סף המשעשעים.

ממש לאחרונה נתפס עומרי גורן גורוכובסקי, תושב לוד בן 37, שהועסק בעבודות משק בית וניקיון בביתו של שר הביטחון בני גנץ, שהציע לנציג קבוצת ההאקרים Black Shadow, המזוהה עם איראן, לשתול "תולעת" במחשבו של גנץ.

התמונה "הסודית" שגורן צילם

למעשה, למרות החדל הביטחוני החמור של היחידה לאבטח אישים, כל מה שאיראנים הצליחו להשיג זה תמונה של גנץ חולב פרת דמה כחולה, וחשבון תשלום ארנונה של השר. מאחר ולא היה ל סיווג ביטחוני, הוא לא הצליח להתקרב לחומרים רגישים. אבל שוב, מרגל בבית של הביטחון זה בהחלט הישג של האיראנים (ומחדל ישראלי גדול), אבל גם זה היה רק לכמה ימים והוא בכלל פנה אליהם, זה לא איזה גאונות פרסית.

מרגל מתחת לאחוז החסימה

כמה חודשים קודם לכן הותר לפרסום כי איש העסקים  יעקוב אבו אל-קיעאן נעצר בחשד לריגול לטובת האיראנים. בעבר היה אבו אל-קיעאן מיועד לשמש מועמד לכנסת ברשימת "תלם" של משה (בוגי) יעלון – שפרשה לפני הבחירות האחרונות מאחר ולא הייתה צפוי לעבור את אחוז החסימה.

החקירה העלתה כי אבו אל-קיעאן, אשר מקורב לאישי ציבור בישראל, עמד בקשר ממושך עם חיידר אלמשהדאני, המשמש איש קשר של גורמי מודיעין איראנים. לפי כתב האישום, אבו אל-קיעאן העביר מידע על אודות הלו"ז והמיקום של שר הביטחון בני גנץ לידי גורם אויב.

לקראת הבחירות בישראל, הצטרף אל-קיעאן לרשימת תל"ם של שר הביטחון לשעבר יעלון, ופרסם בעמוד הפייסבוק שלו תמונות עם בכירים בתל"ם ובכחול לבן, בהם יעלון ובני גנץ. בעקבות הפרסומים האלה, התפאר אבו אל-קיעאן בפני איש הקשר האיראיני שהוא נמנה בין מקבלי ההחלטות במדינה.

הוא סיפר לאיראנים שהוא בקיא במתרחש במדינה, ושהוא חבר קבינט שבידו ידע רב. הוא סיפר כי יש בידו מידע מתי צה"ל תוקף בחו"ל, וכן יודע על החלטות של הממשל בארצות הברית. באחת השיחות אמר כי מדינת ישראל עתידה לבצע פעולות תקיפה בקרוב, פעולה שבאורח מקרי אכן התרחשה בסמוך לכך.

בפרקליטות ציינו בכתב האישום כי בשנים האחרונות ניכרת מגמה של גורמי המודיעין באיראן לנסות ולגייס סוכנים בישראל, מתחומים מגוונים, ובין היתר כאלה הנגישים לאנשים בעמדות מפתח במדינה, ובהעדפה להפעלת סוכנים אלו על ידי "מפעיל קדמי" מטעמם, שאינו גורם מודיעין איראני.

השר המרגל

גם לפני כשנתיים שב"כ התיר לפרסם כי סיכל את ניסיונות איראן לפתח רשת ריגול בישראל, רשת שפעלה במשך חודשים לגיוס אנשים בישראל, באיו"ש וברצועת עזה לטובת המודיעין האיראני.

אבל פרשת הריגול הסוערת ביותר בין ישראל לאיראן היא ללא ספק פרשת גונן שגב. הוא כיהן כחבר כנסת, שר האנרגיה, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני. הוא הורשע במסגרת הסדר טיעון בריגול חמור למען איראן ובמסירת ידיעות לאויב, ונגזר עליו עונש מאסר של 11 שנים.

גונן שגב בבית המשפט. צילום: פלאש 90

בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין המודיעין האיראני, אז, לפי החשד, החל לשמש כסוכן, תוך מסירת מידע על משק האנרגיה ועל גופי הביטחון של ישראל, וניסיונות לקשר בין אזרחים ישראלים לאנשי מודיעין איראניים שהציג כאנשי עסקים.

שירות הביטחון הכללי החל לחשוד בו ולעקוב אחרי פעילותו. במאי 2018 נעצר בכניסה לגינאה המשוונית והוסגר לישראל. הוא מרצה עונש כאסיר ביטחוני, במהלך שהותו בכלא חזר בתשובה ודרש לקבל מזון בהשגחת בד"ץ.

ואלו רק דוגמית מהמקרים שנחשפו ונתפסו, נותר רק להתפלל שאין מקרים חמורים יותר שלא התגלו. אם ה' לא ישמור עיר שווא שקד שומר.

הכתבות המעניינות ביותר

עיריית נוף הגליל מובילה בחיזוק מוסדות חינוך בפני רעידות אדמה
זקן הפוסקים תקף בחריפות את הממשלה: "מלאך המוות מנהל מלחמה גדולה" • צפו
החיסון הרביעי יעיל פי שלושה בהגנה ממחלה קשה לעומת השלישי
תיעוד הזוי: החיות קפאו מגל הקור הקיצוני בטורקיה • צפו
אסור לנו להתעלם: ארבעה עשר יתומים זועקים ומתחננים ללחם
משה קליין בסינגל קליפ חדש: "בואי בשלום"
תיעוד מקסדת השוטר: כך נעצר המחבל בתוך המרכול • צפו
"רשיון להרוג נערי גבעות": התיק נגד השוטרים מהרג אהוביה סנדק ייסגר
הטקס יצא משליטה: מכות בפרלמנט בעת השבעת הנשיא • צפו
מרהיב: ריקוד הזרזירים לפני הנחיתה לשנת הלילה
הדירוג המלא של 'פורבס': אלו הישראלים הכי עשירים בעולם
השר יועז הנדל נגד החרדים בקואליציה: "ישבתי עם ליצמן ואחרים"
ארגון הבריאות העולמי: אומיקרון עשוי לבשר על תחילת סוף המגפה
אולמרט ביקש מבית המשפט: בדיקות פסיכיאטריות למשפחת נתניהו
התעופה תושבת? רשת ה-G5 עשויה לפגוע במדידת גובהי הטיסות
הפינגווין צילם: כך הוא נהנה מארוחת סרדינים בלב ים • צפו
מרטיט: הניגון שניגנו האדמו"רים לפני אמירת מאמר חסידות
נערים ניפצו שמשות, שברו חלונות של כלי רכב ותקפו עוברי אורח - ונעצרו
0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
הירשם
עדכן על
0 תגובות
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות
0
יש לך מה להגיב על הכתבה? ממש נשמח לשמועx
()
x

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture