בעקבות התגברות חילולי השבת כאשר רשויות מקומיות מממנות תחבורה ציבורית תוך רמיסת קדושת השבת, בוחנים במשרד הפנים אפשרות לחייב משפטית את הרשויות לבקש אישור מהמשרד

בתקופה האחרונה, התרבו עד למאוד חילולי השבת בערים שונות ברחבי הארץ, לאחר שהרשויות המקומיות בהם החלו בהפעלת ומימון קווי תחבורה ציבורית תוך רמיסת קדושת השבת והפרת הסטטוס קוו.

כעת, בעזרת תרגיל משפטי, מקווה יו"ר ש"ס, שר הפנים אריה דרעי למנוע את המשך האפשרות של העיריות השונות למממן את חילול השבת. על פי דיווח באתר ניוז 1, שרד הפנים שוקל לתקן את פקודת העיריות כך שהפעלת תחבורה עירונית בימי מנוחה תחייב קבלת אישור חתום גם משר הפנים.

קרא בנושא:

מאות מחו בהרצליה על הכוונה להפעיל תחבורה ציבורית בשבת

על פי הדיווח, שינוי פקודת העיריות באופן שיותאם דווקא לנסיעות בשבת אינו פשוט, ובמשרד הפנים חוששים שלא יהיה קביל משפטית, ובוחנים חלופות נוספות, אולי באמצעות ניסיון לשנות את פקודת התעבורה.

בין האירועים שהביאו להחלטה זו של משרד הפנים, גם החלטת עיריית הרצליה להפעיל קו תחבורה ציבורית שתוביל בעצם יום השבת, מבלים – תושבי העיר ומחוצה לה, אל חופי הים. ראש העיר משה פדלון אמר אז כי "עיריית הרצליה מבקשת לאפשר לכלל התושבים, גם מי שאין ברשותם כלי רכב, להגיע בנוחות ובקלות אל איזורי הבילוי והפנאי".

עוד בנושא:

ראשי הסיעות החרדיות לנתניהו: התערב ומנע חילולי השבת

בתוך כך, יו"ר סיעת יהדות התורה בכנסת, ח"כ מנחם אליעזר מוזס שיגר מכתב אל שר התחבורה ישראל כץ, "בשבועות האחרונים פרסמה עיריית הרצליה כי בקרוב תחל לפעול תחבורה ציבורית בשבת, שתיסע בצירים המרכזיים של העיר. סיעתנו, סיעת יהדות התורה רואה בהחלטה זו, פרצה חמורה והפרה בוטה של הסטטוס קוו שנשמר לאורך שנים".

"תקנות התעבורה קובעות כי משרד התחבורה הוא האחראי למתן היתרים לתחבורה הציבורית" כותב מוזס, "בכל מקום ובכל שעה, וכל שינוי בלוח הזמנים של קו מסויים או של מסלול נסיעה, נדרש אישור המשרד. לפיכך, אני מבקש בזאת בשם סיעת יהדות התורה, כי תפעיל סמכותך החוקית כשר התחבורה ותאסור על קיומם של קוים אלו בשבת".

ח"כ זוהר: ויתור על חוק השבת – בכייה לדורות